İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | En İyi Kurye Motosiklet Lastikleri

En İyi Kurye Motosiklet Lastikleri

Kurye

En iyi kurye motosiklet lastikleri hangileridir? Herkese merhabalar, havaların ısınmasıyla beraber trafikteki sayısı belirgin bir halde artış yayınlayan araçların. Yani başında motosikletler gelir. Motosikletimizi yeni aldık yahut aslına bakarsanız vardı garajdan çıkarttık kullanacağız. Peki lastiklerimiz? Yeni bir motosiklet almış olduğunuzu farz edelim. Yeni alınan motosikletlerin fabrika çıkışı üzerinde gelen lastiklerin fonksiyonlarıni biliyor muyuz?

Kimileri “ya abicim, mühendis düşünmüş ona nazaran lastik seçmiş aslına bakarsanız” diyebilir. Peki bu lastik seçimlerinde “Maliyet” kısmını siz düşündünüz mü? Bazı müstahsil şirketler tutarları düşürmek adına, ucuz marka model lastik tercihi yapabiliyorlar. Burada konu lastiğin motosiklete uygunluğu değil, lastiğin fonksiyonları ve performansıdır. Sizin sürüş karakterinize ne kadar uyumlu olduğudur. Peki yeni bir lastik almaya karar verdik diyelim.

Bazı markalar fabrika çıkışı öyle bir lastik koyar ki motosiklete. Yani, bu lastik ilk ciddi frenlemenizde ve ya biraz performanslı sürüşünüzde girdiğiniz virajda size “Sürpriiiiz” biçiminde latife yapma ihtimali yüksektir. Motosiklet lastiği alırken neye göre almalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Birçok sürücü ya lastiğin desenini beğenmiş olduğu için veya sağdan soldan duyduğu. İşte “abi şu model süper, al rahat edersin” . İşte biçiminde tavsiyelere uymak kaidesi ile lastik seçimi yapıyor.

Burada dikkat edilmesi gerekilen vaka şu;

• Motorunuzun sınıfı nedir?
• Sizin kullanım alanınız nelerdir? (Asfalt / Arazi / Karışık)
• Kullanım oranınız nedir? (%70 Asfalt – %30 Arazi gibi)
• Kullandığınız mevsim nelerdir?

Motosiklette lastik seçimi

Başka bir mevzuda lastik ebatları. “140 olan ebatı 160 yapsam olur mu?” olmaz. 140 olan lastiğini 150 yaparsın. 130 olanı 140 yaparsın (jant genişliğin filan uygunsa). Fakat bu durum “oohh mis benzer biçimde görünüyor” durumundan ziyade birtakım olumsuz tarafları vardır. Yakıt sarfiyatında artış, ağırlıkla ilgili çekişte bir miktar düşüş. Artık yanal tazyik farklılıklarından kaynaklı yanal çatlamalar, viraj almada farklılıklar şeklinde. Hangi lastik bana uyar?

Şöyle ki; motosikleti dizayn eden mühendisler motosikletin. “ağırlık / denge en ülkü ebatları belirlerler. Bu değerlere müsait olmayan ölçülerin uzun müddette problemler oluşturabileceğini unutmamak lazım. Tutkuyla binin, güvenli sürün. Lastik türü iyi mi seçilir? Takılırken neler yapılmalı? Lastik yerle temasımızı sağlamakta olan, yol tutuşumuzu, durmamızı, yatmamızı-dönmemizi sağlamakta olan tek faktör.

En iyi kurye motosiklet lastikleri

Başlamadan önce: Lastik Basıncı

Eğer yanlış bir hava basıncı ile lastik kullanıyorsanız. Yani, aslına bakarsanız dünyanın en iyi motosiklet lastiği bile size tutuş. Hızlı ve frenaj konusunda başarılı olamaz. Önce lastiğinizi doğru hava basıncına getirmelisiniz.

Peki nereden bakmalıyım bu doğru hava basıncına?

Bakacağınız tek yer motosikletinizin kullanım kılavuzudur. Bu klavuz bütün testler neticesinde yazılmış en doğru kılavuzunuzdur. İlgili mühendisler sizin motosikletinizin dinamiklerine nazaran hazırladıkları için doğru bilgiyi alacağınız tek yerdir.

Motosiklet Lastiği Seçmek: Hangi lastik bana uygun?

Motosiklet lastiği kura çekmek demek değişik lastik türlerinden sürüşünüze müsait doğrusu doğru lastiği almak demek. Çünkü lastikler (hamurları) kullanım amacına nazaran farklı çeşitlerde üretilir. Yani %80-%20 lastik, %50-%50 lastik, %100 yol lastiği benzer biçimde. Lastik, kullanılacağı yola gore tasarlanır ve üretilir.

