İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | Motorlu Kurye Kazaları Neden Olur

Motorlu Kurye Kazaları Neden Olur

Kurye

Kurye kazaları neden olur? Genellikle motosikletli kurye kazaları karşı taraf hatasından dolayı olmaktadır. Normal pizzacı, sucu, Getir ve Trenyol gibi bu tür sektör içinde sonradan girmiş şirketlerin motorcuları kaza yapıyor. Bunlar ehliyetleriniz yeni almıl direk trafiğe girmiş 1- – 18 yaşında gençlerdir. Bu firmalada çalışan haricinde normal evrak taşıma ve gerçekten bu mesleği yapan motorcuların oluşan kazaların yüzde 90’ı karşı taraf hatasından oluyor.

Motorlu kuryeler neden kaza yapıyorlar;

 • 1- Yağmur ve ıslak hava yüzünden kaza yaparlar
 • 2- Kötü yollardan dolayı kaza yaparlar
 • 3- Kırmızı ışıkta geçmekten dolayı kaza yaparlar
 • 4- Ters yönden gittikleri için kaza yaparlar
 • 5- Trafik kurallarına uymadıkları için kaza yaparlar
 • 6- Hemen yüksek cc motorlu motosiklet satın alarak kaza yaparlar
 • 7- Dalgın ve düşünceli oldukları için kaza yaparlar
 • 8- Haddinden fazla yük taşıyarak kaza yaparlar
 • 9- Yollara dökülen yağ ve mazot yüzünden kaza yaparlar
 • 10- Yollarda yapılan yüksek kasistler yüzünden kaza yaparlar

Kurye Kazaları Sebepleri, Neden Olur

1- Yağmur ve ıslak hava yüzünden kaza yaparlar

Motosiklet ile ve araç ile en çok kaza oranı yağmurlu havalarda olur. Özellikle ıslak yollarda ve yağmurlu havalarda yollar kaygan olduğu için lastikler çabuk kayar. Bu yüzden motorcular çabuk ve çok sık kaza yaparlar.

2- Kötü yollardan dolayı kaza yaparlar

Bazı yollar çok bozuk olur. Artık bazı yollar mıcırlı olur. Çoğu yollarda çok taş vardır. Bazı asfalt yollar bile çok bozuk olabilir. Böyle bozuk yola aniden giren bir çok motorcu kaza yapar. Çoğuda tecrübesiz işe yeni başlayan sürücülerdir.

3- Kırmızı ışıkta geçmekten dolayı kaza yaparlar

En fazla kaza riski olan durumların başında kırmızı ışıkta geçmektir. Bir çok motorcu hatta çoğu sabırsız olduğu için kırmızı yanarken geçer. Yada sarı ışık hemen yanınca geçer. Bu yüzden de karşı taraftan geçenlere vurarak yada düşerek kaza yapar.

4- Ters yönden gittikleri için kaza yaparlar

Bir çok motorcu ve çalışan kurye elamanları kestirme olduğu için tersten gider. Ters yolları kullanır. Fakat bunu yaparken çok dikkatsiz ve hızlı gittikleri için mutlaka kaza yapar. İnsan tersten gidiyorsun bari yavaş yavaş git değil mi? Ama nerede?

Oluşan Kazaların En Önemli Nedenleri

5- Trafik kurallarına uymadıkları için kaza yaparlar

Motor sürücülerinin çoğu asla trafik kurallarının çoğuna uymaz. Nerede ne kural var ya bilmedikleri için yada sabırsız oldukları için kurala uymayanlar bir gün bir yerde mutlaka kaza yapar. Yani kafalarına göre tarzan gibi takılıyorlar yollarda.

6 – Hemen yüksek cc motorlu motosiklet satın alarak kaza yaparlar

Bir çok motorcu parası da varsa daha küçük cc li motorlar ile tecrübe kazanmadan yüksek cc li motosiklet alırlar. Bu yüzden de bu motorları kullanmak güç ve tecrübe istediği için bu tür kişiler çok kazaya karışır yada ölürler.

