İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | Köpekler Ve Kuryeler

Köpekler Ve Kuryeler

Motorcular Ve Köpekler

Köpekler ve kuryeler bu bilimsel bilgi mi yoksa sadece sizin düşünceniz mi? Annesinin yanındaki ufacık çocuk nasıl bir yanılgı yapmış olabiliyor. Bu gibi uç ya da tartışmayı kapatmış söylemler, insanlarda hayvanlara tutum mevzusunda polarizasyonlara neden oluyor sanki.

Özellikle köpek anlamı ile bir köpek bir insanı bir vasıtanın içinde görünce “vasıta tarafından kaçırılan insanı kurtarmak” emeliyle vasıtaya saldırmaktadır.-

Ayrıca bu tez doğru olsa, ona doğru dahi giderken üzerimize sıçrama ataklarıyla, git buradan der gibi tutum göstermezlerdi. Köpeklerin saldırmasının sebebi, hareket halinde çıkan mekanik seslerin köpeklerin dinleyebileceği frekans aralıklarında çok sinir bozucu olmasıdır. öpeği evvelden gördüysen cek debriajı , motor seni gelmediği için yanından geç git. birşey olmaz.

köpek ile denk geldiysen ve sana dogru geliyorsa kökle gazı bas kaç. strateji maktik yok bam bam bam Köpekler hareketlenmeye başladığında yavaşlıyorum. Baktım hareketlenme devam ediyor durana kadar yavaşlıyorum.

Her gece geçtiğim bir yerde köpek çetesi var. Beni görür görmez koşmaya başlıyorlar hemen ani fren yapıp duruyorum donakalıyorlar bir birlerine bakıp şimdi ne yapacağız diyorlar. Sonra afallamış afallamış, yavaş yavaş uzaklaşıyorlar.

Bende gayet yavaş olay yerinden uzaklaşıyorum mevzu böylece kapanmış oluyor.

Köpekler Ve Kuryeler Durumları

Köpeklere karşı ihtiyatlar hakkında benim ilave edeceklerim;

Köpek kovucunuz var diye yüzde surat güvende olduğunuzu düşünmeyin. Köpek kovucunuzun bataryayı zayıflamış olmamalıdır. Bataryayı iyi vaziyette olsa dahi bazı köpeklerin köpek kovucuyu umursamadıklarını, ayrıca tesirli mesafenin 6-7 metre olduğunu unutmayın.

Kangal cinsi köpeklerde köpek kovucumun umursanmadığına da şahit oldum.

Köpeğin işitmesinde bir sorun varsa o zaman köpek kovucu işe haylaz. Köpekler grup halinde olduklarında tavırları değişebiliyor. Bir keresinde yaya olarak 8-10 tane köpeğin arasına düşmüştüm. Köpek kovucu kullanmıştım. İlk evvel bir iki tanesi kaçmaya davranmıştı. Sonra derlenip üzerime doğru gelmişlerdi.

Köpek kovucudan etkilendikleri emin oluyordu. Fakat yarım ay kumpasında üzerime geliyorlardı. Köpeklerden pek korkmam. Fakat böyle bir şeyi hiç görmemiştim. Selameti arabaya girmekte bulmuştum. Bir-iki köpek olsaydı köpek kovucum onları darmadağın edecekti.

Bir keresinde sabaha karşı ıssız bir kumsalda gezerken iki köpeğin arasına düşmüştük. Köpek kovucu yanımızda değildi. Eşim çok korktuğu için onun paniğe kapılmamasına çalıştım. Paniğe kapılsaydı işler hakimiyetimden çıkabilirdi. Beden dilimle onlardan korkmadığımı göstermeye çalışmıştım. Kısa bir süre içinde bize alakaları kalmamıştı.

Bir Köpek İle Karşılaşınca Ne Yapmalı

Şehir içinde iseniz sizde onlara haykırın şaka değil işe yarıyor. Bazan durup hal hatırlarını soruyorum hatta sakinleşiyorlar. Bazan ise yaya iken dahi grupça saldırabiliyorlar.

Özellikle içlerinde bir alfa olur genelde onu gözünüze kestirip dik duruş sergilemek şimdiye kadar hep işe yaradı.

