İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | Vasıfsız Kuryeler İşi Öğrenme Süreci

Vasıfsız Kuryeler İşi Öğrenme Süreci

Motokurye.org - Darıca Kurye

Vasıfsız kuryeler yetiştirilmek üzere ibaresiyle aranan vasıfsız adaylar, yeni bir meslek edinme şansı da yakalar. Özellikle bir mesleği en başından öğrenerek kendini geliştirmek isteyenler adına vasıfsız eleman pozisyonları esnek bir çalışma yelpazesi barındırır. Meslekteki konum, kişisel beceriler, öğrenme sağlıyor.

Aranan vasıfsız elemanlar, görev tanımı kapsamında ağırlıklı olarak fiziksel iş gücünün ön plana çıktığı pozisyonlarda istihdam edilir. Meslek seçimiyle birlikte vasıfsız bir eleman olduğunda işletmeler tarafından sunulan çeşitli çalışma olanaklarından yararlanabilirsin. Yani vasıfsız eleman görev tanımı çalışılan iş yerine göre değişim gösterebiliyor.

Vasıfsız eleman, işletme bünyesindeki çalışma kurallarına uyarak tanımlanan görevleri, belirlenen zaman aralığında yerine getirir. Vasıfsız elemanlara verilen görevler, sektöre ve işletmenin faaliyet alanlarına bağlı olarak değişir.

Müesseselerin lüzum ve arzları istikametinde motorlu kurye olmak için gerekenlerin listesi değişebiliyor. Şayet motorlu kurye nasıl olunur? veya olmak için nereden başlamam gerek biçiminde suallere sahipsen ve yanıt arıyorsan ayrıntılı bir ön araştırma asıllaştırmalısın. Motorlu kurye olma koşulları nelerdir? Koşul çok basit olabiliyor.

Vasıfsız kuryeler elemanları bekleyen görevler, departmanlar arasındaki eleman ihtiyacına istinaden belirlenir. Büyük veya küçük ölçekli işletmelerde vasıfsız eleman ne iş yapar diye merak edenler, bu kişilerin görevlerinin tanımını inceleyebiliyor.

Vasıfsız Kurye eleman ne iş yapar?

Vasıfsız kuryeler istihdam faaliyetlerinde adaylar temelde, vasıflı ve vasıfsız olarak sınıflandırılarak değerlendirilir. Aday kriterleri özellikle bakımından birbirinden ayrılan bu elemanların yaptıkları işler ve çalışma koşulları da birbirinden farklıdır.

Vasıfsız elemanların istihdamı ağırlıklı şekilde meslek grubuna, sektöre ve işletmenin personel gereksinimine göre şekillenir. İlanlarda karşına çıkan, “Vasıfsız eleman” kavramı ne demek öğrenmek için öncelikle ilgili bu tabiri bilmen gerekiyor.

Aynı zamanda bazı ilanlarda iş tanımında yerine getirilmesi gereken görevler için vasıfsız elemanlar mesleğe dair belli eğitim ve daha iyi bilgilendirme aşamasından geçmelidir.hedefleri ve eğitim düzeyine göre vasıfsız elemanları bekleyen başlıca sorumluluklar şu şekilde sıralanabiliyor.

Motorlu kurye alımı yapan işletmeler, alım koşulları mevzusunda ortak noktalarda birleşir. İşin Olsun’dan motorlu kurye olmak ile alakalı usuna takılabilecek tüm suallerin cevabına erişebilirsin. Motorlu kurye olmak isteyenlerin öncelikle olma koşulları hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Motorlu kuryeler, ürün tesliminin süratli bir biçimde yapılması için sıklıkla seçim edilir. Varsayım edildiği üzere motorlu kurye olmak için öncelikle A2 motor ehliyetine sahip olmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken değişik ayrıntılar da bulunur.

Vasıfsız eleman çalışma saatleri nasıldır?

Farklı sektörler geneline yayılan meslek grupları, çalışma alanlarına bağlı olarak değişen mesai aralıklarına sahiptir. Çalışma koşulları içerisinde yer alan mesai saatleri, işletmenin faaliyet kapasitesinden iş programına kadar çeşitli unsurlardan etkilenir. Özellikle vasıfsız elemanlar için günlük ve haftalık çalışma süresi birçok faktöre bağlı şekilde değişiklik gösterir.

