İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | Ehliyetsiz Kullanılan Motosikletler

Ehliyetsiz Kullanılan Motosikletler

Kurye

Ehliyetsiz kullanılan motosikletler hangileridir?

Ehliyetsiz kullanılan motosikletler hangileridir? Yani ehliyet  olmadan kullanılan motosikletler hangileridir?  Artık ehliyetsiz motosiklet kullanılır mı? Bu ehliyet olmadan motor kullanabilir miyim? A2 ehliyeti olmadan sürülen motosikletler. Motor ehliyeti olmadan hangi motosikletleri sürebilirim? Ehliyet sorulmayan motorlar, olmadan trafik içinde kullanılan motosiklet var mı? Ehliyet gerektirmeyen motorlar, gerekmeyen motosikletler hangileridir? İstanbul içinde ve şehir içinde kullanılan motosikletler nelerdir? Ehliyetsiz kullanılan motosikletler var mıdır?

A2 ehliyeti ile hangi motorları kullanabilirim? Ehliyet olmadan motor sürmek. Özellikle ehliyet sorulmadan trafikte kullanılabilecek motosikletler nelerdir? Ehliyetsiz hangi motosiklet markalarını sürebilirim? Motosiklet ehliyeti almadan motor kullanabilir miyim? Hangi motorlar ehliyetsiz kullanılır? Ehliyetsiz ceza yenmeyecek motosikletler? Vergisiz motorlar? Ehliyet olmadan binilen motorlar? Ehliyet gerektirmeyen motor var mı, hangisidir? Moto kuryelerin ehliyet olmadan kullandıkları. Bu konuda size elimizden geldiğince yardımcı olacağım.

Ehliyetsiz kullanılan hiç bir motosiklet yoktur

Ehliyetsiz yakalanmanın cezası nedir? Değerli arkadaşlar ilk başta şu söyleyeyim ki ehliyetsiz, plakasız ve ruhsatsız hiç bir motorlu taşıt kullanılmaz. Bu ehliyetsiz sadece bisikletler ve scooter elektrikli olan aletlerdir. Elektrikli olan motosikletlerde ehliyet aranmaz. Fakat diğer bütün araçlar için ehliyet sorulur. Fakat bazı araçlar vardır ki motosiklet ehliyetine gerek kalmadan normal B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Sakın yanlış anlamayın, mutlaka bir ehliyetiniz olması gerekiyor. Normal motosiklet ehliyeti yada bir araç ehliyeti yani B sınıfı mutlaka gerekiyor.

Ehliyet olmadan kullanılan motosikletler çıkmıştır. Bunlar genellikle elektrikli olan motosikletler kategorisindedir. Ama son yıllarda çıkan bazı düşük motorlu motosiklet çıkmıştır. Bu bazı markaların çıkardığı motorlar şimdilik kanun çıkmaz ise ehliyetsiz kullanılıyor. Biz de sizlere bunları elimizden geldiğince tanıtmaya çalışacağız. Bu motosikletler hangileridir ve özellikleri nelerdir?  Yalnız bu modelleri kullanmak için en az bir B ehliyetine sahip olmak gerekiyor. Hiç ehliyet olmadan binerseniz ceza yersiniz. Ehliyetsiz hangi motosikletler kullanılabilir?

Ehliyet olmadan kullanılan motosiklet sınıfları, tipleri, özellikleri

 • 1- Elektrikli motosikletler
 • 2- 45 km hızın üstüne çıkmayan motorlar
 • 3- 250 watt altında olan motorlar 
 • 4- 50 cc altında olanlar
 • 5- Motor takılmış bisikletler
 • 6- Mopetler
 • 7- Elektrikli scooterler ( Yeni çıkan uygulamalar )
 • 8- Elektrikli kaykaylar ( iki tekerlekli )
 • 9- Bisikletler
 • 10- Mobiletler

Ehliyetsiz kullanılan motosikletler hakkında bilmeniz gerekenler

Ehliyet derken motosiklet ehliyeti olmadan kullanılabilen motorlar demek istedik. Fakat bu motorları kullanırken araba ehliyetiniz yani B ehliyeti olması gerekiyor. Bu motosikletlerde ehliyet, ruhsat, sigorta ve muayene şu anda yok. Ama şimdilik yok ve çok yüksek oranda rağbet olduğu gözüküyor. Bir çok kişi işe gidip gelmek için bunları tercih ediyor. aşağıda yazdığımız marka motorlar için sadece motosiklet ehliyeti yok ise normal her hangi bir araç ehliyetiniz olması gerekmektedir. Ehliyetsiz kullanılan motosikletler markaları hangileridir? 

