İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | Motosiklet Sınıfları Ve Modelleri Neler?

Motosiklet Sınıfları Ve Modelleri Neler?

Kurye

Motosiklet Sınıfları Hakkında Bilgiler

Motosiklet sınıfları uzun senelerdir hayatımızın içinde olan iki tekerli bu araçların zaman ile pek çok sınıfı oluşmaya başladı. Zaman geçtikçe insanların her ihtiyacına göre ve zemine, sıcaklığa, yollara göre araçlar gelişir. Bu durum bizim ilgilendiğimiz bu motosikletler içinde geçerli oldu. Bu yüzden bu konuyu size açıklamak istiyorum. Fakat bu yalnızca Dünyada veya şu zamanki sınıflardır.

2020 senesinin bu zor aylarında anlatmaya çalıştığımız konu insanların sağlığı ve sıhhatinden daha önemli olmasa da biz mesleğimiz itibari ile bunu anlatacağız. Çünkü bu zamanlarda insanlık dünyayı saran covid 19 virüsü ile uğraşmaktadır. Buradan Allah’tan tüm Müslümanlara yardım etmesini ve zalimleri de kahretmesini diliyorum. Buradan ülkemizdeki tüm hastalara da acil şifalar diliyorum.

Motosiklet sınıfları yeni moto kuryeliğe başlayan bir kurye elemanı hangi motoru almalıdır sorusuna da buradan ulaşabilirler. Şimdi buradan size ilk önce kısaca motosiklet türlerini anlatmak istiyorum. Bu türler iki çeşittir. Biri kullanım tarzı olarak diğeri de motor büyüklüğü olarak. Devlet motoru yüksek olan motosikletlerden daha fazla vergi aldığında buradan söylemek istiyorum.

Evet yeni veya eski motorlu kurye elemanlarının en çok kullandığı motosikletler. İşte bu soruyu cevaplamaya çalışacağız. Aşağıda genel itibari ile motosiklet sınıflarını açıkladık. Fakat İstanbul koşullarına göre en ideal motosiklet olarak kullanılacak olan araçlar bellidir. Fakat insanların bazı sınıflara da değer verdiklerini görebiliyoruz. İşte bu sebeple bunları açıklama gereği duyduk.

Bilinen Dünyada motosiklet sınıfları nelerdir?

1- Scooter motosikletler

Anlamı acele gitmek manasındadır. Bir yerden bir yere acil ve kısa yönden kolay şekilde rahatça gitmek. Şehir içinde en fazla kullanılan olan bu türler ticari olarak genel anlamda yüksek oranda kullanılır. Daha çok küçük cc modelleri şehir içinde en fazla görebileceğiniz modellerdir. Daha ucuz fiyatlı ve yakıt olarak çok daha uygun yakma çalışmasına sahiptir. Bunlarda kendi aralarında ikiye ayrılıyor.

Bu motosiklet türleri İstanbul ve Türkiye içinde en fazla kullanılan olan özel araçlar olarak geçer. Normal ve maxi scooterler olmak ikiye ayrılır. Ve bunlar kendi aralarında pek çok şekle sahip değişik markalardan oluşmaktadır. Farklı yapıda dizayn ve şekilleri olan bu araçlar aynı kategoride bulunan rahat araçlardır.

1-1 Scooter

Bu modeller motor hacmine göre daha küçük 50 ile 150 arasında kalan araçlar için kabul ediliyor. Vitessiz otomatik gaza basınca hareket edip hemen giden motosikletler. Genel olarak bu motorları kurye sektörü içinde çalışan dağıtım, yemek, gıda, restoran, hamburger, sucu, getir, lahmacun yani sipariş getiren firmalar kullanmaktadır. Daha az yakar. Daha ucuzdur.

1-2 Maksi (Maxi Scooter )

250 ve daha büyük motoru olan araçlar için kullanılmaktadır. Yaklaşık 650 kadar üretilmiştir. Bunlar daha rahat daha konforlu sürüş keyfine sahip şehir içi motosiklet türleridir. Bu türler genel olarak kısa yol için kullanılır. Yani işten eve, evden işe kullanılan olan türler. Benim de şahsi olarak gözde türlerdendir. Şehirler arası da kullanmak mümkündür.

2- Naked motosikletler

Bizlerin daha çok kullanılan olduğu modellerdir. Bu tür araçlar piyasa içinde en fazla kullanılan araçlardır. Yani motorlu kurye genel itibari ile kullandığı olduğu araç sınıfıdır. Görünüşleri ve şekilleri göze hoş gelir. Garanajları sade ve azdır. Şehir içinde kullanılan en çok görünen vitesli motosiklet kategorisi. Son derece hızlı, esnek, atik motosikletler olarak göze çarpar. Sağlam bir yapıları vardır.

Bunlar motor hacimleri olarak değişkenlik göstermektedir. İstanbul içi asfalt kullanılan en kolay model olarak bilinir. Bizim kullanılan türler de bu tür içerisine girer. Fiyatları çok daha uygundur. Bu model 125 cc ile 600 cc arasında değişik markalarda değişik modeller bulunur. Şehir içi asfalt yol ve gerektiğinde bozuk yollar için kullanmak mümkündür.