Bu noktada vasıfsız eleman ne demek ve hangi vardiya seçeneklerine sahiptir sorularını cevaplandırmak gerekir. Çalışma süresi durumuna göre bakımından vasıfsız eleman pozisyonlarında tam ve yarı zamanlı olabildiği gibi proje odaklı olarak da yer alabilirsin. Vasıfsız elemanlar, part-time olarak tam zamanlı pozisyonlara kıyasla daha kısa vardiya aralıklarında çalışıyor.

Bir işletmede çalışma prosedürlerine ve karşılıklı anlaşmalara istinaden yarı zamanlı vasıfsız elemanlar haftalık maksimum 30 saat mesai yapar. İşletmenin çalışma prensiplerine göre değişmekle birlikte tam zamanlı vasıfsız elemanlar için çalışma süresi ise haftalık 45 saat olarak belirlenir. Proje odaklı, tam veya yarı zamanlı vasıfsız eleman arıyor.

Özellikle iş ilanlarını çalışma saatleri açısından da değerlendirmelisin. Motorlu kurye ile alakalı bilgiler edindikten sonra motorlu kurye iş duyurularını araştırabilirsin. İnternet üzerinden ya da telefon aracıyla sipariş edilen ürünleri dükkandan adrese taşıyan şahıslara verilen addır. Çalışılacak şirkete göre gıda, meşrubat, market ya da şahsi bakım gibi olabiliyor.

Vasıfsız eleman çalışma ortam ve koşulları nasıldır?

Temelden başlayarak eleman adaylarının yeni beceriler ve mesleki deneyimler kazanmasına yardımcı olan çalışma alanlarını ayrı sektörlerde bulabilirsin.

Vasıfsız personel ne demek ve çalışma sahaları nelerdir diye soracak olursan, fiziki güç ve becerilerin öne çıktığı iş kolları sıralanabiliyor. Sektörel çeşitliliğe göre vasıfsız eleman olarak çalışabileceğin ortamlar, koşullarıyla birlikte şu şekildedir:

 • Üretim: Gıda, kozmetik, tekstil ve benzeri ürün gruplarının atölye veya fabrika üretim alanlarında vasıfsız elemanlar istihdam ediliyor.
 • Dağıtım ve Lojistik: Ürün gruplarının üreticiden tüketiciye ulaşmasını sağlayan dağıtım kanalları, olabiliyor
 • Özellikle birçok vasıfsız elemana iş imkanı sunar. Dinamik bir çalışma ortamı barındıran lojistik alanında çalışıyor.
 • Ancak çoğunlukla teknik ekiplerle birlikte görev alırsın. 
 • Turizm: Konaklama, restoran ve seyahat işletmelerinde; tam zamanlı, part-time ve sezonluk olarak bir ekiple birlikte çeşitli departmanlarda çalışabiliyo.
 • İnşaat: Firmaların vardiyalı çalışma saatlerini değerlendirip fiziksel dayanıklılık ve el becerisinin öne çıktığı şantiyelerde çalışmaya başlayabiliyor.

Vasıfsız eleman işe alım şartları nelerdir?

Yeni bir iş alanı seçmek isteyenlere yönelik olan vasıfsız eleman pozisyonları, çeşitli iş olanakları yaratır. Buna bağlı olarak vasıfsız eleman aranıyor ne demek sorusu da merak edilir. Vasıfsız eleman arayan işletmelerin her biri, operasyonel ihtiyaçları için uygun adayları bulmayı hedefler.

Vasıfsız eleman adaylarının sergilediği özellikler, iş tanımıyla beraber işe alım şartları çerçevesinde de incelenir. İşletmenin sektördeki yeri ve çalışma alanları, vasıfsız eleman adaylarını değerlendirme kriterlerini etkiler. Vasıfsız eleman adayları için bu kriterleri; yaş, medeni durum, eğitim seviyesi ve yetenekleri oluşturur.