Size araç ehliyeti ile kullanılan motosiklet markalarını yazıyorum. Bu markalar içinden istediğinizi alabilirsiniz. Ayrıca 50 cc motosiklet 45-50 km hız yapar ve bu hız hiç bir motorcuya yetmez. Fakat şimdi sıkı durun bir tüyo vericem size. Eğer böyle bir küçük motosiklet almak istiyorsanız fabrika çıkışı olarak motosikleti sipariş verirken daha yüksek ve gücü daha fazla olandan sipariş edin. Ruhsata yine 50 cc yalıyor ama hız ve güç olarak daha kuvvetli ve daha hızlı oluyor. Fabrika çıkışlı olduğu için ve ruhsata işli olduğu için trafik polisleri ceza yazamıyor.

 • 1- Yamaha Neos 
 • 2- Honda Today 50 
 • 3- Yuki Snoopy
 • 4- Volta Rs5
 • 5- Kuba Trendy 50 
 • 6- Arora Ares Ar-50
 • 7- Mondial 50 
 • 8- Vespa Primavera
 • 9- Mondial Beestreet 50
 • 10- Kanuni Pony 50
 • 11- Mondial Revival 50
 • 12- SYM Orbit2 – 50
 • 13- Asya polo 50
 • 14- Kuba Blueberry 50 cc
 • 15- Kymco Agility -50
 • 16- Kral Kr 55 Pion 50cc
 • 17- Rks Blazer
 • 18- Apachi alpa 50
 • 19- Kuba 
 • 20- Altai Misk 50

Ehliyetsiz kullanılan motosikletler hangileridir?

Motorlu kurye olarak ehliyetsiz, vergisiz, sigortasız, ruhsatsız motorlar hakkında sık sorulan sorular? Bütün yukarıda sayılan motosikletler arasında hangisini tavsiye eder diye sorarsanız tabi ki bilinen ve tanınan markaları tavsiye ediyoruz. Hiç bir zaman bilmediğiniz ve duymadığınız bir markayı araştırmadan asla almayın. İyice araştırın öyle alın. Bundan dolayı bizim tavsiyemiz Honda, Yamaha gibi bilinen markalardır. Şimdi bir çok firma motosikletleri dışarıdan parçalarını getiriyor ve Türkiye içinde monte ederek tamamen yerli olduklarını iddia ediyorlar. Bu doğru değildir. 

1- Hangi motosikletlerin vergisi ve ehliyet derdi yoktur?

50 cc motosikletlerin, elektrikli scooterlar

2- Vergisi olmadan alınacak motosikletler hangileridir?

50 cc altı ve olanlar

3- Vergisi olmayan motosikletler?

Elektrikli olanlar ve 500 cc olan veya altında olan

4- Plakası olmayan motorlar? 

100 cc altında ve 50 cc olan motorlara plaka gerekemez. 

5- Plakası çıkmayan ve vergisi olmayan motor var mı?

Evet çok var

6- Vergi verilmeyen motorlar?

Evet vardır.

7- Plakası olmayan motorlar?

Plakası çıkmayan motor vardır.

8- Hangi motorlar ehliyet istemez?

Elektrikli olanlar

9- B ehliyeti ile motosiklet kullanılır mı?

Evet.

10- Motorlarda kaç cc ye kadar vergi yoktur?

99 cc ye kadar vergi yoktur.

Ehliyetsiz kullanılan motosikletler hangileridir?

11- Araba ehliyeti olan motor kullanabilir mi?

Yani evet bu motosikletleri kullanabilirsiniz

12- Sigortası olmayan motorlar?

Evet sigorta gerektirmeyen motosiklet vardır

13- Sigorta yaptırılmayan motosikletler hangisidir?

Elektrikli olanlar ve 50 cc altında olanlar.

14- Muayene olmayan motor var mı?

Evet var aynı motorlar

15- Muayene yaptırılmayan motosikletler ?