3-  Enduro (Touring)

Bu tür ise naked ile cross modelleri arasında kalan bir motosiklet türüdür. Bizlerin ve kullanıcıların en fazla kullanmış olduğu tür araç. Hem asfalt hem de arazi şartlarına çok daha uygun olarak kullanılır. Dayanıklı ve uzun yol için de dizayn edilmiştir. Genelde Dünya turlarına ve şehir turlarına bu tip motosikletler ile çıkılır. Ama bizim piyasada pek uymaz.

Bu isim Latince ve İngilizcede dilinde dayanıklı manasına gelir. Bu tür motosikletler bizim kurye olarak kullanacağımız araçlar değildir. Şehir içinde büyük kaçtığı için yoğun trafikte araçların arasından rahat kaçamazsınız. Ama şehirlerarası kurye olarak bu araçlardan kullanma ihtimaliniz vardır. Çünkü daha konforlu ve daha rahat kullanılır.

4- Cross – (Adventure – Of-Road )

Cross dediğimiz motosiklet türü arazi için yapılmış araçlar. Bu türler yüksek amortisörleri olduğundan ve tekerlek arası mesafe yüksektir. Yani arazi, ormanlık, kötü zeminlerde zevk için ve yarış için kullanılır. Bunların bir küçükleri yani daha alçakları trafik içinde kuryelerden kullananlar var. Fakat hiç öneri etmem.

5- Sport  (Racing) Süper Sport

Motosiklet sektöründe reyzing model olarak bilinen bu motosikletler hızlı ve güçlü araçlardır. Yüksek derecede hıza çıkan bu araçlar akan trafik içinde oldukça tehlikeli ve ölüm riski olan araçlar. Hiç öneri etmediğim türlerden birisidir. Bunlar yarışçılar için dizayn edilmiştir. Hele akan trafikte yarış edenler ölüm riski çoktur.

6- Touring

Uzun sürüş motosikletleri olarak geçer. Tüksek motor hacmine sahip ve çok pahallı araçlar. 600 cc den 1800 cc ye kadar çıkan büyüklükleri vardır. Bu motosikletlerde farklı olarak geri vitesi bulunur. Ve daha pek çok önemli özellikler bulunur. Bu motorları almak için gerçekten can yakan bir ücret vermelidir. Fakat gerçekten özel motosikletler arasındadır.

Motosiklet Sınıfları hakkında

7- Chopper – Cruiser – Custom  ( Harley )

Bu tür motosikleti çıkaran Abd şirketi Harley Davidson olmuştur. Halk arasında çapır diyede bilinen uzun yüksek gidonları ve alçak oturuş selesi ile değişik tarz bir motor. Bunların hastaları ve kulüpleri çoktur. Genelde zengin kesim kullanır çünkü oldukça pahalı makinelerdir.  Ben bunları da hiç sevemedim. Bizim piyasada kullanan pek yoktur. Ağır ve hantal motorlardır.

8 – Klasik – Retro

Bu türler eski 1900 senelerde kullanılan olan motosikletlerdir. Bu tür klasik araçlar ve motosiklet hastaları genel olarak çok olur. Fakat her bu türü sevmez. Hastaları vardır. Klasik arabaların klasik motosiklet versiyonu olarak ta düşünebilirsiniz.  Bazı hastalar başka model motorları bir sürü para verip bu tipe çeviriyor. Benim için hiç bir özelliği yoktur.

9- Cup modelleri

Bu modeller ise yarı otomatik ve vitesli motosikletler. Vites olmasına karşın debriyajı olmayan yarı otomatik motosiklet sınıfına giriyor. Vitesli motor ile vitessiz motorlar arasında kalmış bir sınıf diyebiliriz. Genel olarak 100 cc dolayında motorları bulunan bu tüler daha az yakıt tüketimi sağlana sınıf içinde yer alır. Bu sınıftaki motosikletler çok az yakıt harcar. Deposu çok küçüktür.

Motosiklet sınıfları ve derslikleri nelerdir?

Bu motosiklet derslikleri ile alakalı daha açıklayıcı olarak burda size anlatmak istedik. Motorlu kurye elemanları özellikle gıda ve yemek işi dağıtan firmalar scooterlar kullanır. Paket kuryeliği yapanlar naked türü motosikletler kullanır. Şehirler arası kurye işi yapan firmalar Enduro motorlar kullanırlar. Diğer derslikler ise özel kullanıcılar ve özel işleri ve özel zevkleri olan insanlar kullanır.

Moto kurye motorları nasıl olmalıdır? İstanbul kurye motorları olarak biz motorlu kuryeler olarak şehir içinde her yola uygun ve her yol şekline uyan motosikletler kullanırız. Genel sürücüler vitesli motosikletler kullanır. Otomatik kullanan kurye elemanları maxi scooter kullanır. Daha büyük motosiklet hem yakıt olarak hem hareket olarak bizi zorlamaktadır. Zaten bizim hedefimiz maddi olarak uygun olmasıdır.

×