Lastik Değişiminde Yapılması Gerekenler

– Balans için ağırlıkların tüm bunlar sökülmeli ve sıfırdan standardize yapmış olup takılmalıdır.

– Telli jant için 20.000 km’de tel ayarlarının yapılması önerilir (çukurlu, taşlı bölgede sürdüyseniz

– Sürüş sonrası gözle ve elle teller test edilmeli.

– Sibop kontrolu yapılmalı ve gerekirse değiştirmelidir.

En iyi kurye motosiklet lastikleri

Motosikletler için lastik bu kadar mühim bir parça. Yani muntazam biçimde kullanımına ve lüzumlu zamanlarda yenilemeye özen göstermek gerekir. Güvenliği, frenlemeyi, yakıt tüketimini, gürültüyü ve sürücünün rahatını direk olarak lastikler sağlayacaktır. Bu yüzden de asla eskiyip aşınmalarına izin vermemeli, belli aralıklarla yenilemeli. Yani motosikletinize müsait olan lastikleri satın almalısınız.

Günümüzde motosiklet sayısı ciddi halde artarken, şehrin her yanında farklı amaçlarla kullanıldığını görebilirsiniz. Buna karşın yaşanmış olan kazaların pek çoğu da kötü, eskimiş lastiklerden kaynaklanıyor. Bu alanda size çözüm üretmeyi ve en ucuz lastik maliyetleri sunarak aracınızı güvenle kullanmanızı amaçlıyoruz.

Lastik çeşitleri

1- Sport Lastikler

Sport supersport yahut hipersport lastikler yumuşak. Bu kauçuktan yapılma olup, spor amaçlı ya da arasıra yarış için kullanılırlar. Sürüş sıcaklıkları yüksektir sadece yarış lastikleri kadar yüksek değildir. Üzerinde fazla diş bulunmaz.

Bu tip lastikler genelde spor motosikletlerde kullanılır. Modern sport lastikler kuru zeminlerde mükemmel yol tutuşu sağlar sadece diş sıklığının azlığı. Kısa ve yüksek sürüş sıcaklığı nedeniyle ıslak zeminde kullanması zordur. Bu lastiklerin ömür süreleri yumuşaklığına ve üretimde kullanılacak olan kauçuğa göre değişmektedir.

2- Sport / Touring Lastikler

Genelde “sports / touring” olarak adlandırılırlar. Uzun ve bir çok vakit fazlaca iyi yol tutuşu sağlamakta olan, orta sertlikteki kauçuktan yapılırlar. Sürüş sıcaklıkları spor lastiklere bakılırsa daha düşüktür ve daha fazla dişe sahiptir. Ömürleri spor lastiklerinden daha uzundur. Günlük kullanım, şehir için yolculuk ve haftasonu gezileri için idealdir.

3- Road / Touring Lastikler

Yol lastikleri sert kauçuktan yapılır ve sürüş sıcaklıkları düşüktür. İyi yol tutuşu sağlarlar. Diş sayısının fazlalığı sebebiyle kaygan zeminde güvenlidirler. Kullanılan sert kauçuk sebebiyle uzun ömürlü olurlar. Bu lastikler şehir içi geziler için gayet uygundur. Ayrıca geziler ve turlarda kullanılabilirler. Spor kullanımda, limitlerin zorlanması yol tutuşunda kayba sebep olacaktır.

4- On/Off Road Lastikler

Mixed veya trail lastikler taş zeminden ayrılıp toprak zeminde kullanılacak olan motosikletler içindir. İsimlerinden de anlaşılacağı şeklinde taş ve toprak zeminde kullanılabilirler. Bu lastiklerin ana özelliği fazlaca geniş aralıklı dişlere haiz olmasıdır. Özellikle arka lastik bloklara bölünmüştür ve gevşek toprakta sürüş yeteneğini arttırır. Bu tür lastikler genelde sert kauçuktan yapılır.

Düşük sürüş sıcaklıkları ve uzun yaşam süreleri vardır. İyi yol tutuşu sağlarlar ancak diş kalınlıklarına bağlı şekilde. Dış yüzeyle teması azalacağından bu tutuş yol lastikleri daha azdır. Bu tür lastikler komplike kullanım için idealdir. Yüzeyle teması az olduğundan yol tutuşu limitine. Daha rahat ulaşılır bu %n yolda (asfalt vb.) uzun aralar verilerek kullanılmalıdır. Genellikle yolda gezi eden motosiklet kullanıcısının bu tür lastik yerine yol lastiği seçmesi daha mantıklıdır.

