İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | Köpekler Ve Motosiklet

Köpekler Ve Motosiklet

Motorcular Ve Köpekler

Köpekler ve motosiklet hakkında bazı öneriler.

Köpeklerin saldırıları genelde ön tekeredir. Minik bir köpek bile motorunuzun dengesini bozup sizin düşmenize sebep olabiliyor. Yani bu kaba hayvanların avlanırken geyik, antilop vs hayvanı yere indirme içgüdüsünden kaynaklanmaktadır.

İşlem olması ve size saldıran evcil bir köpeğin bu temel av içgüdüsünün dürtüsüyle altında kalmak pahasına emeli motoru yere indirmek olabiliyor.

Köpeğin gayeyi öğlen yemeği olabiliyor.! Şaka bir yana 250-300kg bir motorun altında kalmanız güzel değildir.

Bazı köpekler bilhassa motorları seçim ederler. Kimileri itfaiye taşıtlarını yada postacıyı seçim edebilir. Eski motorcular köpeklerin ön tekere yaklaştırılmaması gerektiğini öğrenirler.

Köpeklerin nasıl düşündüğünü öğrenemeyiz fakat tavırlarını kollayıp bunların avantajlarını kullanabiliyor.

Köpeklerin arasındaki büyük değişiklikler gibi elbette sürücüler arasındaki farklarda büyüktür.

Bazı köpekler oyuncu olduklarından yada bölgelerini savunma güdüsüyle böyle davranırlar. Kimileri makûs muameleden yada eğitim eksikliğinden saldırganlaşmışlardır ama gelip geçenler içi risk talep ederler.

Kaba bir köpek ise dişlerini öne çıkarır ve karnından hırlar. Reel risk budur. Ciddi yaralar açabildikleri gibi kuduz mikrobu taşımaları risksi de mevcuttur.

Köpekler Ve Motosiklet Hakkında

Saldırgan köpekler genellikle sahiplerinin köpeklerine yeterli alakayı göstermeyip avare saldığı eğitimsiz köpeklerdir. Zamanla artarak sürüler oluşturlar. Avare köpek sürüleriyle karşılaşıldığında ise yanaşmalarına izin vermeden, onlarla temasa girmeden uzaktan geri dönmenizi serilikle tavsiye ederiz.

Köpeklerin motora olan alakalarını veya saldırılarını hangi psikoloji ile yaptıklarını onların beden duruşlarına bakarak anlayabiliriz. Buna göre de hangi stratejileri uygulamamız gerektiğine karar verebiliriz.

Her şeyden evvel köpekler kendi bölgelerinin sınırları mevzusunda çok hassastırlar.

Burada köpeklerde anlam olamayacağı için içgüdüler devrededir.

Başı boş bir köpek 7 metrelik bir alanı kendine bölge seçerse bunun kritik merkezi 2-3 metredir.

Köpekler kendi aralarında birbirlerine karşı baş kaldıran, teslim olan, saldırgan, korkan biçimlerde tutumlar geliştirirler. İşte biz bu beden dillerini okuyarak onların maksatlarını hipotez edebiliyor.

Köpek dikleşmiş bir duruşla kesintisiz kuyruğunu sallayarak havlıyorsa oynamak istiyordur.

Köpekler Ve Motosikletlerin Durumu

Eğer karşılaşılan bir köpek başını gözleri başka tarafa çevrili gidişatta yere doğru düşürüp, kulakları arkaya doğru ve kuyruğu yerde ise teslimiyet göstermektedir. Ama kritik bölgesinin merkezine girerseniz korkarak saldırganlaşabiliyor. Isırabiliyor. Bunu işareti de kulaklarını geri itmek ve kuyruğunu bacakları arasına almaktır.

Baskın köpek ise, çayırını gözetmek maksadıyla gövdesinin ön kısmını yukarıya kaldırır, kulakları ileri doğrudur ve kuyruğu havadadır.

Otoritesine dikkat faktörüz maksadıyla gözleri hiç kırpılmadan sizi süzer ve derin göğüs hırlamasıyla ciddiyeti mevzusunda sizi uyarır.

Saldırgan bir köpeğin bölgesi tehdit altına girerse ön patilerini toprağa sağlamca yerleştirir. Ancak üst dudağını kaldırarak dişlerini sergiler, kulak ve burnunu besbelli bir biçimde ileri çıkarır.