7- Dalgın oldukları için kaza yaparlar

Çoğu insan bazı durumlarda çok dalgın olur. Bu durumlarda motor kullanmamak gerekir. Dalgın insan asla önündeki nesneleri görmez yol boş gibi algılar. Ya işinden dolayı, ya karısı ve sevgilisine kızmıştır yada başka bir durum. Bu durumlarda dalgınlık ölüm getiriyor.

Motosikletli Kurye Kazaları

8- Haddinden fazla yük taşıyarak kaza yaparlar

Bazı ülkelerde ve ülkemizde motosiklete fazla yük yükleyenleri medyadan görüyoruz. Sanki kamyon gibi yüklenmiş. Yada hayvan cinsinden ağır varlıkları motora bindirmiş bu tip insanlar motorun dengesini sağlayamadığı için kaza yapar.

9- Yollara dökülen yağ yüzünden kaza yaparlar

Özellikle bizim için en tehlikeli olay yolda kamyonlar ve bazı araçların yola yağ dökmesidir. Bu durumda Allah daha iyi bilir ama kaçış asla yoktur. Yağdan kurtuluş imkansızdır. Bunun için çok dikkat etmek gerekir. Yani yolda siyah birikinti görürseniz duru yada şerit değişin.

10- Yollarda yapılan yüksek kasistler yüzünden kaza yaparlar

Son zamanlarda ve yıllarda İstanbul başta olmak üzere ana yol ve sokaklara saçma sapan hemde çok yüksek kasist yapılmaktadır. Bu saçma sapan uygulama sanki yollar çok düzgün de birde bunları yapıyorlar anlamında saçmadır. Yani buraya biraz hızlı giren kaza yapıyor.

Motorlu Kurye Kazaları

İstanbul kurye olarak özellikle piyasa içinde motor kullanan kişilerin yüzde sekseni kurye ve bu iş için çalışan değişik sektördeki kullanıcılardır. Kaza anında yapılacak saliselik bir hareket bile kazadaki ölüm oranını azaltır. Tabi ki bu kazalar ve her tür olaylar her şey Allah izni ve takdiri ile olmaktadır. 

Daha çok özel motosiklet kullanan kullanıcılar daha azdır. Bu neden ile günde en az 200-250 km yol yapmaktalar. Yani bir çok olay ve durum ile karşı karşıya kalmaktalar. Bunun için daha tecrübeli ve bilgili sayılabilirler. Fakat gene de kurye kaza oranı diğerlerinden daha azdır.

Özellikle hata biraz daha fazla olabilir. Motor sürücüleri hata yapma oranı daha düşük diyebiliriz. Fakat gene de bu oran Avrupa’ya göre çok fazla gözüküyor. Yani ihtiyaçlarını belirleyip daha nitelikli hizmet sunar. Bunlardan biri müşterilerimize 7/24 hizmeti sunmamızdır.

Moto kurye motor kazaları nedenleri ve sebepleri nelerdir? Motosiklet kaza oranlarında motor sürücüsü ile karşı taraftan gelen hata veya yol ve benzeri hatası oranı yaklaşık yüzde 60 ile 40 arasında değişiyor. Yani motosiklet sürücüsü hatası yüzde 40, diğer hatalar ise yüzde 60 dır.

Kuryeler Neden Kaza Yaparlar?

 • 11- Makas attıkları için kaza yaparlar
 • 12- Aralara girdikleri için kaza yaparlar
 • 13- Bakımsız motosiklet kullandıkları için kaza yaparlar
 • 14 – Takip mesafesinden dolayı kaza yaparlar
 • 15 – Lastikler yüzünden kaza yaparlar
 • 16- Karşı taraf yüzünden kaza yaparlar
 • 17- Emniyet şeridinde kaza yaparlar
 • 18- Dikkatsiz oldukları için kaza yaparlar
 • 19- Fazla kişi bindikleri için kaza yaparlar
 • 20- Telefon ve navigasyon yüzünden kaza yaparlar

Kurye Kazaları Sebepleri

1- Makas attıkları için kaza yaparlar ;

Özellikle bazı araçlarda olduğu gibi trafik içinde makas yaparak giden motorcular çoktur. Bunlar son surat hız ile giderken durmadan makas atarak önlerindeki aracı geçmeye çalışırken başka araca çarparak yada dengesini kaybederek kaza yaparlar

2- Aralara girdikleri için kaza yaparlar ;

Bazı özellikle pizzacı ve hamburger motorcuları en başta olmak üzere bir motorun giremeyeceği aralara dalarak geçmeye çalışırlar. Bu tür motorcular piyasada çok bulunur. Küçük motor süren gıda işinde çalışan insanlar çok kaza yaparlar.

