İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | Kuryeler Günde Kaç Saat Çalışıyor

Kuryeler Günde Kaç Saat Çalışıyor

Motokurye.org - Adapazarı Kurye

Kuryeler günde kaç saat çalışıyor? Kuryeler elastik çalışma saatlerine sahip olur. Ancak ‘’Kurye kaç saat çalışır?’’ diye merak ediyorsan vasati 12 ile 15 saat arasında olarak yanıtlamak olası. Son olarak, “Kurye nerede çalışır?” suali de belirlenen dağıtım bölgelerinde çalışır biçiminde cevaplanabilir. Ayrıntılara kurye iş duyurularından ulaşabilirsin.

Kurye çalışma koşulları nelerdir?

Sürücülük, taşımacılık sektöründe beceri ve dikkat gerektiren bir iştir. Muhtelif alanlarda gereksinim dinlenen bu iş için zorunlu eğitimleri almış kaliteli bireyler seçim edilir. Sürücü olmak için gereken koşullar ve merak edilen pek çok olabiliyor.

Motorlu Kuryelerin Çalışma Saatleri nasıl?

Motorlu kuryelerin sayısı korona zamanı iki katına çıkmıştır ve çalışma saatleri de uzatılmıştır. Çoğu kargo çalışanına bu gidişat ağır gelmiştir.

Motorlu kuryelerin çalışma saatleri çalıştığı sektöre göre değişmektedir. Kargo şirketlerinin belli bir saatleri varken yemek sektörü için aynı şey söz konusu değildir.

Kurye Kargo Motorlu Kuryeleri Kaç Saat Çalışıyor?

Kargo şirketinde çalışan motorlu kuryelerin belli bir çalışma saatleri vardır. Türkiye’de kargo şirketlerinin mesaisi 8.30 da başlar. Şubeye gelen kargoları gidecekleri noktaya bakılırsa yarım saat içinde hazır hale getirmektedirler.

Motorlu kuryeler Saat 09.00 benzer biçimde dağıtıma çıkmaktadırlar. Düzgüsel kargo şirketleri 17.30’a kadar dağıtım yapmaktadırlar. Girişimci kuryeler ise saat mevzusunda daha esnek davranmaktadırlar.

Kuryeler Günde Kaç Saat Çalışıyor

Yiyecek Sektöründeki Motorlu Kuryeler Kaç Saat Çalışır?

Yemeksepeti, banabi, şeklinde yiyecek sektöründeki motorlu kuryeler 7 (yedi) gün 24 (yirmi dört) saat çalışmaktadırlar. Bu yüzden motorlu kuryelere devamlı ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak bazı restoranlar dükkan kapanış saatlerinden sonrasında dağıtımı da kesmektedirler.

Esnaf Lokantalarında Çalışan Motorlu Kuryeler Kaç Saat Çalışır?

Esnaf tarzı lokantalarda kuryelerin çalışma tarzı yemek sepeti benzer biçimde yerlere nazaran değişkenlik göstermektedir. Lokantanın işleyişine gore ve çalışma düzenine bakılırsa motorlu kuryeler hizmet vermektedir. Bu tarz yerlerde vardiyalı çalışma sistemi de hakim olabilir. Motorlu kuryeler bu düzene gore de çalışabilir. Tam zamanlı yahut part-time hizmet verme seçenekleri de bulunmaktadır.

Motorlu Kuryelerin Yoğun Çalışma Esnasında Karşılaştığı problemler nelerdir?

Son 2 yıldır motorlu kuryelik oldukca ilgi ve talep gören bir meslek haline geldi. Pandemi dolayısı ile dışarı çıkma yasağı yüzünden alışveriş yapması imkansız hale geldik. Bu an da motorlu kuryeler hakikaten hızır şeklinde yetişti diyebiliriz. Hava şartları ne olursa olsun hiç durmadan insanlara hizmet etmeye ve işlerini en yani ile yapmaya devam ettiler.

Motorlu kuryelerin çekmiş olduğu sıkıntılar onların lehine olabiliyor. Yolda giderken motorlu kuryelere gösterilmeyen saygı yüzünden biroldukça motorlu kuryenin hayatı tehlikeye girebilir. Hatta işlerinden dahi olabiliyor. Sizler için en kısa sürede, en güvenli şekilde ve isteklerinizi eksiksiz bir halde getiren motorlu kuryelere karşı nezaketi, hoşgörüyü çok görmemeliyiz.

Kuryelerin Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri içinde gittikleri yer ve teslim ettikleri sipariş kadar parasını kazanmaya çalışırken bazı insanoğluın duyarsızlığı, görmemezliği sebebi ile birçok çalışan mağdur duruma geliyor.

Kendilerinden kaynaklanmamış bir problem olsa dahi alıcı ya da çalıştığı yerde ki yetkili tarafınca sözlü şiddete maruz kalabiliyor. Bu tarz şeylerin olmamasını ümit ediyor. Ve yaşanmamasını istiyoruz.

Karantina periyodunun yıldızı hızlı teslimat şirketleri hızla büyüyüp değerlenirken, dağıtımı meydana getiren motorlu kuryelerin çalışma şartlarında aynı gelişme yaşanmıyor. Kuryelere gore uzun mesai ve sıhhat sorunları geliyor.

Karantina döneminde hızla büyüyen hızlı teslimat şirketlerinin değerlerindeki hızlı yükseliş haberlere mevzu olurken, dağıtımı yapan moto kurye çoğu kez, ağır ve stresli çalışma koşullarına maruz kalıyor. Haber görüşüne başvurmuş olduğu motorlu kuryelere bakılırsa, yaşadıkları problemlerın başlangıcında uzun mesai saatleri ve sağlık problemlerı geliyor.