Ensesindeki tüyleri kaldırır, kabartır. Gözlerini çevirir işte o an sizin bölgesinden çıkmanız için iyi bir fırsattır aksi takdirde ciddi sorunlar yaşarsınız. Bölgesini şipşak terk ediniz hatta görüntü alanını terk ediniz. Şayet sokak da saldırgan bir köpekle karşı karşıya kazançseniz göz temasından sakınınız, sessiz kalın ve olasıse başınızı eğerek sessizce geri çekilin ama kaçmayın.

Korktuğunuzu emin etmeyin ancak minik diye de köpeklerle yüzleşmeye girmeye kalkmayınız. Tabi yaralarınızı yalamak gayesinde değilseniz.

Köpeklerin görme ve dinleme duyguları çok iyidir. Bu yüzden reyin emelindeki bir köpek genellikle bir taşıtın yada çalının araksına saklanarak son deparını attığında sizinle teması sağlayacak hesaplamalarını kendince yapar.

Köpekler İçgüdüsel Davranır

Oyunun kaideyi gelen vasıtanın süratini hesaplamaktır. Yayalarla ilgilenmezler zira yavaş şeyleri tutmak cümbüşlü değildir. Tutma anında varsa tekmeleyebilirsiniz ama unutmayın köpeklerin refleksleri de sizden iyidir. Ve şayet bu köpek bölgesini gözeten bir köpekse ona etinizden sunmuş olursunuz.

Ten giysilerinizin köpeğin çenesiyle baş edemeyeceğini öğrenmenizde fayda vardır.

Yapmanız gereken süratinizi düşürmek yada en azından muhafaza etmek, köpeğin hareketlerini peri ferik bakışlarınızla takip ederek bütün ön tekere atak yapacağı anda gazlamaktır.

Bunun için:

  • Köpeği evvelden görmeniz gerekir. Çalılara, gölge alanlara dikkat edin.
  • Gurup sürüşü yapıyorsanız bu yavaşlama/süratlenme problem olacaktır.
  • Her gün yolunuzun üstündeki aynı köpeğe aynı stratejiyi uygulamak

Özellikle zamanla bu köpeğin kendini bu stratejiye uyarlaması demektir. Bu vaziyette o bölgeden geçmeyin, alakalılara yada sahibi varsa sahibine mevzuyu iletin.

Yavaşladığınızda motoru haykırdırmadan vites düşürünüz ve pozitif gazlama noktasına kadar gazın boşunu alınız zira gazladığınız anda motor zorunlu deparı atmazsa, teklerse hele motoru stop ettirirseniz makûs olur.

Boşta yada vites de ama gaz kesilmiş motor kendi süratiyle yol alır biçimde asla köpekle temas noktasına doğru yaklaşmayınız.

Köpeklerle Karşılaşınca Ne Yapmalı

Yaşadığınız cemiyette çok köpek varsa üzerinizde köpek kaçırıcı sprey taşıyın.

Elektronik köpek kaçırıcı aletlerde vardır. Bunu en iyi postacılar öğrenir. Onlara sorun.

Sulandırılmış amonyaklı sularda işe yarayabilir. Hatta köpeğin idrar vazgeçtiği yerlere amonyaklı su dökerseniz onun kokusunu yok ederek köpeğin bölgeyi kendi bölgesi olarak algılamasını sağlayan koku işaretini ortadan yok kaldırabilirsiniz. Ama amonyaklı suyunuzun üzerine idrarını tekerrür vazgeçerek sizinle iddialaşacak köpeklerde olacaktır.

Köpek tarafından ısırıldığınızda dikkat edin. Çünkü kuduz risksi olabileceği olasılığını göz arkasını etmeden bir hastaneye müracaat eterek zorunlu rehabilitasyonları kesinlikle yaptırınız.

Isıran köpeğinde karantina altına alınıp kontrol edilmelidir. Ayrıca kuduz testleri bitene kadar gözlem altında tutulmasını sağlamak için alakalı mercilere gidişatı şipşak rapor ediniz.

Bekli de köpekli bölgelere sürücüleri ikaz levhaları konması güvenlik açısından yerinde bir tutum olur.

Çeviri edenin anekdotu: Yaya vaziyette iseniz kaçmak yanlıştır.

Köpek insandan süratlidir. Korktuğunuzu emin ederseniz köpek daha çok saldırır. Göz göze bakmadan yere çömelip, yerden taş alıp atıyormuş gibi davranmak genellikle köpeği kaçırabilir. Ama sadece şehirdeki köpeklerde sınanmıştır.

Yolda Köpekler Ve Motosiklet

Kırsal alanlardaki çoban köpekleri veya mecralardaki avare köpeklerde sınanmamıştır. Oralarda güçlü bir hisle bence işe haylaz. Ben şahsen sınamam. Hatta bölgelerini gözeten çoban köpeklerine başlarında çobanları yoksa yanaşmadan geri dönün derim.

