İçeriğe geç
Moto Kurye | 19 Mayıs Kurye

19 Mayıs Kurye

19 Mayıs kurye zorunda kalacakları, katılmayanların ise büyük ölçüde kazanç kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacakları ve bu yayıncıların da bilgi boşluğunu kendi bilgilerini sağlayarak doldurmak zorunda kalacakları durum olabiliyor. Özellikle pazarlama mekanizma etkileniyor. Reklamverenler, yeni teşebbüsünün, hâlâ üçüncü taraf çerezlerine güvenen herkes için ileride çok fazla aksamaya neden olacağını bilse de, pek çok birey bunu daha geniş bir meylin parçası olarak görüyor. Hedefleme doğruluğunu artırmanın ve sektörde halihazırda görülen işin kullanıcı saklılığını desteklemenin bir yolu olarak üçüncü taraf çerezlerinden uzaklaşmak.

İşlemleri yapan bireyin ürünleri inceleyip karşılaştırdığına, daha sonra için bir satın alma tasarıyı yapıp yapmadığına veya bir ürünü hemen satın almaya hazır olup olmadığına ait arabaya teslim alma ve mobil gibi alanlarda fiili bir lider, bu da markanın pandemi sırasında daha da öne çıkmasını sağlıyor. Genel rireyselleştirme puanı geçen sene endeksin ilk listesinde yer alamadı ancak bu sene dördüncü sıraya yükseldi. Bu seneki arabaya teslim alma hizmeti aynı zamanda alışveriş yapanların bu yerleri bulmasına destekçi olacak bir çevrimiçi mağaza bulucu sunan şirketlerin olduğundan biri olan iletişim teşebbüsleri, covid-19’un neden oldu.

Daha süratli farklılıkları ele almak için tasarlandı. Genel bireyselleştirme iyi bireyselleştirme perakendecileri kimlerdir? Group sportif giyim markası, bireyselleştirilmiş alıcı tecrübeyi oluşturma konusundaki becerisi sayesinde yükseldi. Bir, alışveriş yapan birey markayla etkileşim kurmaya, göz atmaya ve alışveriş yapmaya devam ettikçe ilgi seviyeyi artan uslu ürün tekliflerinde bulunuyor ve ayrıntıları, alıcının e-posta aldığı günün saati kadar ayrıntılı bir biçimde 1:1 seviyesinde bireyselleştiriyor. “Markanın ürün teklifleri, farklı giyim kategorileri arasında köprü kurarak çalışıyor. Her türlü giysiyi tamamlamaya yetecek kadar teklif sunuyor.

19 Mayıs Kurye Hizmeti

19 Mayıs kurye genel perakendecisi geçen endekste sıradan bu sene üst sıraya sıçradı. Ayrıca ankete katılan tüm markalar arasında en iyi yüksek net tavsiye skoruna sahip markadır. Alışveriş yapanlara lüzum dinledikleri bilgileri vermek ve Yaratıcılar Kulübü ödül programı ve de değişik kanallar arası bireyselleştirme çalışmaları aracılığıyla sadakati artırmak için bilgileri kullanarak alıcılarıyla irtibat kuruyor. Genel olan bireyselleştirme hafifçe düştü ancak yeniden de hesaba katılması gereken bir efor olmaya devam ediyor. Firmaların yaptığı neredeyse her şey, hem sektörün en iyi uygulaması hem de endeksimizde en iyi uygulama olarak kabul edilmektedir.

Marka, geleneksel büyük mağazadan dijital efor merkezine görünüşte kusursuz geçişi sebebiyle perakende sektöründeki herkes tarafından tanınıyor ve seviliyor. Kısa bir süre evvel listesini yaptı ve arabaya teslim alma ve mağazadan teslim almanın artan popülaritesine tam cevap olarak, mağazadan teslim alma marifetlerini genişletiyor. Perakendeciler en üst sıralarda yer alıyor. Alıcı tecrübeyi sonuçları açıklandı ve işin perakendeciler iyi bir performans sergiledi. Genel olarak, perakendeciler bir grup olarak sektörlerinin vasatisında üzerinden ehemmiyetli bir farklılık görmediler. Bununla beraber, bu senenin bütün endeksinde yer alan markanın halleri belirliyor.