Ses bombaları en hasarsız olanlar oluyor genellikle. Ama ne söylersek söyleyelim, bence köpek eğitmeni de olsa burada net bir şey söyleyemez. En büyük netlik bence şu: o da bir canlı ve yapabileceklerinin bir sonu yok.

Heyecan verici bir his uyandıran motosiklet kullanımı bir hayli şahsın hayalidir. Uzun süredir motosiklet kullanmayı düşünüyor. Ama nerden başlayacağınıza bir cinsli karar veremiyorsanız bu yazıyı sizler için hazırladık.

İşte tüm doğrultularıyla yeni başlayanlar için motosiklet kullanımı;

Motosiklet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motosikletler araba, kamyon ve otobüslerle aynı yol şeridinde kullanılıyor. Bu sebeple motosiklet sürücüsü olmak istiyorsanız yoğun bir dikkat sahibi olmanız gerekir.

Motosiklet kullanırken dikkat faktörüz gereken ilk şey lastik ve fen hakimiyetidir. Fren ve lastiklerin sürüşe uygun olmaması ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Basınç hakimiyeti yoluyla lastiklerin patlaması gibi bir gidişat olmadığından emin olmanız gerekir.

Tehlikesiz bir biçimde sürüşe başlamak için frenlerin yakalamadığı da hakimiyet edin.

Köpekler Ve Kuryeler

Öteki araç sürücüleri tarafından fark edilmek için giysi seçimi özen göstermeye dikkat ediyor. Olası bir kazanın önüne geçmek açısından parlak ve fosforlu giysiler seçmeniz faydalı olacaktır.

Dikkat dağınıklığının önüne geçmek için ani hiddet patlamaları ve tepkilerden kaçının. Hiddet ve heyecan hakimiyetine dikkat etmek oldukça ehemmiyet taşıyor. Ani duygusal başkalaşımlar ve hiddet gidişatında bir süre bekleyip sakinleşmeye çalışın. Böylece tehlikesiz bir biçimde sürüşe devam edilebilirsiniz.

Motosiklet Kullanırken Köpek Saldırısa

Motor kullanırken sürüş mesafesini gözetmeniz ve ayna hakimiyetini sağlamanız da oldukça ehemmiyet taşımaktadır. Öndeki vasıtayla mesafenizi korunmak ani fren yapıyorken kazanın önüne geçmenizi sağlar. Ayrıca şerit değiştirme sırasında da bu iki etmen oldukça ehemmiyetlidir.

Motosiklet kullanımı sırasında riskli vaziyetlerden sakınmak için ön ve arka freni aynı anda kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Fren kullanımını öğrenmek bir hayli kazanın önüne geçer. Fren kullanımı bütün olarak bilmiyorsanız minik sorunlar dahi ciddi sorunlar oluşturabiliyor.

Motosiklet kullanırken köpekle karşılaşmanız gidişatında kesinlikle köpeğe bakmamalı, ileriye bakmalısınız. Özellikle köpeklerden korktuğunuzu emin etmemeniz ehemmiyetlidir.

Köpekler çok zeki olduklarından korktuğunuzu hemen fark ederler. Köpeklerin fobi sırasında sidrak ettiğimiz adrenalinin kokusunu alabildiğini öğrenmeyeniniz yoktur.

Bu başlık altında yolda karşılaşılacak köpeklerden bahsedeceğiz. Issız bir yolda araba ile seyahat ederken köpek yada köpek sürüsü tarafından tacize uğramak azıcık ürkütücü olabiliyor. Ama psikolojik rahatsızlıktan öteye geçmez.

O da köpekleri ezmekten korkulduğu içindir. Ama motosiklette bu gidişatla yüzleşmek sizi öldürebiliyor.

Kazalar Ve Köpek Saldırılarından Korunmak İçin Kullanmanız Gereken Donanımlar

Tüm motosiklet ekipmanlarınızınhazır motosiklet kullanımı için bulunması oldukça ehemmiyetlidir. Özellikle alabileceğiniz donanımların özelliklerini alttaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kask:

Kask: Kaza anında sizi gözetecek en ehemmiyetli donanım olduğu söylenebiliyor.

Dört çeşit motosiklet kaskı bulunmaktadır. Bunlar çeneliği açılabilen flip up, bütün kapalı full face kask, kask, yarım shorty half kask ve çeneliksiz open face kasktır.

