İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | En İyi Moto Kurye Motosikletleri

En İyi Moto Kurye Motosikletleri

Kurye

En iyi moto kurye motosikletleri, sınıf ve modelleri hangileridir?

En iyi moto kurye motosikletleri hangileridir? Güzel en iyi en güzel İstanbul kurye motosikletleri, en uygun en başarılı kurye motosikletleri neledir? Sağlam en iyi, en ekonomik, en az yakan kurye motoru, en hızlı giden, moto kurye motosikleti hakkında. Alınacak en iyi kurye motoru, yedek parçası en ucuz en kaliteli, en masrafsız, en arıza yapmayan kurye motosikleti. Kuryelik yapanlar ve yapacaklar hangi motosikleti almalıdır? 

En iyi motorlu kurye motosikletleri hangileridir? Diye sorulan soruya cevap vermeye çalışacağız. Şu zamanda bir kurye elemanı çalışırken en az benzin, yakıt yakan, en az masraf çıkaran, parçası en ucuz, en ekonomik ve en ucuz bir motosiklet ile çalışması gerekiyor. Yoksa fazla maaş ve para kazanamaz. Neden? Çünkü kurye çalışanları motosiklet masraflarını genelde cebinden veriyorlar. Alınacak en iyi ve en ideal, en mantıklı kurye motosikletleri nelerdir? 

En iyi moto kurye motosikletleri ve en çok satılanlar nelerdir?

Şimdi alınacak en iyi motosiklet modelleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Bu modeller en fazla kullandığımız ve denediğimiz motosiklet modellerdir. Bir çok kurye arkadaşlarımız şu anda bu modelleri kullanıyor. Fiyat ve motosiklet hacmi yükseldikçe fiyatlarda artmaya devam eder. Bir model daha fazla motor hacmine sahipse daha fazla benzin yakar ve daha fazla masrafı olur.

Yaklaşık olarak 1995 yılında başladığımız bu yolculuğa çok şükür halen devam ediyoruz. Ama tökezleyerek, ama koşarak, fakat yolda dümdüz ilerliyoruz. Bu geçen süre zarfında elimizden onlarca motosiklet geçti. Piyasa içinde bulunan ve satılan çoğu motorları kullandık ve bindik. 30 yıllık tecrübe ile bu bilgimizi sizler ile de paylaşmak istedik. Dilimiz döndüğünce buradan yazıyoruz. Motosiklet alacakları için motor tavsiyesi. 

Alınacak en iyi en uygun motosiklet modelleri aşağıda yazılmıştır inceleyiniz

  • 1- Honda Cbf 150
  • 2- Haojue 135 Da
  • 3- Honda Cb 125 F
  • 4- Yamaha Ybr 125
  • 5- Tvs Apache Rtr 150
  • 6- Bajaj Pulsar 200 Ns
  • 7- Bajaj Dominar 400
  • 8- Honda Ncx 750
  • 9- Honda Pcx 150
  • 10-Yamaha X-Max 250 

En İyi Moto Kurye Motosikletleri Hangileridir?

1- ) Honda Cbf 150

2005-2006 yılları arasında piyasa çıkan bu model en çok tutulan model arasında kuryelerin en fazla kullandığı motosiklet modelidir. Bir çok kurye arkadaşımızın hala kullandığı bu motosiklet sınıfının en yakan, en az masraf çıkaran, en ucuz yedek parçası olan, en uygun motosiklet modelidir. Biz bu motosikleti uzun yıllar kullandık ve beğendik. İlk sırada yer vermek istedik.

Honda Cbf 150 Motosiklet markası
Honda Cbf 150 Motosiklet markası

2- )  Haojue 135 Da

Bu model kimse tarafından bilinmiyor. Aslında ilk sıradaki motosikletten daha da uygun fiyatlı ve seri olan bir modeldir. Suzuki markasının aynı fabrikasından ayrılan bir grup tarafından yapılan bu model ülkemizde çok tutmadığı için fazla satış yapamadı. Fakat çok seri ve özellikle titreşim konusunda sıfır yada çok çok az titreşimi olan bir motosiklettir. Bu modeli bu seviye motosiklet için tavsiye ediyoruz.