5- All Terrain / Cross Lastikler

Tüm “all terrain ve cross” lastiklerinde asfalt dışındaki alanlarda daha etkili olması için büyük. Yani yüksek bloklar bulunmaktadır. Bu tür lastikler, blokların farklı yüzeylerde yol tutuşunu artırma. Artık özelliği sayesinde genel olarak toprak yol ve patika yollarda kullanılır. Bu tür lastikler yol kullanımında verimli değildir ancak kısa mesafelerde kullanılabilirler.

Not: Bazı kros lastiklerinin yollarda kullanılması yasaklanmıştır.

6- Race / Track Lastikler

Bu lastikler yarış pistlerinde kullanılmak için dizayn edilmiştir. Çok yumuşak kauçuktan yapılmıştır ve yarış esnasında ulaşılacak ısı değerlerine uygun sürüş sıcaklarına haizdir. (Yüksek hız, güçlü ivmelenme, sert frenleme şeklinde mekanik sebeplerle ısınan) Bazı modeller zorlu yarış şartları için spor lastikten daha yumuşak kauçuktan yapılır. Bazı modeller ise lastiğin farklı bölgelerinde farklı sertlikteki kauçuktan yapılırlar.

Örneğin orta kısım için sert, yanlar içinse orta yumuşaklıkta kauçuk kullanılır. Bu lastikler pürüzsüz yüzeyleri sayesinden azami münasebet sağlarlar. Yarışlarda kullanılacak olan yağmur lastiklerinde ise; suyu azami hızlılıkta tahliye edebilmesi için yoğun dişleri bulunmaktadır. Bu extra yumuşak kauçuktan meydana getirilen lastiklerin yaşam süreleri oldukça kısadır. Genellikte bu lastikler trafikte yasaktır.

Üzerlerinde DOT açıklaması bulunan lastiklere izin verilir ve bunların üstünde azda olsa diş bulunmaktadır. Bu tür lastiklerin trafikte kullanılması öneri edilmez. Spor lastiklerinden çok daha iyi bir yol tutuşu vermezler. Her şey iyi güzel kendime nasıl lastik seçeceğim, önerileriniz nedir derseniz marka belirtmediğimizi buradan sizlere söylemek isterim.

En iyi kurye motosiklet lastikleri

Lastikte performans faktörleri

Lastik motorun yükünü taşıyan havalı bir sistemdir. Karkasın içerisine hava veya nitrojen basılarak bir gerginlik sağlanır. Lastiğin karkası yüksek gerilim kuvvetine sahiptir fakat yüksek basınç kuvvetine sahip değildir. Karkas içerisindeki gerilimi yaratan basılan havadır. Bu hava taşımayı sağlar. Bu yüzden lastik havaları son derece önemlidir. Tekrarlarsak yükü taşıyan lastik değil içerisindeki havadır. 

Azami yük ve şişirme değerleri olarak üreticilerin verdikleri rakamlar lastik tasarımı ile alakalıdır. Eğer bu değerlere dikkat edilmezse motorunuzun yönetilmesi ve performansı çok etkilenecektir. İki hatırda tutulması gerekli nokta: 1. Lastik gazlama, fren yapma gibi yönetim komutlarını yola verebilmelidir. 2. Lastik ayrıca jant ve yol arasında yay görevi yapmalıdır. Burada lastiğin içerisindeki havanın sürekli tazyik altında olması durumu değiştirmez.

Eksik veya fazla hava: İnik lastikler veya az şişirilmiş lastikler dönüş yeteneğinin zayıflamasına niçin olur, traksiyon düşer, lastik çabuk ve fazla ısınır, kenarlarda düzensiz aşınmalar kaynaklanır ve yan duvarlara fazla gerilim binerek çatlamalara, yarıklara niçin olabilir. Burada şayet çatlamalar yanağın iç yüzeyinde oluşursa bunu sürücünün ayrım etmesi olanaksızdır ve balon yapabilir hatta yanakların ani patlamalarına, yarılmalarına niçin olabilir.

Ani hava kayıplarının da ciddi sonuçları vardır. Fazla şişirilmiş lastikler yük nakliye kapasitesini artırmaz ama sürüşün sert bulunmasına ve süspansiyonlara darbelerin şok biçiminde aktarımlarına sebebiyet verir. Bu da lastiğin yoldan gelen darbelerle baş etme yeteneğini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca lastiği ortasında gayri muntazam aşınmalar olacaktır. Isı etkileri: Lastik havası sıcaklıktan etkilenir.