50 cc altı olanlar ve elektrikli olanalr.

16- 125 cc motor için ehliyet gerekir mi?

Hayır gerekmez

17- 100 cc motor için ehliyet gerekli mi?

Gerekmez

18- 50 cc  motor için ehliyet gerekir mi?

Gerekmez

19- 50 cc motosikletin vergisi var mı?

Silindir hacmi 0-99 cc arasında yer alan araçlar için motorlu taşıtlar vergisi alınmaz.

20- Elektrikli motorların vergisi var mı?

Elektrikli motorların vergisi vergisi yoktur

21- Ehliyet gerektirmeyen motosiklet fiyatları ne kadar dır? 

Bu tür motosikletler 2020 yılı olarak 6000 liradan başlar 15.000 on beş bine kadar çıkar.

22- Elektrikli motosikletlere ehliyet lazım mı?

B araç ehliyeti olsa yeterlidir.

Not: Bu tür motosikletler hepsi için en az B ehliyeti olması gerekmektedir.

Ehliyetsiz kullanılan motosikletler yani araç ehliyeti ile kullanılanlar 

Ehliyet olmadan kullanılan motosikletler nelerdir? Son olarak yukarıda söyledim buradan da tekrardan söylemek gerekirse, hiç bir motosiklet ehliyetsiz kullanılmaz. Sadece araç ehliyeti olması gerekir. Yada A ehliyeti olması lazım. Yoksa ceza yersiniz. Ayrıca plakası ve ruhsatı olması gerekir gene ceza yersiniz. Sadece vergisi olmayan motosikletler var. Ona da merak etmeyin yakında vergi koyacaklar buna hiç şaşmayın. Normalde 99 cc altı motosikletlerin vergisi olmuyordu. Fakat bunu indirmeyi düşünüyorlar bakalım sonuç ne olacak?

Ehliyetsiz motor kullanmak bu kurye işinde çok yanlıştır

İstanbul kurye olarak söylüyoruz ki, ehliyetsiz motor kullanmak ne gibi sorunlar oluşturuyor. Çoğu kişi bu zamanda ve hele bu şehirde on ile on beş yaşına kadar motor sürmeyi öğrenen bu gençler ehliyetsiz motor sürüyorlar. Bu da büyük sorunlara ve olaylara neden oluyor.

Ehliyetsiz motor kullanmak motorlu kuryeler için çok yanlış bir olaydır. İlk olarak kesinlikle ehliyet almamız gerekiyor. Çünkü trafiğe ilk çıkmadan önce ehliyet sahibi olmak şarttır. Şimdi diyeceksiniz ki ne alakası var. Motoru ehliyet mi sürüyor diye bize yakınıyorlar.

Ehliyetsiz motor kullanmak çok tehlikeli ve cezadır

Motosiklet ile ilgilenen gençler şimdilerde erkenden motor sürmeyi öğreniyorlar. Bu açıdan zor durumda kalır. Motosikleti acaba ehliyet mi sürüyor diye itirazları hakkında sorun oluyor.

Evet ehliyet sürmüyor fakat trafikte bir olay ile karşılaştığınızda ehliyetiniz olması gerekiyor. Kaza olduğu zaman başınız derde giriyor. Birde şimdilerde gençler 16 yaşında ehliyet alabiliyor.

Ehliyetsiz olarak motosiklet kullanmanın cezası 2020

Ehliyetsiz şekilde motor kurye kullanmanın cezası 2020 yılı olarak sürücüye 2,473 lira ve ruhsat sahibine 2,473 liradır. Birde artı extra olarak motosiklet bağlanır ve mahkemeye sevk edilir. 15 gün erken ödeme yapılırsa yüzde 25 indirim mevcuttur.

O zaman bu tutar 1,854 liraya düşmektedir. Şimdi aşağıda size 2020 yılı itibari ile yeterli ehliyet olmadan motosiklet kullanırken yakalandığınız aman kesilecek ceza nedir, ve indirimli ödeme listesini sunuyoruz. İleride bu liste güncellenecektir.