Bununla birlikte başvurularda işverenlerin işe alım şartları; vasıfsız eleman maaşları, yol ve yemek desteği gibi unsurları kapsar. İstenen aday özellikleriyle mevcut işe alım kriterlerini, iş yerinin talep ettiği vasıfsız eleman sorumluluklarını inceleyerek vasıfsız eleman başvurularını başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Özellikle değişik sektörlere ait ürün grupları taşınabilir. İşletmelerin motorlu kurye alım koşulları ise alttaki biçimdedir:

 • 125 cc’lik motosikletler için A1 ehliyeti.
 • 125 cc üzeri motosikletler için A2 ehliyeti.
 • Çalışılan bölgedeki caddelere dominant olmak.
 • Yol bulma hünerinin yüksek olması.
 • Trafik kaidelerine uygun bir biçimde motor kullanmak.
 • Görme ve dinleme probleminin olmaması.

Vasıfsız Kuryeler Kimlerdir?

Bunların dışında, motorlu kuryelerin üniversite mezunu olması gibi bir koşul aranmaz. Motorlu kuryelerin alıcılar ile irtibat halinde olması gerekir. Bu sebeple motorlu kurye olmak için gereken özellikler arasında yüksek irtibat marifeti de bulunur.

Ayrıca çalışılan müessesenin işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olması, alıcıya gerektiği yerlerde bilgi vermesi de motorlu kuryenin bütün mesullükleri arasında yer alır. Ek olarak, motorlu kurye olmak için yaş hududu, ehliyet kanunları gereğince 18 olarak kabul ediliyor.

Motorlu kuryelik yapmak için üst yaş hududu bulunmaz. ‘’Nasıl motorlu kurye olunur?’’ sualinin yanıtı özetle bu biçimde açıklanabiliyor. kurye sertifikası nasıl alınıyor?

Motorlu kurye sertifikası/evrakı nasıl alınır?’’ sualinin cevabı bu evrakı arz eden şirketlerde çalışmak isteyenler için ehemmiyetlidir. Motorlu kurye sertifikası, motorlu kurye eğitimini bitirdikten sonra alınabiliyor.

Bu eğitim değişik müesseseler tarafından veriliyor. Ayrıca bazı işletmeler motorlu kurye adaylarına eğitim verir. Şayet çalıştığın işletme eğitimi kendi bünyesinde veriyorsa, bu eğitim sonunda zorunlu teçhizatı ve sertifikayı elde edebilirsin.

Tecrübe kazanmak da motorlu kurye olmak isteyenlere öneriler arasında ilk sıralarda bulunur. Böylece motorlu kurye olmanın koşulları arasında da yer alabiliyor.

Motorlu kuryelik nasıl bir iş?

‘Motorlu kurye olmak için ne yapmalı?’’ sualine cevap vermeden evvel işle alakalı bilgi sahibi olmanda fayda var. Kurye, kendisine teslim edilen ürünü zamanında ve zararsız bir biçimde sahibine teslim etmekle mükelleftir. Yollayıcıdan teslim aldığın ürüne iyi bakman gerekir. Kurye olma koşulları arasında en ehemmiyetli kısım, taşınan ürünnam meselesiz bir biçimde alıcıya iletilmesidir.

Bu işi yapmak isteyenlerin merak ettiği ‘’Motorlu kurye nasıl bir iş?’’ suali etkin bir biçimde trafikte olunması gereken bir iş kolu olarak yanıtlanabiliyor. Bazı vaziyetlerde ellerindeki ürünleri muhakkak bir vakitte teslim etmekle mükelleftir. Ancak bu gidişatta trafik kaidelerini ihlal etmeden ve fazla sürat yapmadan ürünleri zamanında iletmen gerektiğini öğrenmelisin.

Gerektiğinde akdikeni ile uygun bir biçimde bağlantıya geçmek de motorlu kuryenin görevleri arasında yer alır. Türkiye’de en yaygın iş gruplarından biri olan moto kurye besinden lojistiğe kadar bir hayli sektörde seçim ediliyor. Motorlu kurye görevi, ücreti, çalışma saati ve şartları hakkında merak edilen tüm suallerin yanıtı olabiliyor.