3- ) Honda Cb 125 F

Bu modeli Cbf 150 den sonra çıkan bir model. Diğer motorlara göre bu model biraz daha az yakan sınıfının ideal motosikletlerinden bir tanesi olarak kuryelerin genelde sıklık ile kullandığı motosiklet sınıflarından biridir. Yani en az benzin yakan model diyebiliriz. Fakat güç olarak daha güçsüz kalıyor. Hız olarak ta ortalama düz yolda 100 – 110 km çıkarken yokuş yukarı ve rüzgarda daha yavaşlıyor.

En İyi Moto Kurye Motosikletleri Hangileridir?

4- ) Yamaha Ybr 125

Bu modelimiz de ilk üç model ile aynı sınıfta olan motosiklet grubunda yer alan bir model. Yine bir çok kurye arkadaşların kullandığı modellerden bir tanesidir. Genel olarak aynı tarzda olan motosiklet modelidir. Yani bu sınıf motosiklet içinde 5. sınıfta aynı tarzda modellerdir. İlk beş sınıf 125-150 motor gücüne sahip modellerdir. Hepsinin de eksisi ve artı yönleri bulunmaktadır. Orta derece motosikletlerdir.

5- ) Tvs Apache Rtr 150

Hindistan kaynaklı motosiklet markalarından Türkiye piyasasına giren ilk Hint yapımı motosiklet markasıdır. Genel görüntüsü sportif ve daha etkili. Yakıt olarak ilk dört motora göre daha az yaktığı söyleniyor. Diğer üstteki modellere göre daha elektronik yapıya sahiptir. Hız ve seri olma bakımından ilk 4 sınıftan daha üst seviyede bulunuyor. Bu modeli de yaklaşık 4 sene kullandık ve denedik.

Orta sınıf motosiklet dalındaki motosiklet sınıfı ilk 5 yorumu

Şu ana kadar saydığımız motosikletler piyasa içinde kurye çalışanları tarafından en çok kullanılan marka ve sınıflardır. Piyasa içinde bunlardan çok görebilirsiniz. İlk beş içinde saydığımız bu motorlar içinden artı ve eksileri ile hangisi diye soracak olursanız benim 1995 yılından itibaren bu meslek içinde olmam ve yaklaşık bütün model ve markaları tecrübe ettiğime göre 2 sırada bulunan Haojue 135 Da modelidir.

Bu modeli söylememizdeki en önemli sebep motosikletin çalışırken hiç yormaması. Akşam eve geldiğinizde yorgunluk ve ağrı çok hissetmezsiniz. Çünkü titreşim olarak sıfıra yakın çalışıyor. Başka bir özelliği de seri ve kıvrak yapıda olması. Üçüncü olarak ta diğer modellere göre daha uygun fiyata sahip olmasıdır. Bu sınıflar içindeki ikinci tercihimiz ise efsane motosiklet Honda Cbf 150 modelidir.

Bir üst segment daha seri ve hızlı motosiklet isteyenler için

6- ) Bajaj Pulsar 200 Ns

İlk beş motosiklet bana yetmez diyenlerin orta sınıf bir motosiklet. Hindistan kaynaklı üç markadan biri ve en fazla satılan modeldir. Daha torklu, güçlü seri ve daha hızlı bir modeldir. Eğer daha torklu ve daha seri motor lazımsa bunu alın. Hem sportif hemde görünüş olarak daha göze yatkın duruyor. Göstergesi ve ön paneli daha şık. Gençleri celbeden bir orta sınıf motosiklet. Fakat oturuş ve sürüş rahatlığı pek iyi değil.

7- ) Bajaj Dominar 400

Diğer altı model yetmez diyenler için kendi sınıfının en iyi motosikleti sayılır. Fiyat olarak daha düşük olsa da son yıllarda motosiklet fiyatları ve vergiler ile çok arttı fiyatları. Daha güçlü kurye motoru isteyenlere için olur. Bu model Pulsar modele göre daha oturaklı ve daha ergonomik bir yapıya sahip. Oturuş ve sürüş daha rahat. Güç, hız ve kalkış çok iyi. Yedek parçaları normal ve bol. Fakat yakıt biraz fazla yakıyor.

En İyi Moto Kurye Motosikletleri Hangileridir?

Piyasa içinde çalışan kurye arkadaşların daha üst bir model ve sınıf istiyorum diyorlarsa alınacak motosiklet nedir? Genel olarak bizim piyasaya baktığımız zaman bir çok bu işi yapanlar artık büyük modellere geçiyor. Çünkü artık trafikte güçsüz motorlar yetmiyor. Çok acil ve uzun mesafe işler için ve özellikle sizi sıkıştıran araçlar olduğunda hemen gaza basıp oradan kurtulmak adına motorlar seçiyorlar.