 • Ehliyet olmadan araç kullanma cezası araç sahibi  2.473 lira
 • Ehliyetsiz araç kullanma cezası araç sahibi 15 günde ödenirse 1.854 lira
 • Ehliyet yokken araç kullanma cezası araç sahibi değilse 4.946 lira
 • Ehliyetsiz araç kullanma cezası araç sahibi değilse 15 günde ödenirse 3.709 lira

İstanbul moto kurye her zaman ehliyetli kişi kullanır

Ehliyetsiz araç sürmek ve motor sürmek düşük motosiklet ehliyetini 16 yaşında artık alıyorlar. Sonra 17 yaşına gelince bir üstü ve 18 yaşına gelince hepsini alabiliyorlar. Fakat şimdilik böyle. İleride değişecek mi? bakalım.

Yani 2020 yılına gireceğimiz şu günlerde motosiklet ehliyetleri motor büyüklüğüne göre yeniden ayarlandı. Ehliyetler hakkında değişiklik mevzuatı hakkında meseledir.

Ehliyetsiz motor kullanmak cezası çok yüksektir

Bizim zamanımızda A2 ehliyet bütün motorları kapsamaktaydı. Şimdilerde bu düzenleme değişti ve A, A1, A2, M ehliyet olarak düzenlendi. Biraz karışık oldu. Bu konu ile ilgili size buradan bilgi yazarım fakat hepsi İnternette var. 

Bunların değişme olanağı olduğu için ilerleyen zamanlarda yanlış bilgi vermek istemiyorum. Fakat mesele şu ki artık motosikletlerin motor büyüklüğüne göre ehliyet soruluyor. Bu konulara artık daha rahat ve daha kolay şekilde yola bakınız.

Motor kurye hizmeti ile ehliyetsiz asla kullanmayın

Ehliyetsiz motor kullanmak sürücü için çok yanlıştır. İlk olarak ehliyetsiz kaza yapınca haklı da olsanız haksız duruma düşersiniz. İkinci olarak yaramalı ve ölümlü kazalarda büyük cezalar alırsınız. 

İstanbul içinde sonu hapis ile biten durumlar ve bir çok maddi olay daha yüksek olmaktadır. Üçüncü olarak kaza falan olmadan trafikte giderken böyle yakalandığı zaman bunun büyük bir cezası var. 

Ehliyetsiz motor kullanmak her zaman hatalı sayılır

Bu cezalar artık motosiklet fiyatı kadar yüksek olabiliyor. Bu açıdan her yönden de size büyük sıkıntı yaşatır ehliyetsiz motor kullanmak. Siz siz olun ne olursa olsun ehliyet alın rahat edin.

Servisi ile hem motosiklet kullanana hemde sürücüye ayrı ayrı cezalar. Motorlu kurye olarak buna dikkat etmeli. Bir bakıma bu daha iyi olsa da bu kadar teferruatın gereksiz olduğuna inanıyorum.

Moto kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak

Moto kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak. Nasıl motor ehliyeti alabilirim?  Motor ehliyet sınıfları hangileridir? Motorcular hangi ehliyeti almak zorundadır?

Motorlu kuryeler hangi ehliyeti alır? Ehliyet almak zor mu? Motosiklet ehliyeti almak için nereye baş vurmalıyım? Motor ehliyetleri hangileridir?  Hangi tür ehliyet almalıyım?

Motosiklet ve kuryelik için istenilen ehliyet ve sınıfları neler, hangileridir?

1- A-1 sınıfı ehliyet

2- A-2 sınfı ehliyet

3- A sınıfı ehliyet

4- M sınfı ehliyet

1- A-1 sınıfı ehliyet nedir?

Bu sınıf ehliyet almak için 16 yaşını tamamen doldurmanız gerekiyor. Yani 17 yaşına basmanız veya gün almanız lazım. Peki bu sınıf acaba hangi motosikletleri kullanır? Bu sınıf 0- 125 motor gücüne sahip motorları kullanır. Yeni çıkan 50 cc motosikletler var 45- 50 km hızı geçmeyenler.

2- A- 2 sınıfı ehliyet nedir?

En fazla olması gereken ehliyet sınıfı. Zaten 2016 yılından önce alınan tek ehliyet. Bu yıl önce alanlar zaten hakları hala saklıdır. 2016 yılından sonra ise 0- 500 cc arası motosikletleri kullanabilir. A-2 ehliyeti alma yaşı ise 18. Bu yaşı doldurmanız gerekmektedir.