Motorlu kurye görev tanımı, kendisine teslim ediliyor. Ayrıca üzere verilen her türlü gönderiyi emin bir biçimde belirtilen tarihte müşterilere eriştiren şahıs biçimindedir. Taşımacılık sektöründe sıklıkla gereksinim dinlenen motorlu kurye, işin gerektirdiği görev ve mesullükleri yerine getirmekle mükelleftir. Yemek siparişi, belge ve değişik cinste ürünler kapsayan kutular taşır.

Vasıfsız Kuryeler

Vasıfsız motorlu kurye çalışma koşulları, şirketin tanımladığı kaidelere göre farklılık gösterir. Motorlu kurye ne iş yapar? Ve görev aldığı şirketin tanımladığı kaideler çerçevesinde ve iş güvenliğine uygun şartlar dahilinde çalışır. Motorlu kuryenin yerine getirmesi gereken bir hayli görev vardır. Bu iş grubunda çalışan şahısların, motorlu kurye görevleri olarak iş tanımlıyor. Bu yer alan işleri yerine getirmesi için mesullüklerini iyi öğrenmesi gerekir.

Motorlu kurye görev ve mesullükleri şu biçimde sıralanabiliyoe. Dağıtımını hakikatleştireceği her türlü gönderiyi teslim almak. Dağıtımında mesul olduğu her türlü gönderinin istenen tarihlerde akdikeni adreslerine eriştirilmesini sağlıyor. Çalıştığı şirket aracılığıyla sevk ediliyor. Bu istenen her türlü ürün taşınıyor. Bu belge ve kutuyu yollayıcının bulunduğu adresten teslim alıyor.

Alıcılara sağladığı hizmete müteveccih onlara makbuz ve fatura kesmek. Tüm mesullükleri, kısaca bu biçimde özetlenebiliyor. Ancak çalışma etrafı ve şartları nasıldır? Motorlu kurye çalışma koşulları, personelin çalıştığı şirketin tanımladığı ilkelere göre değişiklik gösterir. Genel olarak sahada çalışan kurye, gönderilerin alıcılar biliyor.

Vasıfsız Kuryeler İşlemleri

Özellikle adreslere eriştirilmesini sağlamak için müessesenin tanımladığı mesai saatleri içerisinde çalışır. “Motorlu kurye kaç saat çalışır?” suali de adaylar tarafından oldukça merak ediliyor. Çalışma saatleri, sektöre ve şirketin zorunluluklarına göre değişir. Yani motorlu kurye çalışma saatleri vardiyalı çalışma biçimine göre düzenlenebiliyor.

Aynı zamanda sahada yoğun bir biçimde çalışan motorlu kuryeleri. Bu işletmelerin tanımladığı elastik çalışma saatlerinde mesai yapar. Yani bu motorlu kurye ücretleri nasıldır? İş olarak işini icra etmek isteyen adaylar, ücretleri ile alakalı bir hayli suale cevap arar. Buna bağlı olarak bu iş grubunda çalışıyor. Bu isteyen adaylar, ne kadar ücret alıyor?” sualini merak ediyorr.

Motorlu kurye ücretlerini tanımlayan bir hayli etmen bulunur. Yani iki değişik biçimde çalışır. İşletmelere ait motosiklet ile çalışan kuryelerin kazancı, kendi motosikletleri ile çalışanlardan değişiktir. Sen de ücretleri ne kadar?” sualinin cevabını merak ediyor. Ancak kuryenin kullandığı motosikletin işletmeye ait olup olmamasına göre farklılık gösterdiğini bilmen gerekiyor.

Aynı zamanda motorlu kurye ücretleri, çalışılan şirketin ilkelerine göre değişiklik gösterir. Özellikle hakları ve şirketin senden temennilerini duyuru üzerinden ayrıntılı olarak araştırarak kriterlerine geçim sağlıyor. Bir bültenlere müracaat yapabiliyor. Böylece kurye olarak çalışma fırsatı elde edebilirsin. Ancak iş duyurularından merak ettiğin tüm bilgilere ulaşım sağlayabiliyor.

Arayın

×