3- Bakımsız motosiklet kullandıkları için kaza yaparlar;

Trafikte seyir halinde olan bir çok eski püskü motosiklet görüyoruz. Ayrıca motosikletlerin bakımlarını aylarca yaptırmayan sürücüler çoktur. Bu tip motosikletler bazı yerden bozulur ve trafikte kaza olur. Mesela zincir kopması, kayış kopması gibi.

4 – Takip mesafesinden dolayı kaza yaparlar;

Motosiklet kullananların çoğu araçların dibinden çok yakın mesafede giderler Bunu her kes görebilir. Öndeki araç ani bir fren yapınca yada frene basınca yakın mesafede giden bu insan sürücüleri duramayarak arkadan vurarak kaza yaparlar.

Tarafikte Kurye Kazaları Nelerdir?

5 – Lastikler yüzünden kaza yaparlar;

Çoğu motosiklet sürücüsü lastikleri eskiyene kadar değil tam olarak bitene kadar kullanır. Hatta lastikler artık kabak derecesine kadar gelir. Bu yüzden fren mesafesi uzar. Eski, bitmiş, kabak lastikler yüzünden durmak zor olduğundan yada kayarak kaza yaparlar.

6- Karşı taraf yüzünden kaza yaparlar;

Özellikle Türkiye ve İstanbul içinde en fazla kaza oranı fazla neden budur. Diğer bütün araç sürücülerinin yatığı hatalardan ötürü motorcular kaza yapar. Etken tamamen karşı taraftan gelir. Çünkü bu tür olaylarda bizim yapacağımız bir şey olmuyor. Kaçamıyoruz.

7- Emniyet şeridinde kaza yaparlar;

Özellikle İstanbul trafiğinde emniyet şeridinde giden motorlar çoktur. Bunlar bu özel şeritte normal gitmeleri gerekirken çok hızla gider. Şeride ani dalan bir araca vururlar. Yada aniden emniyet şeridine girip emniyet şeridinde park etmiş, duran araca arkadan vurarak kaza yapar.

Yoldaki Kurye Kazaları

8- Dikkatsiz oldukları için kaza yaparlar;

Bu tür insanlar hiç dikkat etmeden motosiklet kullanan insanlar. Hiç sağa sola, arkaya, hiç bir kurala dikkat etmeden trafik içinde dikkatsizce giden bu tür insanlar kaza yapmaları kaçınılmaz olacaktır. Dikkatsiz bir şekilde motosiklet sürmek resmen kazaya davetiye çıkarmak demektir.

9- Fazla kişi bindikleri için kaza yaparlar;

Trafik içinde bir motosiklet üstünde ikiden fazla üç yada dört hatta daha fazla kişi bindiğini her kes görmüştür. Bir motosiklete iki kişiden fazla binmek resmen kaza yapma anlamına gelmektedir. Yani çoğu zaman trafikte görüyoruz. Bazı motosiklet sürücüleri motora 3-4 kişi hatta daha fazla biniyor.

10- Telefon ve navigasyon yüzünden kaza yaparlar;

Biz kuryelerin en çok başına gelen olay ise telefona yada navigasyona bakarken kaza yapmaktır. Yani motosiklet gidon üstüne koymayın. Neden çünkü telefon ve harita cihazına bir bakış bile kazaya neden olur. Yada seyir halinde telefon ile oynamak.