En iyi kurye motosiklet lastikleri

Biz Motosiklet sahipleri için belki’de en önemli malzeme Lastikler ‘dir .Çeşitli forum sayfaların’da çok fazlasıyla detaylı bilgiler bulabilirsiniz ;Lastiklerin üzerin’de yazan her rakamın anlamı ve lastik hakkında vermiş olduğu bilgileri .Ben burada bunları yazarak sıkıcı bir bilgi paylaşımı yapmak istemediğim için bunun yerine Lastik hakkin’da bilmemiz gerekli olan en önemli olan ve dikkat etmemiz gerekli olanları yazmayı uygun gördüm.

İlk olarak lastik hakkında genel bilgileri sizlerle paylaşacağım ama bu yazıda esas önemli olan bence, ikinci bölümde yer vermiş olduğum bizzat kullanarak değerlendirme oluşturduğum lastik marka ve model değerlendirmelerim olacaktır. Her şey’den önce şunu unutmamalıyız lastik canlı bir malzemedir ; yani fabrika’da doğduktan sonra bir hayat süreci vardır ,ve geçen her ay ve senede yaşlanmakta olan bir malzemedir.

Bunun nedeni Lastiği oluşturan bileşimler ve kağuçuk ham maddesidir. Çeşitli markalar çeşitli formüller ile Lastiklerin yaşam süreleri boyunca nasıl bir kullanım alanına sahipse ona göre özel formüller ile lastiğin özeliklerini geliştirir ve üretirler.Böylece her marka lastiğin ömrü ve yol tutuş özelikleri değişiklik gösterir. Her Lastik firması buna göre kullanıcıya çeşitli artı ve eksileri ile Lastikleri sunmaktadır.

Kulaktan dolma çok fazla hatalı bilgi veya yanlış yönlendirmeler olabilir. Her şeyden önce tıpkı bir doktora gitmeden bir arkadaşınızın “bu bana iyi geldi sende al bu ilacı kullan demesi gibi”-tabi burada çok önemli bir noktanın’da altını çizmek isterim o da ; biri size Lastik öneri ettiğin’de o lastiğin sizin kullanmakta olduğunuz Motorun “sınıfına” ait olup olmadığı son derece önemlidir. Bu konu da çok dikkatli olmak gerekir.

En iyi kurye motosiklet lastikleri

Pirelli

Metzeler

Dunlup

Birlas

İrc 

Mıchellın

1 -MT 66 Pirelli “Route 66”

ROUTE 66 PIRELLI

Chopper kullanıcılarının en gözde lastiği olmuştur daima ve bu boşuna değildir. Yıllarca Chopper denince akla gelen en bilinen marka ve model “MT 66 ” olmuştur. İsmi de zaten her şeyi açıkıyor “Route 66”. Gerçekten çok güzel bir lastiktir; En başta gelen özelliği Chopper kullanıcılarına özel olarak yapılmış olan. Özelikle yağmur altında motor kullandığınızda ön lastik üstünde dahi “3 yağmur oluğu” bulunan bu özel lastikle çok güvenli bir sürüş yaparsınız’ki çoğu firma lastiğinde bu biçimde ön lastikte bir yağmur oluk deseni dahi bulunmazken “Pirrelli Route 66″‘ bunlardan tam üç tane vardır.

Arka lastik biraz yanaklara doğru “bombeli” bir yapıya sahiptir buda virajlarda yatarken çok güzel bir tutunma sağlamaktadır.Ve lastiğin limitlerine geldiğinizi size hissettirmesi açısında’da güvenlidir. Bu diğer kullandığım lastiklerde yoktu. Pirelli MT 66 kullanırken biraz daha “yayvan”şekilde yatış ve kalkışlar yaparsınız. Verdiğiniz komutlara çok güzel tepki veren bir lastiktir. Pirrelli MT 66 yumuşak diyebileceğimiz bir lastik hamuruna sahiptir bu yüzden yol tutuşu gerçekten çok iyidir. Çabuk ısınan bir lastik olması bu yüzdendir. Şahsen çok sevdiğim bir lastiktir. Ayrıca ağır yüklemeye en iyi dayanan lastiktir diyebilirim.