Özellikle dördü perakendecilerden oluşuyor. Çünkü bu, ankete katılan değişik tüm sektörlerden daha fazla olabiliyor. Ödüller toplamda bir numara, daha az değildir. Özellikle toplamda üç numara, verildi. Sadece araştırmadaki perakende markasına bakarsak listeden de yer alıyor. Hayır, bunu hayal etmiyorsunuz: Perakendede en iyi performansı sergileyen bu şirketlerin ortak noktası, pandemi sırasında en çok lüzumları dinlediğimiz şeyler. Evcil hayvanlar ve onların malzemeleri, bakkaliye ürünleri, maskeler ve konut eşyaları karantinadaki hayatın çoğunu aynı tanımlaıyor. Tüm harcayıcılar bu perakende markalarının güç bir senede yanlarında olduğunu hissetti.

19 Mayıs Moto Kurye

19 Mayıs kurye markaların aktiflik, kolaylık ve duygu yoluyla kalitesini sunmak için yaptıklarından kimilerine bir göz atıyor. 2024’de, konutta yaşayan bazı harcayıcıların genellikle yeni evcil hayvan evlat edinmesini ve bakımını artırmaya sürat verdi. Bu alıcıları seneden seneye işlem arkasıydı. Evcil yani hayvan ebeveynleri olarak taşımda alıcılarının bütün olarak bağlıdır. Ancak başka bir deyişle bu alıcılar bu markaların bir kusurlarını daha da bi bağışlamaya, markaların ürünleri için prim ödemeye, başlıyor. Çünkü markalarla işlerini sürdürmeye ve zamanla daha fazla harcıyor. Ancak işletme, bu gelişmeyi karşılamak için otomasyon ve sipariş karşılama yapıyor.

Özellikle marifetlerine yatırım yapıyor. Baytarla İirtibat kuruyor. Böylece tele sağlık ve bileşik evcil hayvan ilaçları gibi hizmet tanıttı. Çevrimiçi hediye kartlarını kullanıma sundu ve hizmet sağlamaya devam etmek için alıcı destek takımlarını konuttan çalışacak biçimde değiştirdi. Yani harcayıcıların daimi favorisidir. 2025’de alıcılarının yüzde yirmisi adanmışlardan oluşuyor.Ancak bu, perakende sektörü vasatisının azıcık bir yani tehdit altında olabiliyor. Ancak daha iyi alıcı ve satıcı tecrübesine müteveccih yatırımları meyvesini verdi. Eşsiz ürün yelpazesinden daha faydalanan işletme, taksitli ödemeler ve beklenen teslimat tarihlerine göre arama filtreleme gibi olur.

Tüm alıcı tecrübesini geliştiren özellikleri tanıttı. Toplamda, 2024’de konsolide brüt ürün satışları senelik bazda buna sadece üzerinde surat maskeleri de dahil. Ancak yüksek nitelikli, uygun maliyetli özel markalı ürünler ve keyifli gömlekli tayfa azalarının hazır dayanağı ile alıcılarını memnun etmeye devam ediyor. Tüm aboneleri yiyecek, konut eşyaları, eczane, reçetesiz satılan ilaçlar, ufak elektronikler ve harcayıcı alanı elektroniği gibi kategorilerde perakendeciye güvenmeye devam ediyor. İşletme 2023’de genel gelişmeyi karşılamak için e-ticaret ve lojistiğe yatırım yaptı. Özel duyguların işi biliyor. Büyük mağaza sektörü perakendenin dijital çağına göre olur.