Araçların Yapmaması Gerekenler

Araç sürücülerinin trafikte asla yapmaması gereken şeyler nelerdir;

 • 1- Kırmızı ışıkta durması gerekirken asla geçmeyin, çünkü nereden ne çıkar görmezsiniz
 • 2- Trafikte seyir halinde iken mutlaka ama mutlaka cep telefonu ile asla oynanmamalı,
 • 3- Kadın sürücüler için seyir halinde iken asla makyaj ve benzeri şeyler yapılmamalı,
 • 4- Trafikte seyir halinde iken asla makas atmayın ve asla gereksiz şerit değiştirmeyin,
 • 5- Trafikte seyir halinde ani hareketlerden kaçınmalı mutlaka aynalar kontrol edilmeli,
 • 6- Özellikle emniyet şeritlerine bir neden olmadan ve ani şekilde asla ve asla girilmemeli,
 • 7- Kesinlikle kırmızı ışık ihlali yapılmamalı ve sarı ışık yanarken asla hemen geçilmemeli,
 • 8- Özellikle ambulanslara yol verilmeli ve yol verirken hemen ambulans yoluna dalmamalı
 • 9- Emiyet şeridine çok gerekmedikçe asla girmemeli; çünkü aniden buraa giren araçlar var

Kırmızı Işık İhlali

1- Kırmızı ışıkta durması gerekirken asla geçmeyin, çünkü nereden ne çıkar görmezsiniz; Sakın ne olursa olsun kırmızıda geçme. Bu bir felaket olur. Birde kırmızıda geçtiği halde geçmedim diyen şerefsiz sürücüler var. Bunlar nasıl olsa kimse görmedi diye polisleri kandırıyordu. Şimdi mobeseler var. Ya Allah görmesi ve ids ne olacak. Siz hep edslerden korkuyorsunuz ceza kesecek diye geçmiyorsunuz. Peki Allah tealanın İlahi denetleme sistemi. Kırmızı ışık yanarken arkamdan korna çalan özellikle minibüsçüler başta olmak üzere bir çok araç görüyoruz geç diye. Otobüs, minibüs ve taksiciler bu durumda en fazla hata yapan taşıtlardır. Bu üç sınıfa birde servis sürücüleri de eklenmiştir.

2- Trafikte seyir halinde iken mutlaka ama mutlaka cep telefonu ile asla oynanmamalı; Günümüzde android telefonların çıkması yüzünden bir çok kazlar oluyor. Ama bizim insanımızda beyin az çalıştığı için anlamıyor. Ancak kaza yapınca anlıyor. Trafik içinde yüzlerce binlerce sürücü elinde telefon artık konuşmayı geçtik mesaj atıyor yada bir şeylere bakıyor. Hele trafikte seyir halinde 100 ile giderken yada yavaş akan trafikte olur.  İş olarak bizi yani zaten yolda motorları göremeyen bu tipler artık bizi hiç göremeyecek dereceye geliyor telefon ile oynarken. İşte bu zamanın bizim için en tehlikeli durumu bu birinci dereceye çıkmıştır. Özellikle bayan sürücüler bu konu da ilk başlarda yer alıyor. 

Kadın Sürücüler

3- Kadın sürücüler için seyir halinde iken asla makyaj ve benzeri şeyler yapılmamalı; Bayan sürücüler trafikte yavaş gider, hız yapmaz, park ederken zaman geçer, sağa sola dönüşte falan yanlış yaparlar. Trafiğin içine ederler. Fakat trafikte giderken üst aynaya bakıp makyaj yapan, yüzüne bakan yüzlerce sürücü görüyoruz. Ey bayanlar yolda araç içinde makyaj yapmayın, durmadan güzelim diye aynaya kendinize bakmayın. Bizi göremiyorsunuz aten artık hiç göremiyorsunuz bu halde iken.  Fakat her cezadan ve her önlemden önce insanın ilk önce vicdanı olması gerekiyor. Vicdanı olmayan insanlardan her şey beklenir.

4- Trafikte seyir halinde iken asla makas atmayın ve asla gereksiz şerit değiştirmeyin; olarak en tehlikeli sürücü tipi bu tiplerdir. Bu tipler genelde belalı laftan anlamayan ukala terbiyesiz, zengin paralı arkası sağlam ve genellikle şerefsiz oğlu şerefsiz ve haysiyetsiz tiplerdir. En laf anlamayan en insan dan da aşağı varlıklar bunlardır. Bu tip insanlar yüzünden hayata veda eden motorcu sayısı en fazla olandır.  Bu tipler makas atan yarış yapan, hız yapan aniden emniyet şeridine girerler ve bir laf deyince seni dövmeye kalkarlar. Allah bunların belasını versin. Bu tipler laftan anlamaz. Bunlara söyleyecek söz yok zaten. Bunları Allah havale ediyoruz. Bunlarla sakın takışmayın. Hem araç sürücüleri hemde motor sürücüleri bunlardan uzak dursun.

