Moto Kurye | motokurye | En İyi Kurye Yağmurluk

En İyi Kurye Yağmurluk

Kurye

En iyi kurye yağmurluk yazımıza hoş geldiniz. Bizler hepimiz motosiklet sürerken yaşadık bu durumu. Hele uzun yolculuklarda muhakkak sağnak ve yağmura yakalanmış, yağmurda sürmüşüzdür. Kulağa pek hoş gelmese de yağmurda sürmek için bizi kuru tutabilecek iyi bir yağmurluğa ihtiyaç vardır. Unutmayalım kötü hava yoktur, kötü, yetersiz kıyafet vardır. Bu da önemli bir seçim kriteridir.

Esas önemli olan yağmurluğu giyildiğinde de motosiklet üstünde rahat hareket diyor olmanızdır. Bir diğer önemli nokta da yağmurluğun yağmurlu havada görüşün düşmesiyle beraber sizi görünür kılmaya devam etmesidir. Piyasada genelde yağmurluklar siyah, koyu renklerden yapılıyor ve satılıyor. Aralarında az da olsa sarı vb. Daha çabuk fark edilen renklerde yapılanları var. Ama fark edilir olmalı.

Bunları tercih etmek görüşün düştüğü yağmurlu havada bizim güvenliğimiz açısından çok daha önemlidir. Yağmurluğun görünürlüğünü sağlamakta olan reflektif bantları yetersiz ve koyu renk ise muhakkak motosiklet sürücüleri için yapılan reflektif yeleği yağmurluğun üstüne giymek gerekir. Ceket ve pantolonumuzun üstüne giydiğimiz yağmurluklar dışında , eldiven yağmurluğu, bot yağmurluğu da vardır.

Yağmurluk nedir? Yağmurluklar genelde pvc (polyvinyl chloride) den yapılırlar.Bu malzeme hiçbir şekilde yağmur ve su geçirmez. Ancak dikişlerinin ve birleşim noktalarının yağmura karşı bütünüyle izole edilmesi , kimyasal olarak kaynaklanması gereklidir. Yağmurluklar 2 parça ( alt-üst) ya da tulum biçiminde olabilirler. Kullanım kolaylığına göre bu tür nesneleri rahat olanı tercih edilirler.

En iyi kurye yağmurluk

Bunların da kullanımı sürüş konforunu artırır ve sürüş konforuna yardımcı olur. Kış iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Motosiklet sürüşü esnasında bizi bu soğuk havalardan koruyacak ekipmanları temin ederek yola çıkmamız güvenliğimiz için önceliğimizdir. Yağmurlu havalarda vücudumuzu yağmurdan korumak ve ıslanmamak için motosiklet yağmurluğu kullanmalıyız. Motosiklet yağmurluklarının kumaş türleri nelerdir?

Özel malzemeler kullanılarak üretilen motosiklet yağmurluğu suyun vücudunuza temas etmesini engelleyerek giysilerinizin ıslanmasını engellemektedir. Motosiklet yağmurluğunun su geçirmez özellikli olmasının beraberinde giydiğiniz zaman sizi terletmemesine de dikkat etmelisiniz. Motosiklet yağmurlukları üretilirken üç farklı malzeme kullanılıyor. Farklı özelliklerinde olan bu kumaş türlerinin özelliklerine bakacak olursak;

1- Pvc (Polivinil)

2- Lamine kumaş

3- Kaplama kumaşlar

1- Pvc (Polivinil) Kumaşlar:

Pvc kumaşlar işlenmesi ve şekil alması kolay kumaşlardır. Sürtünmelere karşı dirençli olan pvc kumaşlar motosiklet yağmurluklarının yırtılmasını engellemektedir. Motosiklet yağmurluğunun su geçirmesini engeller fakat nefes alabilen bir kumaş değildir. Hava kanallarına sahip olmadığı için sürücüyü terletmektedir. Özellikle uzun sürüşlerde kullanıldığı zaman sürücüyü aşırı terletebilir.

2- Lamine Kumaşlar:

Lamine kumaşlar suyu içeri almaz ve yüzeyinden dışarı atar. Kaplama kumaşlar ile benzer özelliklerinde olan lamine kumaşlar kendisinden mikro gözeneklere sahiptir. Üretim aşamasında gözenekli yapısı ve hava kanallarının olduğundan dolayı terlemeye karşı mukavemetlidir.

3- Kaplama Kumaşlar:

Dış kaplamaya sahip olan su geçirmez özelliğiyle giysilerinizin ıslanmasını önlemektedir. Motosiklet yağmurluklarında kullanılacak olan kaplama kumaşlar gözenekli yapıya sahip olup nefes alıp vermektedir. Hava kanallarından dolayı sürücünün terlemesini engeller ve rahat bir sürüş keyfi sunar.

Motosiklet Yağmurluk Çeşitleri

Motosiklet sürücülerinin rahat kullanımı için farklı modelde motosiklet yağmurlukları üretilmektedir. Alt-üst yağmurluklar ve tulum yağmurluklar genel itibari ile kullanılması gerekli olan yağmurluklardır. Bunların beraberinde ilave olarak eldiven yağmurluğu, bot yağmurluğu da bulunur.