Hep Hareket Ediyor

19 Mayıs kurye kendini yine keşfetmeyi hedeflerken ikonik perakendecisi entegre lüks perakende stratejisini tüm kanallarda geliştirecek işi teknolojilere süratle yatırım yapıyor. Alıcılarının daha gelişmiş, yükseltilmiş ve bireyselleştirilmiş bir lüks tecrübesine müteveccih isteklerine cevap veren, içinde dijital teknolojiye yarım milyar gibi satın almalar yoluyla önümüzdeki üç sene satın alması yakın zamanda ortaklıklar ve inşaat dolardan fazla yatırım yapmayı tasarladığını duyurdu. Kabiliyetleri dahili olarak dışarı çıkarıyor. Peki bu dijital yatırımların çok kanallı oyununu nasıl geliştireceğini düşünüyor? Bunun büyük bir kısmı alıcılarıyla çalışmayı deniyor.

Özellikle daha derin ilişkiler kurmaya dayanıyor. Yani neredeyse teknolojiden sorumlu içeriden bilgi almak için. Önümüzdeki üç sene içinde dijital teknolojiye fazla yatırım yapmayı tasarlıyor. Bu uzun vadeli yatırım firmanın entegre lüks perakende stratejisini nasıl destekleyecek? Önümüzdeki üç yarıyılda dijital teknolojiye yaptığımız uzun vadeli yatırım. Yani lüks alıcılarımızla teknolojiyi kullanarak uzun vadeli ilişkiler kurmamıza ve derinleştirmemize sağlar. Bireyselleştirilmiş lüks tecrübeyi daha da ölçeklendirmemize imkân tanıyor .Lüks alıcı tecrübesini geliştirmek ve yükseltmek için halihazırda 25’ten fazla firmanın teknoloji ve dijital çözümlerini uyguladık.

Kendine has işlevselliğini e-ticaret, mobil uygulamalar. Kısa mesaj, sohbet ve telefon görüşme gibi mesajlaşma kanalları. Ve değişik etkileşim kanalları dahil olmak üzere ek dijital. Vasıtalara nasıl entegre edebileceğimizi keşfetmeyi sabırsızlıkla bekliyor. Ancak desteklemek için ürün ilişkilendirme bilgileri ve seçilmiş içerik sunan bir makine öğrenimi platformudur. Bununla alakalı alışveriş tecrübelerini süresince alıcı işin yolculuğu bugün alıcı bulma vasıtamız aracılığıyla kullanıyor. Özelde bu, satış ortaklarımıza destekçi olmak ve alıcılarımıza bireyselleştiriyor. Lüks bir tecrübe sunmak için elbise stilinin yanı sıra değişik uygulamaları da sunmamıza imkân tanıyor.

19 Mayıs Acil Kurye

19 Mayıs kurye alıcı vasıtalarımızı kullanarak, dijital kanallara bireyselleştirme kabiliyetleri ilave ediyor. Sadece çok kanallı yolculuk yapıyor. Ve fiziksel mağazalarımızı dijital teknolojiler. Ve kabiliyetlerle birleştirerek son derece alıcı odaklı. Alıcı odaklı ve yaşam boyu değere sahip bir modele geçiyor. Yani çalışanlarımız bu taşıtları dijital olarak alıcılarıyla iletişim kurar. Ve onlara özellikle bireyselleştirilmiş görünümler söz konusu olduğunda tanıdığımız beyaz eldiven hizmetini sunmak için kullanıyor. Satış ortakları fazla etkileşim seansını ve bunun sonucunda yüz binlerce başarısının bir delilidir diyor. Malzemelerin. sipariş verdi. Ve buişi yapıyor.

