İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Motosikletli Kurye

Mesleki yeterlilik belgesi nedir? Motosikletli kurye çalışanları başta yemek siparişleri olmak üzere bir hayli sektörde teslimat hizmeti vermektedir. Son senelerde online sipariş hizmetlerinin çoğalmasıyla beraber giderek daha fazla birey moto kurye çalışanı olarak para kazanmaya başladı. Ancak son senelerde herkesin kurye olmasının önüne geçmek ve kaliteli personel yetiştirmek emeliyle bu alanda çalışmak isteyenlerin Mesleksel Yeterlilik Belgesi alması gerekli hale getirildi.

Motosiklet kuryesi olarak çalışmak isteyenlerin alması gereken Motosiklet kurye milli yeterliliği, temel olarak motosiklet kurye işine daha da müteveccih sertifikasyon ve imtihan süreçlerine tertip ediyor. Mesleksel yeterlilik müesseseyi merkez yönetim kurulu çalışma grubu iyi tarafından hazırlanan bu belge ile birey, alakalı bilgi ve mahareti kazanarak motorlu kurye olarak çalışabilmektedir. Motosiklet kuryesi milli yeterlilik kriterleri bulunuyor. Motosiklet kuryesi olarak çalışmak isteyen vardır.

Moto kurye yeterlilik kapsamında girecekleri imtihanda zaferli olmanın yanı gizeme alttaki kriterleri de taşımaları gerekmektedir. Yani moto kuryelik müracaatlarında müracaat etilen müesseseye teslim edilmesi gereken muhtelif belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler müesseseden müesseseye değişiklik gösterebiliyor. Alıcılarla hem teslim alma hem de teslim etme yerlerinde etkileşimde bulunduğunuz için, irtibat ve işin alıcı hizmetleri marifetlerine ve teslimatın giderekmesi hakkındaki sualleri olur.

 • Motosiklet kuryesi yeterlilik belgesine olabilmek için zorunlu sürücü belgesine sahip olmak için.
 • Alıcıya teslim edilen ürünü veya gönderiyi motosikletle direktiflere uyarak evraklarını teslim etmek.
 • Teslimat yaparken trafik kaidelerine olduğu kadar tehlikesiz sürüş tekniklerine de uygun davranmak.
 • Görevini iş sıhhati ve güvenliği, etraf koruma ve nitelik koşullarına uygun olarak yerine getirmek.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Motosiklet kuryesi milli yeterliliği nedir? Özellikle büyük şehirlerde seçim edilmeye başlanan moto kuryelerden biri olmak için günümüzde özel eğitim koşulları aranmamaktadır. Zorunlu lisansa sahip olan ve kendisi bu işe uygun gören herkes kuryelik müracaatında bulunabiliyor. Motosikletli kurye olmak için kendi motosikletinizi kullanabiliyor veya bir işletme motosikletiyle çalışabilirsiniz. Moto kuryenin görev ve tam mesullükleri nelerdir? Özellikle alıcı bilgilerinin saklılığına önemsemeli ve saklılığına dikkat etmelidir.

Motosikletli kuryeler gün içinde birden fazla adrese teslimat yaptığından doğru rotaları tanımlayabilmek veya daha evvel gitmedikleri bir iş bölgeye teslimat yapmak için bu rotaları kullanabilmek için navigasyona egemen olmaları gerekmektedir. Şayet yabancı bir alanda çalışıyor ise kesinlikle o alanı keşfetmelidir. Moto kuryelerin en ehemmiyetli özelliği süratli teslimat olmasına karşın trafikte sürat hududuna dikkat etmeleri ve tüm trafik kaidelerine uymaları gerekmektedir. Alıcı memnuniyetini ön tasarıda yakalamalı.