5- Trafikte seyir halinde ani hareketlerden kaçınmalı mutlaka aynalar kontrol edilmeli; Trafik seyir halindeyken biz motorcular genelde iki şerit arasındaki mesafede gideriz Avrupa da da böyledir. Avrupa da şeritler arası daha geniş olduğu için. Fakat bazı sürücüler özellikle yol boşken aniden sağa sola kırıyor. Normal yolunda giden bir sürücü ani hareketler yapınca tabi bize vurmaları kaçınılmaz oluyor. Lütfen araç sürücüleri yolda ani hareket yapmayın. Kesinlikle şerit değişirken mutlaka aynaları iki defa kontrol edilmelidir. Özellikle şerit değişikliğinde doğru tarafa sinyal vermelidir. Sağa dönecek adam sola sinyal veriyor.

Emniyet Şeridi

6- Özellikle emniyet şeritlerine bir neden olmadan ve ani şekilde asla ve asla girilmemeli; olarak lütfen rica ediyoruz. Arkadaşlar biz motorcuların dahil hiç bir aracın emniyet şeridine bir durum olmadan girmesi kesinlikle yasaktır. Ama İstanbul içinde biz için gerekli yol ve şeritlerin olmaması ve bizim motosiklet olduğumuz için trafik yapmamadan dolayı biz motorculara emniyet müsaade ediyor. Birde özelikle şerit ihlali yapmamalı. Adam yada bayan yolda gidiyor bir lastik sağ şeritte bir lastik sol  şeritte şeridi ortalamış gidiyor. Adama korna çalıyorsun anlamıyor.

7- Kesinlikle kırmızı ışık ihlali yapılmamalı ve sarı ışık yanarken asla geçilmemeli; firmamız diyor ki kırmızı ışık hatalarından dolayı ölen motorcu sayısı çok fazladır. Özellikle kırmızı ışık yanarken kesinlikle geçmeyin. Yok yol boşmuş, yok kimse yokmuş diye düşünmeyin. Çünkü koşarak geçmeye çalışan yayalar veya çocuk arabası ile yavaş gelen bayanlar ve yayalar oluyor. Sen bunları görmüyorsun. Çünkü kafanda geçmek var kırmızıda. Aslına bakarsanız bu konu hakkında yazılacak aklımızda bir çok mesele ve kural var.

8- Özellikle ambulanslara yol verilmeli ve yol verirken hemen ambulans yoluna dalmamalı; motokurye.org sitesi ile son olarak ta bir çok sürücü ambulanslara yol vermiyor yada takmıyor yada duymamış gibi yapıyor. Yada en önde ambulansın arkadan sesi gelmesine rağmen öndekiler bir şey yapmıyor. Ancak senin arkana gelince sağa sola kaçıyor. Ambulansın sesini duyunca hemen şeridi terk et yaklaşmasını bekleme. Ayrıca ambulans geçtikten sonra da aniden tekrar ambulansın arasına dalma.

9- Emiyet şeridine çok gerekmedikçe asla girmemeli; Ama ne olursa olsun emniyet şeritleri zor durumlar içindir. Özellikle çevre yolu ve otoban yollarında özellikle özel halk otobüsleri, Öğrenci ve işçi servisleri ve şerefsiz araç sürücüleri aniden emniyet şeridine dalıyor. Ve biz motorcuları biçiyor. En çok ölümlerin olduğu yerlerden biri de buralardır. Ani emniyet şeridine dalmalar. Emniyet şeridine park etmeler.Bu motorcular için çok tehlikelidir. Şeridin ortasından değil her kes kendi şeridinden gitsin. Tabi bunun bokunu çıkaran motorcular yok değil.