Harley Davidson ‘ların hemen hemen Resmi Lastiği olmuştur.Şahsen bu Lastikle üç set biçiminde en az 75 bin km yapmış bulunmaktayım. Dezavantajları: Pirelli MT 66 ‘nın dezavantajı olarak ilk başta yumuşak diyebileceğimiz hamuru nedeniyle biraz çabuk bitmesidir “15-20 000 km” lerde değişmek ister. Öte yandan sık patlama olabilmektedir. Yani en azından ben bu güne kadar üç takım MT 66 kullandım en çok patlayan lastiğim bu marka ve model olmuştur. Etrafımdaki diğer kullanıcılardan bu yönde bilgiler aldım hep. Buna karşın aklınıza zırtpırt patlıyor diye gelmesin yalnızca diğer lastiklere göre biraz fazla olduğunu söylüyorum …

2 -Pirelli Night Dragon

NİGHT DRAGON

Pirelli firması 2012 yılın’da çok uzun zaman sonra meşhur MT 66 Chopper lastiğinden sonra ilk defa yeni bir Chopper lastiği olarak Pirelli Night Dragon modelini geliştirerek piyasaya sürdü ;oldukca iddalı tantımlar ile özelikle Harley Davidson ‘larla çok ciddi şekilde piyasaya giriş yaptı Night Dragon ;Lastik hamuru ve deseni iyice geliştirilmiş olan bu Lastiği ben hiç kullanmadım o yuzden bir yorumda bulunamıyacağım tahmin ediyorumki MT 66 daki bir kaç hatayı da ortadan kaldıran nitelikli bir Lastiktir;forumlarda oldukca güzel yorumlar almakta olduğunu özelikle Harley sahiplerinden belirtmek isterim.

Firma Durumu: Türkiye ayağı gayet sağlamdır diyeblirim fakat Chopper kulanıcıları için daima her an Lastik bulmak yinede zor olmakta burada önemli etken Chopper motorların genel olarak çok sık Lastik degiştirmeyişleri nedeniyle Firmaların genel itibari ile çok fazla Chopper Lastik ithal edip Depolamak istememesidir. Lastik değiştirmeyi düşündügünüz’de o yuzden bir kaç ay öncesinden araştırmaya başlarsanız çok iyi olur sonra mecburiyetten istemedğiniz Lastigi almak mecburiyetinde kalmazsınız. Bu durum tüm işletmeler için geçerlidir. Pirelli bana göre piyasada bulunan en sağlam firmadır.”stoksal anlamda”

En iyi kurye motosiklet lastikleri

Yani “X” markanın Lastiği Enduro motorda çok iyi neticeler verirken , Chopper ‘da iyi olmayabilir. Burada benim bahsettiğim tüm tavsiye ve öneriler yol deneyim ve deneyimlerim neticesinde uzun seneler boyunca her hava şartında çok çeşitli Lastikler kullanarak edindiğim deneyim ve deneyimler neticesinde yapmış olduğum paylaşımlardır.  Tabi tüm üreticiler doğal olarak kendi lastiklerinin en iyisi olduğunu iddia etmektedir. Bu sebeple de biz kullanıcılar bir lastik alırken bazı konulara çok dikkat etmeliyiz.  Hiç bir marka Lastiğe hiç bir biçimde bir çıkarım olmadan yalnızca bu lastikleri kullanarak edindiğim deneyim ve deneyimler sonucudur. Bir ticari çıkarım olmadığını da belirterek; bu konuyu sizlerle paylaştığımın altını çizerek yazıma devam etmek istiyorum.

3- MICHELIN: – Commander

COMMANDER

Michelin lastikleri Chopper motosiklet lastiği olarak bu modeli ile bu piyasada yer alıyor; senelerce bu model ismi ve Lastikle devam etmekte olan Mıchelin 2011 de “Comonder 2″ ile lastiğinin Deseni ve Hamurunda değişikliğe gitmiştir. Ben ise en az iki set biçiminde modelini kullanarak ;diş derinliği bitmesi nedeniyle değişime gitmiş bulunmaktayım .Dolayısıyla bu Lastiği’de iyice tanıma ve deneme sansım oldu en az 50 000 km kadar. Uzun km” ler boyunca yol yaptım bu lastikler ile bence sert bir lastik sayılır fakat nasıl oluyorsa her seferinde ön lastikleri arkalara göre çok daha çabuk bittiler.

Yani ön lastikleri daha yumuşak arkaya göre. Ancak bu lastikle iyice ısıtırsanız diş derinliği bitse de kaydırmadan uzun şekilde bitmiş durumda diş derinliği ile sürüş yapmanıza olanak vermekte. Profil olarak özelikle sırt deseni anlamında zaten bir Chopper lastiği olduğunu hemen belli etmekte; Pirelli MT 66 ‘ya göre daha dik bir yapısı var bu nedenle daha keskin yatış ve kalkışlar yapıyorsunuz, fakat Pirelli MT 66 daki “bombe “olmadığı için limitlere geldiğinizi anlamak biraz zor ve dikkatli olmak gerekir sert yatışlarda; Zamala elbette lastiğin profiline alışıyorsunuz oldukça kıvrak manevralar yapabiliyorsunuz.