Özellikle kaskınızın yanmaz malzemeden üretilmesi gerekiyor. Ayrıca darbelere karşı gözetici olmalıdır. Özellikle motosiklet kaskı alınırken dikkat emeniz gereken en ehemmiyetli özelliklerden biri kafa ölçüsüne uygun olmasıdır.

Motosiklet sırtlığı:

Motosiklet sırtlığı: Sırtınıza, belinize ve omurganıza gelebilecek darbelere karşı koruma sağlar. Çarpışma sırasında hava yastığı işlevi görür. Sırtlığınız hava geçiren kumaşlardan ve hafif malzemeden yapılmalıdır.

Motosiklet montu:

Motosiklet montu: Omuz, dirsek ve sırt koruması olan bir motosiklet montu seçim faktörüz ehemmiyetlidir. Yaftasında CE onayı bulunmayan montlar alınmamalıdır. Montunuzun üzerinde karanlıkta fark edilmeyi sağlayan aydınlatma sisteminin bulunması da oldukça ehemmiyetlidir.

Motosiklet eldiveni:

Motosiklet eldiveni: Eldiven seçimini mevsime bağlı olarak yazlık ve kışlık biçiminde iki biçimde yapabilirsiniz. Eldivenleriniz hem avuç içini hem de elin dış yüzeyini gözetiyor özellikte olmalıdır.

Parmaklarınızı ve bileklerinizi iyice ssembollü ve üstün koruma sağlamalıdır. Bilek kısmı ayarlanabilen eldiven seçim faktörüz avantaj sağlayacaktır.

Motosiklet dizliği:

Motosiklet dizliği: Düşme anında diz kapağınıza gelen darbelere karşı koruma sağlar. Ayrıca diz kapağınızda oluşabilecek yaralanma ve kırılmaların önüne geçer. Motosiklet dizliğinin hareketinizi kısıtlamadığından emin olmanız gerekir.

Köpekler Ve Kuryeler

Motosiklete yeni başlıyorsanız dikkat ediyor. Ancak bu düşük hacimli bir motosiklet seçmenizi tavsiye eder.

Köpeklerle karşılaşınca yavaşlayın. Zira köpekler motor sesinden rahatsız olur ve tepki gösterirler. Böylece bir gidişatla karşılaşınca yapmanız gereken bir öteki şey ise soğukkanlılığınızı gözetmektir.

Kullanım emelinize göre en doğru seçimi yapmaya özen gösterir. Ancak bu kısa mesafe ya da uzun mesafe kullanım için motosiklet seçimi değişik olacaktır.

Özellikle fiziksel özellikleri ve yaşınıza göre rahat kullanılabileceğiniz bir motosiklet seçim ediyor.

Motosiklet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Özellikle köpek sahiplerinin köpeklerini bağlı yakalamaları, gerekiyor.

Artık başı boş ortaya salıvermemeleri ve de onları kimseyi kovalamamaları istikametinde eğitmeleri gerekmektedir.

Eğitimli köpeklerin sahipleri ancak sorumluluk duygusuna sahip insanlardır.

Saldırgan köpeklerin sahipleri genellikle makûs tabiatlı yada köpekleri ile ilgilenmeyen insanlardır.

Köpeğe işkence edilmiştir, fazla şiddete maruz vazgeçilerek şuurlu olarak kabalaştırılmıştır. Tabi bazı cinslerinpitbul, rothweiler, doberman yapılarındaki kabalıkta ehlileştiklerine bütün güvenilemeyecek cinstendir.

Motosiklet Kullanırken Köpek İle Karşılaşmak

Motosiklet kullanırken karşınıza aniden bir köpek çıkması gidişatında yani mutlaka paniğe kapılmamalısınız.

Köpekler ve kuryeler motosiklet kullanırken köpek ile karşılaşmak bir hayli şahıs için ehemmiyetli bir sorundur.

Motosiklet kullanmayı düşünüyorsanız gereksiniminiz olan her şeyi motosiklet satan adresinden bulabilirsiniz.

Moto kurye köpek saldıraları bunun dışında cinsi ne olursa olsun patolojik olarak köpeklerinde delisi, psikopatı vardır.

Arayın

×