Kurye Kaza Sebepleri

 • 1- Cahilliklerinden dolayı kaza yaparlar
 • 2- Heveslerinden dolayı kaza yaparlar
 • 3- Motosiklet kullanmayı bilmediklerinden kaza yaparlar
 • 4- Alkol ve benzeri uyuşturucu yüzünden kaza yaparlar
 • 5- Tecrübesiz oldukları için kaza yaparlar
 • 6- Aşırı hız yapmalarından dolayı kaza yaparlar
 • 7- Hareket çektikleri için kaza yaparlar
 • 8- Yarış yaptıkları için kaza yaparlar
 • 9- Ayna kullanmadıkları için kaza yaparlar
 • 10- Önlerini görmeden ani şerit değiştikleri için kaza yaparlar
 • 11- Makas attıkları için kaza yaparlar
 • 12- Aralara girdikleri için kaza yaparlar
 • 13- Bakımsız motosiklet kullandıkları için kaza yaparlar
 • 14- Takip mesafesinden dolayı kaza yaparlar
 • 15- Lastikler yüzünden kaza yaparlar
 • 16- Karşı taraf yüzünden kaza yaparlar
 • 17- Emniyet şeridinde kaza yaparlar
 • 18- Dikkatsiz oldukları için kaza yaparlar
 • 19- Fazla kişi bindikleri için kaza yaparlar
 • 20- Telefon ve navigasyon yüzünden kaza yaparlar
 • 21- Yağmur ve ıslak hava yüzünden kaza yaparlar
 • 22- Kötü yollardan dolayı kaza yaparlar
 • 23- Kırmızı ışıkta geçmekten dolayı kaza yaparlar
 • 24- Ters yönden gittikleri için kaza yaparlar
 • 25- Trafik kurallarına uymadıkları için kaza yaparlar
 • 26- Hemen yüksek cc motorlu motosiklet satın alarak kaza yaparlar
 • 27- Dalgın ve düşünceli oldukları için kaza yaparlar

28- Haddinden fazla yük taşıyarak kaza yaparlar

 • 29- Yollara dökülen yağ ve mazot yüzünden kaza yaparlar
 • 30- Yollarda yapılan yüksek kasistler yüzünden kaza yaparlar
 • 31- Şerit çizgilerinin yüksek ve kalın olması yüzünden kaza yaparlar
 • 32- Yolların bazı bölümü alçak bazı bölümü yüksek olmasından kaza yaparlar
 • 33- Genelde çok sabırsız oldukları için kaza yaparlar
 • 34- Anne ve babaların sorumsuzlukları yüzünden kaza oluyor
 • 35 – Kafa kaldırdıkları için yada arka lastik kaldırdıkları için
 • 36- Polis ve memurlardan kaçma sonucu kaza olur
 • 37- Köpeklerin peşinize düşmesi sonucu kaza olur?
 • 38- Öndeki araçtan her hangi bir parça düşmesi sonucu kaza olur.
 • 39- Kamyon, tır ve araçların lastikleri çıkması sonucu kaza olur
 • 40- Yollarda önünüze çıkan maddeler nedeni ile kaza olur
 • 41- Yola atlayan insanlardan kaçmak için kaza yaparlar
 • 42- Canlı hayvanlardan kaçmak için kaza yaparlar
 • 43- Sapaklar da girerken kararsız oldukları için
 • 44- Ani hareketlerden dolayı kaza yaparlar
 • 45- Sol şeritte yavaş gittikleri için kaza yaparlar
 • 46- Yol hakkı yüzünden dolayı kaza yaparlar
 • 47- Tersten gittikleri için kaza yaparlar
 • 48- Geri geri gitmeye çalıştıkları için kaza olur
 • 49- Yanlış yerde durdukları ve park ettikleri  için kaza olur
 • 50-  Yokuş aşağıya veya virajlara hızlı girme yüzünden
 • 51 – Motosiklet sürücüsünün görünür kıyafet ve elbise giymemesi
 • 52- Araçların özellikle büyük olanların kör noktalarından gitmeleri
 • 53- Patronlar çok sıkıştırdıkları için motorcular kaza yapar
 • 54- Evrak, paket ve gıda siparişlerini adrese hemen yetiştirmek için 
 • 55- Müşteriler durmadan arayıp nerede kaldınız diye sıkıştırmaları
×