En iyi kurye motosiklet lastikleri

İki lastik modeli arasındaki farkı fakat ikisini de kullanarak anlayabilirsiniz. Ben Mıchhelin Lastiğini “kuru” havalarda oldukça sevdim fakat “ıslak” havalarda kesinlikle sevmedim. Islak havalarda özelikle soğuk günlerde Lastik geç ısınıyor hemen hemen 20-25 kilometre yol yapmanız gerekmektedir’ ki bu da Şehirde zaten genel olarak bir diğer noktaya varmanız sonucu bir işe yaramıyor. Yağmur altında yol tutuşundan kesinlikle memnun kalmadım sık olarak yolda geziniyormuşum hissi verdi bana; o yüzden temkinli kullanmak mecburiyetinde kaldım. Lastik buna karşın kuru havalarda bir muhteşem diyebilirim; Dezavantajı: Kesinlikle Islak zeminde iyi bir lastik değil. Daha iyilerini gördüm.

Ayrıca MT 66 Pirelli ye göre “patlama” konusunda çok daha başarılı bir lastik. Yağmur oluğu sayısı yüksek olmasa’da arka ve önde birer adet mevcut. Commander MT 66 PİRELLİ ye göre kesinlikle daha sert bir lastik dolayısı ile daha uzun süre Diş Derinliği ömrü sağlamakta ben yaklaşık her set lastiğimle “30” ar bin km yol yaptım diyebilirim değiştirdiğim’de Dişler hemen hemen bitmişlerdi her iki sette’de.  Genel anlamda güzel bir lastik sert bir lastik sayılır dediğim gibi; ve bu nedenle de esasında diş derinliği anlamında uzun Ömürlü bir lastik yaklaşık 30-35 km Diş Derinliği bitene kadar kullanın. Fakat kış aylarında özelikle kullanıyorsanız çok öneri etmiyorum.

Maalesef bu firma Türkiye ayağı özelikle lastik konusunda şuan çok kötü durum’da ;bundan bir kaç sene öncesine kadar yüklü stokla bulunan ve hemen hemen her lastik ölçüsü bulunan Lastik artık bulunmuyor ..Eskiden bu stok nedeniyle diğer firmalar’da uygun ölçüde Lastik bulamazken Mıchellın ‘de bulabilmeniz sayesinde ciddi bir satış görmesine karşın şuan bu münkün dil. Ve eğer  almak mecburiyetinde kalıyor isek ben kesinlikle bu markayı yok sayarım. Racing lastik deseni gibi olan bir Lastiği motoruma takmam.

4- METZELER -MARATHON ME 88

MARATHON ME 88

Modeli ile piyasa’da oldukca fazla satış gören Pirellinin alt firması olan METZELER ;Marathon lastiği ile iyi bir çekiş gücü ve yüksek torklu motorlarda özelikle verimli bir lastik olmuştur”Mıchellin Commander” modeline göre daha yumuşak “Pirelli MT 66 ” ya göre daha sert bir lastiktir diyebiliriz. Lastigin Kuru zemindeki performansı gayet başarılıdır ;Islak zeminde “MT 66” kadar olmasada iyidir. Marathon lastğini severek kullandım ,manevra beceriyi ve yönlendirmesi iyi bir lastik.Yüksek Ağırlık altında kesinlikle başarılı. Dezavantajı: Lastiğin bence en kötü yanı çok çabuk kuruması diyebilirm yani lastik çok çabuk dişleri arasında kılcal çatlaklar oluşturuyor ,genel anlamda forumlarda’da benimde başıma geldiği üzere.