8- ) Honda Ncx 750

Motorlu kurye çalışanları için daha çok uzun yol ve mesafe için en ideal ve masrafsız motosiklet. Kuryeler için konforlu, rahat ve hacmine göre daha az yakan üst düzey kurye motorunu tavsiye ediyoruz. Uzun yol çalışan ve özellikle mali olarak daha üst seviyede olan arkadaşlar bu modeli kullanıyor. İnsanı yormaz, yakıtı çok az, titreşim olmaz, güçlü, seri ve hızlı. Yedek parçası biraz pahallı. İşin sonu motosiklet.

Honda Ncx-750 Motosiklet modeli

Yok ben vitesli motosiklet değil otomatik scooter istiyorum diyenlere

Listeye iki adet scooter model ve sınıfında motosiklet ekleyelim dedik. Fakat sonra bu listeyi yoğun talep üzerine çıkardık. Baktığımız zaman bir çok modelin otomatik sınıfları da vardır. Ama scooter dalında en fazla kullanılan aşağıdaki modeller olarak görüyoruz. Burada yazdığım hiç bir motosiklet için hiç bir kurum ve kişinin etkisi altında kalmadan yazılmış bir listedir. Kimse kafasına göre yorum yapmasın

9- ) Honda Pcx 125- 150

Bu model hem 125 hemde 150 sınıfı iki çeşidi vardır. Scooter dalında alınabilecek orta düzey motosikletler için en ideal ve birinci sırada güzel bir motosiklet modeli. Çok az yakan otomatik bir kurye motorudur. Bu sınıf için kullanılacak en iyi kurye motoru diyebiliriz. Özellikle sonradan çıkan yeni bir çok kurye uygulamaları çalışanlarının kullandığı motordur. Tek eksiği rüzgarı fazla alması ve rüzgarlı havada sallanmasıdır.

10- ) Yamaha X-Max 250 

Bu model de daha üst sınıf bir scooter modeli. Genel olarak kullanılan modellerden bir tanesi. Az yakan ve fazla masraf çıkarmaz. Fakat parçası biraz pahallı bir motosiklet. Fakat sınıfının en iyi motorlu kurye motosikleti diyebiliriz. Bu model en en kendini yeniledi ve daha güzel ergonomik ve görünüş olarak güzel bir üst model çıkardılar. Eski kasaya göre daha büyük ve daha hızlı ve seri kasayı alın. Ama fiyat çok yükseldi.

Yamaha X-Max 250 Motosiklet modeli
Yamaha X-Max 250 Motosiklet modeli

En İyi Moto Kurye Motosikletleri Hangileridir?

11- Sym Joymax 250

Sym Tayvan merkezli kurulan bir motosiklet markasıdır. Geçmişi ve tarihi bayağı eskilere dayanan bir firmadır. Türkiye pazarında tutunmaya çalışan firmanın daha çok scooter tarzı modelleri bulunuyor. Bu modeller içinde en çok tutan GTS 250 ve 250i modeli tutmuş. Daha sonra yeni model olarak bu modeli Joymax – 250 çıkardılar. Fakat parça fiyatları çok yüksek bir motosiklet olarak eksisi vardır.

12- Honda Forza 250- 300

Honda markasının orta sınıf ve maxi scooter olarak ürettiği başarılı bir modelidir. Genel olarak bu markanın motosikletleri dayanıklı ve güzel olsa da yedek prça sorununa bir türlü çözüm bulunamadı. Bu model bir ara yaygın olan scotty paylaşımlı yolculuk kullanıcıları tarafından en fazla kullanılan motosiklet markası olarak kullanıldı. Fakat daha sonra şirket düşüşe geçti. Ama bu model çok güzeldir.

En İyi Moto Kurye Motosikletleri Hangileridir?

Burada yazdığımız ilk 8 motosiklet normal vitesli modellerdir. Sonraki motosiklet modeli ise scooter tipi modellerdir. Vitesli touring, naked motosiklet kullanmak istemeyen kullanıcılar son iki motosiklet modelini tercih edebilirler. Bizler burada moto kurye olarak size elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya gayret ettik. Bunları size yazmaya gayret ettik. Sizde dilediğinizi seçebilir yada seçmemek sizin elinizde.

×