Kuryelerin görev vakitleri süresince insanlarla devamlı irtibat halinde olacakları için güçlü irtibat marifetlerine sahip olmaları gerekir. Ayrıca
kuryeler, ürün teslimine kadar taşıdıkları ürünşan güvenliğinden mesuldür. Moto kurye olmanın en ehemmiyetli koşulu zorunlu ehliyete de sahip olmaktır. Motosiklet kuryeleri A1 veya A2 ehliyetine sahip bireylerdir. Moto kuryeler için üniversite diplomasına gerek yoktur. Devamlı hareket gerektiren bir iş olduğundan 18-29 yaş arası gençler genellikle seçim edilmektedir.

Bu Mesleksel Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki yeterlilik belgesi nedir? bir motosiklet kuryesinin iş görevleri, belgelerin veya eşyaların motosiklet kullanılarak alınmasını ve işin teslim edilmesini kapsar. Bir kurye olarak, her teslimat yolculuğu hakkında bilgi almak için sevkıyatla beraber çalışırsınız. İş görevleriniz aynı arasında belgeleri, kolileri veya mülkleri yollayan ve akdikeni arasında taşımak yer alır. Kuryenin mesullükleri arasında her teslimat için en yararlı rotanın tasarlanması da yer alır. Bu hizmeti çoğunlukla araba sürmenin olduğu yerler olabiliyor.

Moto kuryelerde cinsiyet ayrımı yoktur, herkes kurye olabiliyor. Yani moto kurye olacak şahsın çalışacağı şehrin sokak ve caddeleri kolayca kullanabileceği en süratli ve en uygun rotaları öğrenmelidir. Moto kuryeler devamlı trafikte olacağından görme ve dinleme mevzusunda işi rastgele bir mesele yaşanmaması gerekmektedir. Özellikle park yeri bulmanın güç olduğu kentsel alanlarda sağlıyorsunuz. Bazı motosiklet kuryeleri besin dağıtımında uzmanlaşmıştır. Yani kendi motosikletiyle çalışmak isteyenlerin işlemleri yapılıyor.

Tüm işletmelerin arz ettiği ortak müracaat dokümanlarından ilki öncelikle A1 veya A2 ehliyettir. Müracaat sonrası ehliyet almaktansa ehliyet aldıktan sonra müracaatta bulunmak daha doğrudur. Halihazırda ehliyet sahibi olan adayların müracaatlarının onaylanma bahtı, ehliyeti olmayan adaylara göre daha yüksektir. Motor olarak 125 ve üzeri motosiklet modelinin yanı gizeme 110 cc ve üzeri motosiklete sahip olan olmaları gerekmektedir. Adaydan ehliyetin yanı gizeme çalışabileceğini belirten sağlık belgesi de arz ediliyor.

 • A1 ehliyeti 125cc ve özellikle daha altı motosikletler için geçerlidir. 16 yaşını doldurmuş olan herkes A1 ehliyetini alabiliyor.
 • A2 ehliyeti 125cc ve üzeri motosikletler için geçerlidir. A2 ehliyet alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • Bazı firmalar her iki lisans türünü de kabul ederken, ötekileri sahip olunması gereken lisans türünü özel olarak belirtiyor.

Özel Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki yeterlilik belgesi nedir? Moto kuryeler için zorunlu olan mesleksel yeterlilik belgesi, işe ait her türlü marifet ve bilgiye sahip bir olduğunuz anlamına kazançlı olabiliyor. Mesleksel yeterlilik belgesi alabilmeniz için merkez bünyesindeki kuruluşlardan birine zorunlu bi belgelerle müracaat etmeniz gerekmektedir. Motosiklet kuryesi ne iş yapar? Bir motosiklet kuryesinin iş görevleri, belgelerin veya eşyaların motosiklet kullanılarak alınmasını ve teslim edilmesini kapsar.

Bir kurye olarak, her teslimat yolculuğu hakkında bilgi almak için sevkıyatla beraber çalışırsınız. İş görevleriniz arasında belgeleri, kolileri yani veya mülkleri yollayan ve akdikeni arasında taşımak yer alır. Kuryenin mesullükleri arasında her teslimat için en yararlı rotanın tasarlanması da yer alır. Bu hizmeti çoğunlukla araba sürmenin ve park yeri bulmanın güç olduğu kentsel alanlarda sağlıyorsunuz. Bazı motosiklet işlerini kuryeleri besin dağıtımında istenilenden çok uzmanlaşmıştır.