KAPLAMA atması ile sonuçlanmakta. Ben çok ciddi bir kaza ile sonuç. Fakat şekilde bir problem yaşamadım fakat bir kez ön tekerimdeki Kaplama da cidid boyutta atma olmuştu bu nedenle diş derinliğim bulunmasına karşın lastiğmi erken degiştirmek mecburiyetinde kalmıştım. Metzeler Lastiklerimi Diş Derinliğim bittiği için hiç degiştiremedim hep önceden degiştirdim çünkü en iyi ihtimal ile Diş Derinliği bulunmasına karşın kayma eğilimi erkenden gösteriyordu. Mesela Mıchellın de böyle bir sorun yok Pirelli Mt 66 da aynı şekilde. ;iki set MARATHON lastği kullandım yaklaşık 20-25 000 km ler de degiştirdim

5- AVON

Henuz kullanma sansım olmayan bu Lastiği en kısa sürece kullanmak istiyorum ;genel anlamda forumlardan ve önceden yurtdışından getirip kullan arkadaslarımdan bliyorum ;Türkiye pazarına yeni giriş yapan “2013” AVON firması esasında Lastik konusun’da çok ünlü bir şirket bulunmasına karşın ülkemizde özelikle çok az tanınan bir şirketdır ; Avon özelikle CUSTOM motor yapanlar tarafından çok iyi bilinir çünkü çok büyük ölçülerde Lastikler üreten çok nitelikli bir şirketdır.

Avon Lastiklerinin en önemli olan özelliği çok” yumuşak ” hamura sahip olmaları gelir .Bu sebeplede çok yüksek yol tutuşları vardır .Ancak bizzat kullanmadığım için çok net bilgiler paylaşamıyorum. Öte yandan özelikle ön lastik profili essizdir ve lastige dokunduğunuz’da dahi yumuşacık olduğunu hissedebiliyorsunuz .Muhtemelen en yüksek yol Tutuş bu lastikte olacaktır buna karşın en kısa ömürde.

Değerli dostlar bu makaleyi yazdıktan sonraki dönemde AVON kullanan bir çok kişiden ortak şikayetler aldım. Bunun başında kuru zeminde bir muhteşem olan bu lastik ıslak zeminde tam bir felaket şeklindeydi. Ayrıca Motorlarda ciddi BALANS problemine sebep olduğunu da ögrendim “LASTİGİN OTURMASI İÇİN 1000 KM ” gerekmektedir deniyormuş ancak bu saçmalık çünkü “8000 KM” de olup daha oturmamış .

Avon sahibi kişileri de gördüm

Ayrıca Lastik için 1000 km beklemek ne demek bu bence saçmalık en fazla 100-150 kilometre üstündeki mum gidene kadar dikkatli olmak gerekir. Ayrıca 2014 HOG Gaziler sürüşü dönüşü bir arkadasımızın başına çok kötü bir olay geldi Allah Koruda kendine bir şey olması. Daha yeni olan “1;5 sene önce takılmış” ve diş derinliginde anlaşılcagı üzere “km” side düşük olandır.

AVON marka lastik orta bölümünden kamyon lastiği gibi kalıp aratak gümliyerek patlamış üstelik 140 kilometre ile giderken. Arkadasımız büyük sans eseri sağ sağlim durmayı başarmış. Lastik bu hale gelirken arka çamurlukta ve üstündeki takılı olan “sele üstündeki ” çanta veya büyük hasar vermiş. Bu nedenlerle artık kimseye AVON öneri etmiyorum kendimde denemiyecem.

6- DUNLOP

Harley Davidson ve Chopper motosiklet diyince ilk akla gelen firma Dunlop ‘tur diyebiliriz çünkü Harleyin her yıl hemen hemen Resmi Lastiği Dunlop olmuştur. Ağır yük altında ve yüksek Tork altında çok iyi sonuç verir,yağışlı havalarda oldukca başarılıdır tabi” ilk yılarda” ; kuru zeinde özelikle ısındıktan sonra çok iyi sonuç verir; yönlendirmesi ve manevrası çok iyidir.Pirelli MT 66 gibi arka tekerde hafi bir bombe bulunmaktadır; Fabrika Üretimi Harley Davidson ların tüm Lastik Ölçüleri bulunmaktadır fakat özel yapım Custom motorlar için AVON kadar geniş bir yelpazesi bulunmamaktadır..

Dunlop bugune kadar kullanmadım fakat özelikle ilk almak istedigim lastiklerde ilk iki içersinde ya AVON “Yumuşak Hamur” veya “Sert Hamur ” Dunlop alacam bunda en önemli neden en uzun Diş Ömrünün bu lastikte olması; Lastik sert bir lastik olduğu için benim gibi yüksek “km” yapanlar için iyi bir seçenek “20-25 000 km senede” ; diğer yandan bir senesini doldurmamış yeni lastik bulup alanlar ve senede “10 000 ve altında” km yapanlarda bu lastigi uzun seneler boyunca kullanabilirler çünkü dedğim gibi Diş Derinliği kolay kolay bitmez. Ancak şunu unutmamak gerek sert lastik olduğu için iyice ısınması gerekir ve her geçen sene biraz daha sertleştiği için Üç Yıldan Fazla motor üstünde kalmamalıdır.