Sipariş uygulaması çalışanlarda var. Bunlar serbest, insanların motorlu kuryelerin yüksek miktarda para kazandığı algısına haiz olduğunu biliyor. Fakat bunun bir tek uzun mesailer sonucunda mümkün olabildiğini belirtiyor.

8 saat mesai yapmaları durumunda asgari ücret seviyesinde kazanıyor. Bu sadece daha çok çalışmaları durumunda ek ücret aldıklarına dikkat çekiyor. Özellikle bundan dolayı meşhur mesaimiz 15 saate kadar çıkabiliyor.

Her şeyin çevrimiçi civara taşındığı bir yarıyılda harcayıcılar olabiliyor. Ancak çevrimiçi market alışverişini benimseme konusunda yavaş davrandılar.

2026’da harcayıcıların hiçbir zaman internetten yiyecek siparişi veriyor. İş ve yalnızca bunu en az ayda bir defa yaptığını söyledi. Ancak harcayıcıların çevrimiçi alışveriş yapma oranı Farklı olabiliyor.

Kuryeler Günde Kaç Saat Çalışıyor

Kazançlarının bir kısmının sigortalarına, vergilerine yada motora veriyor. Ve kendilerine gelebilecek olası hasarların harcamasına gittiğini söylüyor. Bu giderler ödendiğinde ise geriye çok para kalmadığını kimse bilmiyor. İş ve şirketlerin sağladığı şartların hiçbir şekilde yeterliliğinin olmadığını savunuyor.

İşe gelemedikleri günlerde ise para alamadıklarının altını çiziyor. Yani serbest, ismini vermediği başka bir şirkette çalışan bir arkadaşının yardımcı olabiliyor.

Özellikle kaza yaptığı şekilde hastaneye gitmediğini, her kes biliyor. Çünkü hastanenin yatış veya çalışamaz raporu vermesi durumunda çalışamamaktan korktuğunu söylüyor.

Serbest, bu arkadaşının iç kanamadan dolayı yaşamını yitirdiğini iddia ediyor.

“Teslimat sorumluluğu sürücüde”

Özellikle bazı şeyler varsayım ediliyor. Artık çevrimiçi yiyecek ve meşrubat satışlarının 2025 yılına kadar belli sayıya erişiyor. İşte göre, çok kanallı yiyecek ve meşrubat tüketmelerinin temsil eder.

Son zamanlarda, harcayıcılar konutta kalma siparişleri nedeniyle mağazaya yapılan ziyaretleri sınırlamaya çalışıyor. Ayrıca çevrimiçi market alışverişinin yavaş ilerlemesinin süratlendiğine şahit oldu.

Çevrimiçi market satışları, harcayıcıların teslim alma ve teslimat siparişleri için çalışıyor. Zaman tüketmesıyla, çoğalışla ve çevrimiçi market siparişlerinin toplam sayısının arttığı görülüyor. Bu üçte bir oranında artmasıyla çaşışma saati rekor seviyeye erişti.

Peki 2023’den ne bekleyebiliyor? Özzellikle market e-ticaretinin hızlanması, gerekiyor. Yani değişen demografik yapısı ve nebat odaklı olabiliyor. Tüm beslenmeye sarihliğimiz, dünya Kovid sonrası ritmine açıldığında da devam ediyor.

Özellikle hem mevcut hem de rakip olan markalar olabiliyor. Ancak önümüzdeki on yılda büyümek için iyi bir konuma sahip olabiliyor.

Kuryeler Günde Kaç Saat Çalışıyor

Piyasada çalışan kurye siparişi süresinda teslim etme sorumluluğunun biliyor. Özellikel kuryenin üzerinde olduğunu ve şirketlerinden bu mevzuda herhangi bir destek almadıklarını belirtiyor.

Özellikle müşterinin “niçin iki dakika geç geldin?” gibi sorularına maruz kaldıklarını biliyor. Özellikle, mesleğin en zor yanlarından birinin de “insanlarla uğraşmak”. Her kes bunun bulunduğunu söylüyor.

Bazı kuryelere gereken önemin verilmediğini ve canlarının aslae sayıldığını ifade ediyor. Ona göre, olası bir kaza halinde tüm masraflar kuryeye ilişkin olabiliyor.

Sigortalarını kendilerinin ösöylediğini ve motorlarından da kendilerinin görevli bulunduğunu belirtiyor. Özellikle çalışma ücretlerinin haftalık yahut aylık değildir. Çünkü iş saati üzerinden ödendiğini belirtiyor. Ancak işve haftada averaj olarak 40-50 TL bahşiş kazandıklarını ifade ediyor.

Yemeksepeti Banabi motorlu kuryesi ise, diğer şirketlere kıyasla daha iyi şartlarda çalıştıklarına inanıyor. Şirketlerin kuryelerin hız yapmasını asla tavsiye etmediğini belirtiyor. Ancak yayaların kuryelere değil, kuryelerin yayalara dikkat ettiklerini savunuyor.

Gün, herhangi bir kaza durumunda şirket tarafınca özel hastanelere yönlendirildiğini öğreniyor. İş hızlı ve acil teslim olabiliyor. Ama adli bir durumda şirketlerini avukatlarının yanlarında bulunduğunu söylüyor.

Toplumsal güvencenin yanı sıra, özel sağlık sigortasına da sahip olduklarını belirtiyor. Gün, fazla mesailerin karşılığının doğrudan ödendiğini söylüyor.

Arayın

×