Görme ve duyma duyularında rastgele bir mesele olmadığını gösteren ayrı belgeler istenebiliyor. Yani motosiklet kuryesi olarak çalışmak için web sitesine tıklayıp ardından sağ üst köşedeki yazısına tıklayarak formu doldurun veya WhatsApp üzerinden bağlantıya geçin. Adayın müracaatı onaylandıktan sonra teslim etmesi gereken belgeler şunlardır. Nasıl motosiklet kuryesi olarak çalışmak için lüzumunuz olan iş kaliteler arasında motosiklet sürücüsü ehliyeti, sürüş hünerleri.

 • Doğum belgesi
 • Ehliyet
 • Kabahat kayıtları
 • Kimlik Kayıt Kopyası
 • Vergi formu
 • İkamet yeri
 • Sürücü Ceza Puanı Denetleme
 • Ehliyet Kendi motosikletiyle çalışanlar için

Motosiklet Kurye Merkez Yönetim Kurulu Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Bir sonraki imtihanda mesleksel yeterliliğiniz ölçülecek ve 100 üzerinden en az 70 puan alan adaylar teorik imtihana katılmaya sonrası hak kazanacaktır. Aynı biçimde teorik imtihandan en az 70 puan alanlar. Mesleksel yeterlilik belgesi alabilirler. Özellikle ve faaliyet gösterdiğiniz bölgedeki yollara ait bilgi yer alır. Çoğu patron lise diploması beklemektedir. Motosiklet kuryeleri, genellikle bir kasaba veya şehirde, ancak bazen çok daha uzun yolculuklarda ufak eşyaları toplayıp teslim eder.

Yolculuklarını olası olduğunca bereketli ve güvenli bir biçimde nasıl yapacaklarını bilmeleri gerekiyor.Kurye olmak istiyorsanız şunları daha yapmanız gerekir. Ayrıca müthiş alıcı hizmetleri becerilerine ve baskı altında güvenli bir biçimde sürüş yapma becerisine de lüzumunuz ile olacak. Daha iyi sürüş için okuyarak stres ve zaman baskısıyla başa çıkma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ödeme ve şartlar kuryeler genellikle haftada 40-48 saat çalışıryor. Ancak saatler değişebiliyor.

Büyük şehirlerde hasılatlar genellikle senede iş arasında değişmektedir. Serbest çalışan bir kurye olarak çalışıyorsanız, kendinizinkini aynısı sağlamanız gerekiyor. Bir kurye işletmesinde çalışıyorsanız size floresan ceket, çanta ve üst kutu gibi teçhizatlar sağlayabilirler. Bazı işletmeler motosikletleri kuryelere kiralıyor, ‘satın almak için kiralama’ programları uyguluyor veya bonus tasarısının bir parçası olarak motosiklet sağlıyor. Özellikle 21 yaş yolcuları işe seçim edebiliyor.

 • Becerili bir motosiklet sürücüsü
 • Zinde ve sıhhatli
 • Güvenilir ve gizli
 • Metodik ve organize
 • Kendi kendini motive eden ve inisiyatifinizi kullanabilen
 • Her türlü hava şartında sarih havada çalışmaya hazırız.

Mky Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleksel yeterlilik belgesi nedir? için en azından gerekli temel eğitiminizi bitirmiş olmanız gerekecektir Moped veya motosiklet kullanma. İşe katılmak öğrenme kursuna kitabına ve size dayanakçı olacaktır. A1 – A2 Ehliyet Nedir? Değişiklikler nedir? Motosiklet kuryesi olarak buda çalışmaya başlamak için en az 17 yaşında olmanız ve motosiklet ehliyetinizin olması gerekir. Patronlar sigorta giderleri sebebiyle insanların çok sürücü belgesi, resmi olarak taşıt sürmeye izin veren ehemmiyetli bir belgedir.