Surat surata saldırıya maruz kalırsanız el ve kollarınızla hayati yerlerinizi kapatın. Köpeklerin saldırıları genelde ön tekere olduğu öğrenilmektedir.

Minik bir köpek bile motorunuzun dengesini bozup sizin düşmenize sebep olmaktadır. Bu kaba hayvanların avlanırken geyik veya antilop vs. hayvanı yere indirme içgüdüsünden kaynaklanmaktadır.

Özellikle taşıma ve size saldıran evcil bir köpeğin bu temel av içgüdüsünün dürtüsüyle altında kalmak pahasına emeli motoru yere indirmek gerekebiliyor.

Şaka bir yana 250-300kg bir motorun altında kalmanız hiçte güzel olmayacağını söylemek olası. Bazı köpekler bilhassa motorları seçim ettiklerini görmekteyiz.

Kimileri itfaiye taşıtlarını ya da postacıyı seçim eder. Eski motorcular köpeklerin ön tekere yaklaştırılmaması gerektiğini bilmektedirler.

Köpeklerin nasıl düşündüğünü öğrenemeyiz fakat tavırlarını kollayıp bunların avantajlarını kullanabilirsiniz.

Köpeklerin arasındaki büyük değişiklikler gibi elbette sürücüler arasındaki farklarda büyük olmaktadır.

Bazı köpekler oyuncu olduklarından ya da bölgelerini savunma güdüsüyle böyle davranmaktadırlar. Kimileri makûs muameleden ya da eğitim eksikliğinden saldırganlaşmışlardır ama gelip geçenler içi risk talep etmektedirler.

Kaba bir köpek ise dişlerini öne çıkarır ve karnından hırlamaktadırlar. Ciddi yaralar açabildikleri gibi kuduz mikrobu taşımaları risksi de mevcut olmaktadır.

Köpekler Ve Motosiklet Savaşı

Saldırgan köpekler genellikle sahiplerinin köpeklerine yeterli alakayı göstermeyip avare saldığı eğitimsiz köpekler grubudur. Zamanla artarak sürüler oluşturmaktadırlar.

Avare köpek sürüleriyle karşılaşıldığında ise yanaşmalarına izin vermeden onlarla temasa girmeden uzaktan geri dönmenizi serilikle tavsiye ediyoruz.

Köpeklerin motora olan alakalarını veya saldırılarını hangi psikoloji ile yaptıklarını onların beden duruşlarına bakarak anlayabilirsiniz. Buna göre de hangi stratejileri uygulamamız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Her şeyden evvel köpekler kendi bölgelerinin sınırları mevzusunda çok hassas olmaktadırlar. Burada köpeklerde anlam olamayacağı için içgüdüler devrede olmaktadır.

Avare bir köpek 7 metrelik bir alanı kendine bölge seçerse bunun kritik merkezi 2-3 metre olduğunu söylemekte bereket var. İşte biz bu beden dillerini okuyarak onların maksatlarını hipotez edebilmeniz söz mevzusu olmaktadır.

Ancak şurası unutulmamalıdır ki, köpek ile insanın karşılaştığı ve insanın hasar gördüğü olayların tamamında insan kusurludur. Bu zira köpeğin karakterine, haklarına saygı gösterilmemiştir.

Başıboş Köpekler

Özellikle yüzlerce kere köpeklere maruz kaldık. Yani hatta bir gece uzun yola çıktığımda bir köye girmiştim çok kalabalık sürü geldi üstüme bakın saldırdı demiyor.

Ancak ben dururum ne var niçin bağırıyorsun derim sakince agresif yada hiddetli değil zira hissederler sizin ruh halinizi görüuor.

Özellikle gerekirse kaskı çıkarırım insanı gördümü çoğu sakinleşir ağır ağır çok seri gaz açmadan ordan uzaklaşırım.

Saldırganı varmıdır vardır bir kere botumu ısırmıştı. Ama ondada hayvanın suçu yok ben onun koruma alanına süratli giRİYOR.

Artık ona göre işgal ediyor. Ancak şurası unutulmamalıdır ki, köpek ile insanın karşılaştığı ve insanın hasar gördüğü olayların tamamında insan kusurludur. Buzira köpeğin karakterine, haklarına saygı gösterilmemiştir”

Moto kurye olarak hepinize köpek saldırısız ve ısırıksız günler dilerim.

Arayın

×