1- Motosiklet alt – Üst yağmurlukları

Alt yağmurluk ve üst yağmurluk biçimindedir. İki ayrı parçadan bir takım olarak giyilen alt üst motosiklet yağmurlukların giyinilip çıkarılması rahattır. Özellikle kısa mesafeli sürüşlere çıkan ve daimi olarak giyinip çıkarma gereksinimi duyan sürücülerin alt üst yağmurluklarını tercih etmesi gereklidir. Alt üst genelde bel, etek ve kol manşet kısımlarından vücudunuza eksiksiz olarak oturmaktadır. Hareket kabiliyetinizi arttıran alt üst yağmurluklar her marka motosiklet yağmurluklar vardır.

2- Motosiklet tulum yağmurluklar

Tek parça giyinmek isteyen motosiklet sürücüleri için tulum yağmurluklar. Kullanım rahatlığı sağlamakta olan tulum yağmurluk çeşitleri bulun. Gün boyu motosiklet kullanan kişiler için uygun olan tulum yağmurluklar devamlı giyip çıkarılmadığı için sizleri rahat ettirecektir. Vücudunuzda hiçbir açık yer kalmasına izin vermeyen tulum yağmurluklar özellikle uzun yol sürüşler için doğru tercih olacaktır. 

En iyi kurye yağmurluk

Motosiklet yağmurluğu alırken dikkat edilmesi gerekenler;  Motosiklet yağmurluğunun evvela suyu itici özelliğe sahip olmasına ve hava kanallarının olmasına ve sizi terletmemesine dikkat etmelisiniz. Alacağınız yağmurluğun vücut ölçünüze uygun olmasına özen göstermelisiniz. Motosiklet yağmurluk altına giyeceğiniz kıyafetlerin kalınlık durumuna göre yağmurluğunuzun bedenini seçmelisiniz.

Motosiklet yağmurluğunun birleşim kısımlarında bulunan fermuarların üst kısımlarının kapalı ve korumalı olduğundan emin olmalısınız. Çünkü yağmur yağdığı zaman fermuarın üstünden vücudunuza su temas eder. Motosiklet yağmurluğunun rüzgara ve sürtünmeye karşı malzemeden üretilmesine ve sizi korumasına özen gösterin. Tulumda sizlere yine özel yağmurluk modellerini önerebiliriz.

Motosiklet kullanırken bacak kısmımız egzoz kısmına temas ettiği için yağmurluğu da ekstra korumalıklara sahip olması gerekir. Egzoz ısındığı zaman yağmurluk sıcaktan deforme olmaması için dikkatli olmalısınız. Yağmurlu havalarda görüş açısı daralmaktadır. Diğer sürücülerin sizleri fark etmesi ve güvenliğiniz için motosiklet yağmurluğunun üstünde reflektör yansıtıcıların olmasına özen göstermelisiniz.

Motosiklet Yağmurluk

Günümüzde araç yoğunluğundan dolayı trafik çoğalmıştır. Trafikten kurtulmanın en iyi yolarından biriside motosiklet ile yolculuk yapmaktır. Fakat zorlu hava şartlarında motosiklet ile yolculuk yapmak epey bir zorlaşmaktadır.  Örneğin yağmurlu havalarda motosiklet kullanmak bizi ciddi şekilde yormaktadır. Islanan kıyafetlerimiz yüzünden manevra yapma olasılığı düşmektedir.

Motosiklet yağmurlukları havanın yağışlı olduğu zamanlarda kıyafetlerimizi korumaktadır. Aynı zamanda motosiklet yağmurluklarının dayanıklı olması gerekir. Motosiklet yağmurlukları kullanıcı için rahat olmalıdır. Rahatsız edici bir motosiklet yağmurluğu da manevra şansımızı azaltacaktır.

Motosiklet yağmurluğu üreticilerinin bu durumlara özen göstermesi gerekiyor. Tse tarafından belirlenen motosiklet yağmurlu üretmenin ve satışının kuralları bulunur. Bu kurallar motosiklet yağmurluğunun Tse damgalı ve testleri başarı ile geçmiş olması gerektiğini söylemektedir.

En iyi kurye yağmurluk nelerdir?

Motosiklet yağmurluğu özellikleri. Motosiklet yağmurlukları su geçirmez malzemeden üretilmelidir. Ancak ne kadar su geçirmez malzemeden üretilse de yağmurluğun kapanma yerlerinden su alın. Buda motorcu için çok kötü durumdur.

Motorda ıslanmadan taşımak isteyeceğiniz ürünler için motosiklet yağmurluğunuzu bol ve geniş cepler olmalıdır. Kullanım rahatlığına göre motosiklet yağmurluğunu tulum yani tek parça dilerseniz de alt ve üst olarak iki parça biçiminde seçebilirsiniz.

Eğer kısa mesafelerde yağmurluk kullanıyorsanız ve sıkı sık giyip çıkarmanız gerekiyorsa altlı üstlü iki parça yağmurluk ile daha rahat edebilirsiniz. Buna karşılık uzun yolculuklarda tulum giyerek rüzgârdan çok daha iyi korunma sağlayabilirsiniz.

En iyi kurye yağmurluk nereden alınır? 

En iyi moto kurye motorlu yağmurluğunu Decathlon mağazalarından yelkenli bölümünden alabilirsiniz. İstanbul kurye diğer markalar hepsi yağmur geçiriyor. Bu kullanılan bir çok kurye tarafından kullanılan üründür. Yüzde 99 yağmur geçirmiyor.

Bir cevap yazın