Ehliyet alabilmek için bir sürücü kursuna kaydetmek ve hem yazılı hem de fiziki imtihanları geçmek gerekmektedir. Öte yandan sürücünün ehliyet sınıfına göre 16 yaşından büyük olması gerekiyor. Otomobil, minibüs, kamyonet, traktör, iş cihazı kullanmak için B sınıfından G yani sınıfına kadar ehliyet sahibi olabilirsiniz. Ancak motosiklet kullanmak istiyorsanız veya moto kurye olarak çalışmayı tasarlıyorsanız A1 veya A2 ehliyetine ilk başta tek sahip olmanız yeterlidir. A1 Ehliyet Nedir? Ne kullanılır?

Motosiklet kullanmak için 16 yaşından itibaren A1 ehliyeti alınabilir. Bu ehliyet sınıfında kullanılacak motosikletin silindir hacminin 125 santimetreküpü, gücünün ise 11 kilowatt’ı geçmemesi gerekiyor. A1 ehliyetine sahip iki veya üç tekerlekli motosiklet kullanabilirsiniz. A2 ehliyeti aynı zamanda motosiklet kullanmak için gerekli olan ehliyettir ve 18 yaşından itibaren alınabilmektedir. 125cc ile 600cc arası motosikletlerin kullanılabileceği A2 ehliyeti ile motosiklet kuryesi olarak çalışabilirsiniz.

 • Motosiklet en az 200 cc
 • Yakıt, kurye sigortası, taşıt vergisi
 • Özellikle şayet uygunsa
 • Güvenlik giysiyi ve kask .

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki yeterlilik belgesi nedir? Ulualaearası çalışabilmek içinki kurye çalışmasındaki belgedir. A2 Ehliyet Nedir? Ne kullanılıyor? A1 ve A2 ehliyet nasıl alınıyor. A1 ve A2 ehliyet alabilmek için öncelikle sürücü kursuna kayıt olmanız gerekmektedir. Daha sonra ulusal eğitim içinde bağlı özel sürücü kursunun gerektirdiği belgeleri bitirip teslim etkeniz gerekmektedir. Daha sonra yazılı imtihanda geçer anekdot alabilmen için verilecek eğitimlere katılmalısınız. Yazılı imtihanı başarıyla geçen adaylar, bulunuyor. Birey işletmeyi açabiliyor.

Özellikle direksiyon eğitimini alıp direksiyon imtihanına girdikten sonra başlıyor. En başarılı olmaları halinde ehliyet almaya hak kazanırlar. A1 ve A2 ile ehliyetleri arasındaki farklar nelerdir? Bu A1 ve A2 ehliyetleri arasındaki en belirgin fark, ehliyet alınabilecek yaş hudududur. A1 ehliyet için bu yaş hududu 16 iken oluyor. A2 ehliyet için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Ayrıca A1 ehliyet ile 50cc ile 125cc arası motosiklet, A2 olan ehliyet ile 125cc ile 600cc arası motosiklet kullanabilirsiniz. Yakında meclisten yasa geçer.

Motosiklet kuryesi olmak isteyen ve bunu bünyesinde yapmak isteyen pek çok kişi istihdam şartlarını merak ediyor. Moto kurye olarak işe başlamak istiyorsanız A1 veya A2 ehliyetinizin olması gerekmektedir. Öte yandan iş bulmak için motosiklete lüzumunuz olmadı belirtmemiz gerekiyor. Elbette motosiklet sahibi şahıslar kendi vasıtalarıyla da kurye hizmeti yapabilmektedir. Ancak bunun için motosikletin en az 2012 model olması ve motor hacminin 110 CC ve üzeri olması gerekmektedir. Yenileme, İyileştirme veya ulaşım.

 • Mesleki yeterlilik belgesi nedir motosikleti olmayan şahıslar işe alındıktan sonra çalışıyor.
 • Öte yandan müracaat düzeyinde birey işletmeyi sahibi olmanıza da gerek kullanarak işlem yok.
 • Müracaat etiniz onaylanırsa ve işe alınırsanız bu safhada özellikle bünyesindeki taşıtları çalışabiliyor

Arayın

×