3- A sınıfı ehliyet nedir?

A sınıfı ehliyet artık tüm motosikletleri kullanılan ehliyet sınıfı oldu. Önceden A-2 olan bu sınıf şimdi A oldu. Bu ehliyeti almak için 20 yaşını doldurmanız ve iki yıl A-2 ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Yada şart aranmadan 24 yaşını doldurmanız gerekiyor.

4- M sınıfı ehliyet nedir?

Bu sınıf ehliyet yine gereksiz bir sınıftır.  Moped yada motorlu bisiklet denilen araçlar yani mobilet gibi kullanmak için alınız. Yani çok küçük bir motor için kullanılan bir ehliyettir.

Moto kurye Yeni ehliyet sınıfları nedir?

Moto kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak

Bu günde sizlere önem bir konudan bahsetmek istiyoruz. Sürücü kursları ve ehliyet almak konusu. 1990 yıllarında motosiklet kullananların yüzdesi doksan dokuzu ehliyet sahibi değildi.

Daha sonra bu durumun önemini neredeyse bu oran zamanla artmaya başladı. Ancak, 2020 yılında yaklaştığımız şu anda zamanlarda üzgünüz ki hala bu oran yani ehliyet sahibi olan şirketler ile birlikte değişiyordu. Tabi ki bu durum çok az.

Kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak

Bütün piyasadaki motor sayısı arasında sayı fark var. Yani ehliyet sahibi olanlar hala orada oranın çok altında olanlar. Hala Avrupa standartlarının çok gerisindeyiz. Motosiklet için sürmek ehliyeti faktörü çoktur. Kurslar acaba ne kadar eğitim veriyor.

Bundan yıllar önce aynı tarih süre sürücü kursları hepsi motosiklet ehliyeti olmamıştı ve o zaman sadece A2 ehliyeti vardı. Hiç bir sürücü kursunun motosikletiyle alakası yoktu. Hatta biz kendimiz kendimiz kendi motorumuz.

Ehliyetsiz motosikletler kurye hizmetinde ehliyetin önemi nedir?

Şimdilerde de bu olay hala değişmedi, biraz ileriye doğru yönlendiriliyor görüyoruz. Daha önce hiç sürücü kurslarının kendilerine ait motosikletleri var. Sürücü kursu yazılıp ta motosiklet  ehliyet almak artık çok kolay oluyor.

İş olarak ama tabi ki bazılarının durumu farklı. Fakat eğitimleri hakkında hiç bir şeyleri yok maalesef. Sektöründe izim sektör içinde şu ana kadar görüyoruz ki hiç vermiyorlar. Ehliyetsiz motorları nelerdir?

Sürücü kursları nasıl ve ne zamana kadar ehliyet veriyor?

Sürücü kursları şu anda ehliyet alacak adaylara eğitim süresi boyunca hiç bir eğitim almadan. Verenler ise çok az. Çünkü hiç bir sürücü kursu motosikletten anlayan bir hocaya ücretli bir ücret vermeyi fazla masraf olarak görüyor. Bizim piyasa içinde özellikle kazaya sebebi olan çok oluyor.

Sürücü kursları ve ehliyet almak için bundan dolayı da sürücü kurslarında motordan anlayan kimse bulunmuyor. Binek araç hocaları aynı zamanda motorlar ile de ilgileniyor. Buda eğitim seviyesini ve bilinç seviyesini çok düşürüyor. Hem de başkalarının hayatlarını hep tehlikeye atıyorlar.

Motorlu kuryeler trafikte asla ehliyetsiz dışarı çıkmamalı

Moto kurye ehliyet almak için motosiklet sürücüsüne verilmeyen eğitim olmadığından sınavdan geçen kazanıyor. E zaten motora binmesini de biliyor. Bizler böyle ehliyet alan sürücülerin trafiğe çıkmasına karşıyız. Yani olarak sürücü kursları ve ehliyetsiz olmak yanlıştır. 

Belli bir eğitimden geçipte asla olmazsa öncelikli konuların ve yönlendirme tekniklerini yani işin özünü isteğinizde inanıyoruz. Bunları öğrenmeden sadece motor süren bu elamanlar hem trafikte. Bu zamanda işte kendisinin yalan yanlış ne öğrendiğine kalıyor. 

×