En iyi kurye motosiklet lastikleri

Firma Durumu: Harley Davidson fotoğrafı Lastiği olduğu için çok rahat bulunmaktadır ,fiyatı biraz yüksek bir lastiktir buna karşın ; Ancak bugune kadar temin edilmek ile bir problemi hiç yaşanmamıştır. Lastik seçerken “Yumuşak Hamurlu” yüksek yol tutuşu olan lastik ile uzun yol sürüş ömrü veren “Sert Hamurlu” lastik arasında seçim yapmanız gerekir yukarıda okuduğunuz üzere her ikisinde kendisine göre artı ve eksileri bulunmakta Binici olarak evvela buna karar vermek gerekir. Ben şahsen “yumuşak hamurlu” lastik alıp her iki yılda bir “diş derinliği” bittiği için degiştirmeyi tercih edin derim. Max performas için.

En iyi kurye motosiklet lastikleri

Ancak eğer yüksek km yapıyor iseniz o zaman biraz daha “sert hamurlu” lastik seçilmeliki en azından iki sene gitsin yoksa her yıl lastik yenilemeniz gerekir. Tecrübelerimle şunu söyleyeblirim yumuşak Hamurlu bir Lastik yaklaşık 15-20 000 ,Sert Hamurlu Lastikler ise 30-40 000 km lere kadar diş derinliği anlamında dayanabiliyorlar. Hangi Lastiği seçerseniz seçin şunu unutmayın “YENİ” lastik taktığınızda heleki bir önceki Lastiğinizin Marka ve modelinde dilse bu Lastiği tanıyıncaya kadar çok dikkatli ve yavaş olun biraz zaman verin Lastiğin yatış açısına ve yolu tutuşunu hissetmenize yetecek kadar. Daha sonrasında zaten sizde bir önceki Lastiğiniz ile Yeni Marka ve Model Lastiğinizi kıyaslayabilirsiniz ve ona göre sürüşünü şekillendirsiniz.

Şu an makinemde “Marathon ” takılı fakat çıkma lastik olarak aldım ilk sahibi hiç kullanmamış. Yani aldığımda üstündeki “KILÇIKLARI ” dahi duruyordu. Artık lastik tam “8 Yıllık” oldu. Bu benim için bu bir sorun teşkil etmiyor çünkü tecrübem nedeniyle buna göre kendimi ayarlıyorum . Yani virajlara çok sert girmiyorum. Bu fren mesafemin daha uzun olduğunu ve kaydırma yapabilceğini bilerektir. Yani yağışlı havalarda daha tetbirli gidiyorum. Özellikle diş derinliği max da olduğu için yağışta iyi yol tutar. Ayrıca buna karşın fren yaparsam kayacağını bilerek kullanıyorum. Lastiklerimi iyice ısınmalarını beklemekteyim. Ve yağışlı havalarda çok dikkatli ilerliyorum.

En iyi kurye motosiklet lastikleri

Yazın lastiği aldığımda havalarında sıcak olması sayesinde. Daha üstündeki sertliğin bir kısmını aldım ama yanakları halen tehlikeli. Yani yukarıdaki yazdıklarımı dikkate alarak kullanıyorum. Bunu neden yazdım derseniz şunun için daha sağlıklı. İyi ve yüksek performasla kullanmak istiyorsanız lastiklerinizi motor üstünde çalışın. Yani 3 Yıl dan fazla tutmayın ama şunu da bilin. Lastiğinizi tanırsanız ve aklı başında hareket ederseniz. Dış derinliği bitene kadar da kullanabilirsiniz. Ancak lastik eğer devamlı kaydırıyor ise bellidir. Derinliği beklemeden değiştirmelisiniz. Bu da yaklaşık üç yıla denk gelir.

Moto kurye ile öte yandan lastiğinizde yıl ömrü bitti diye “TABU” yoktur kullanabilirsiniz’de. Ama şunu sakın unutmayın eski lastlikle asla. Yani sıfır bir lastikte aldığınız keyif ve zevkle motorunuzu kullanamaz. Yani zorlayamazsınız ani duruşlarda ve virajlarda asla affetmez. Sertleşmiş lastikle her hava şartında motor kullanmayın. İşi ögrendiğinizde “sıfır” lastik taktığınızda her şey sizin için çocuk oyuncağı haline gelecektir. Yani bunu da unutmayın. İstanbul kurye ile tecrübe her şeydir.

Kaynak: scooturk.net, motosikletaksesuarlari.mom, motolastik.com

Arayın

×