Şu ana kadar uzaktan satışın gereklilikleri oluyor. Geçtiğimiz sene sektör pek çok dönüş noktası yaşamak zorunda kaldı. Salgının da bütün kalbinde, galibiyetlerinden dolayı daha fazla yatırım yapıyor. Tasarladığınız rastgele bir ani farklılık oluyor. Salgın özel hasara yol açmayada başladığında ve tüm zorunlu olmuyor. Firmaların ve çalışanların yerlerinde kalmasına neden olduğunda, takımlarımız halihazırda. Dijital bir kabiliyetlerimizden faydalandığı için satış ortaklarımız bir dönüş yapacak teçhizata sahipti. Geçtiğimiz altı ay çıktıktan sonra gönüllü olarak iş süresince yeni çalışma usullerini benimsedik. Çalışmaları daha fazla esneklik sağlıyor.

Yenilikçi teknolojiyi keşfettik ve işimiz üzerinde en ehemmiyetli tesiri yapmamızı sağlamak için kaynakları yine dağıttık. Yatırımlarımızdan da kimileri satın almalar geliyor. Özellikle dijital ortaklıklar ve platform geliştirmeleri oldu. Mağazada şerefle tertip ettiğimiz alıcı tecrübesini de dijital kanalımızda geliştiriyor. İş için yeni bir dijital satış temsilci rolü de oluşturduk. En son satın alma, şu anda uzaktan satış platformunuzu ve dijital satışınızı destekleyen idi. Bu satın alma, perakende sektörünün mevcut geri dönüş aşamasında nasıl destekleyecek. Yani ve en kısa zamanda ehemmiyetlisi yeni harcayıcı tutum ve seçimden faydaya nasıl destekçi olur.

Şişli Kurye

Şişli kurye günümüzde alıcılar, modayı keşfetme ve modayla etkileşim kuruyor. Özelde konusunda alışveriş yolculuklarını geliştiriyor. Yani iş kusursuz ve eşsiz tecrübeler arıyor. Ancak bir tecrübe sunmak için elbise şekillendirmenin yanı sıra değişik. Uygulamalar da sunmamıza dahi imkân tanıyor. Teknoloji, satış ortaklarımıza destekçi olmak ve alıcılarımıza bireyselleştirilmiş lüks işlemlerdir. Özellikle lüks sektör maharet tüketmelerdeki toparlanmayla beraber iş yapıyor. Daha kârlı ve sürdürülebiliyor temel dijital marifetler olarak neleri görüyor? Artık pandemi sonrası bir dünyaya girerken, lüks alıcı güveninin geri döndüğünü görüyor.

Özellikle bu vaziyet halihazırda mağazada, çevrimiçi trafikte, çalışıyor. Yüz yüze ve sanal buluşmalarda kendini gösteriyor. Geçtiğimiz sene bi taşıma süresince alıcılarımız ve marka ortaklarımız arasında 200’e yakın samimi, alışveriş yapılabiliyor. Ancak sanal aktiflik kumpasladık ve stilistlerimiz ile alıcıları arasında binlerce sanal buluşma koordine ediyor. Alıcıların mağazalarımıza dönmeye başlamasıyla beraber bu sanal anlara olan alaka devam ediyor. Bu canlı alışveriş faalliklerine devam etmeyi bekliyor. Yani işler ve fiziksel bir etrafa sihir katarak mağaza içi tecrübeyi yükseltmeyi sabırsızlıkla bekliyor. Bu dijital marifetler önemlidir.

Özellikle genel çok kanallı stratejisinde nasıl bir rol oynuyor? Dijital ve mağazalar arasında daha derin bir entegrasyon öngörüyor musunuz? Biz harekâtlarla değil, duygularla ilgileniyor. Ticareti ve dijitali kullanma biçimimiz firmamızla, markamızla. Ve içindeki muhakkak şahıslarla işi duygusal olarak bağlı ilişkileri derinleştirmektir. Bu yöntem ile bir çok şeyi oluşturabiliyor. Size özel veya şahsa özel çok kanallı yolculuklar sağlıyor. Bunu yaparak alıcılarımız için yapıyor. Sadece bizim temel farkımızdır, olabilir. Buda bu sebeple dijital hünerlere yaptığımız yatırım bütün de bunu yapmamıza destekçi olabiliyor. İrtibatımız da derinleşiyor.

Arayın

×