İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | Çalışan Türkiye’de Kaç Kurye Var?

Çalışan Türkiye’de Kaç Kurye Var?

Kurye

Türkiye’de kaç kurye var? Türkiye genelinde toplam çalışan kurye sayısı ne kadardır? İstanbul geneli kurye sayısı ne kadardır? Toplam kaç adet kurye vardır? gibi sorulara yanıt aramaya çalışacağız. Özellikle 2020 pandemi ile birlikte artan e- ticaret işletmeleri ile beraber Türkiye genelinde kurye sayıları yüksek miktarda artmış görünüyor. Bu yüzden de kurye kazaları ve kurye ölümleri de her gün haber kanallarında ve internest siteleri ile sosyal medyada daha fazla çıkmaya başladı.

Türkiye genelinde resmi olarak kurye sayısı belli değildir. Çünkü her çalışan ssk yaptırırken kurye dşye yapılmıyor. Gıda sektöründen, başka özellikle e-ticaret sektörüne, dağıtım ve avrak taşıyan kuryelerin sayısı bilinmiyor. Çünkü bu kişiler kurye olarak kayıtlı değildir. Mesleki yeterlilik kursu açılmasına rağmen buna başvuranların sayısı da çok az olmuştur. Özellikle restoran, pide, su, çiçek, yemek ve evrak yani iş taşıma kuryeceliği alanındaki çalışan kuryelerin sayısı kayıtsızdır.

Türkiye genelinde kurye sayısı bizim tahminimize göre çok daha yüksektir. Çünkü en son sayıma yani son araç satışlarına göre İstanbuldaki motosiklet satış sayısı artık araçların sayısını geçmiş bulunmaktadır. Yani bu şu anlama geliyor. İstanbul içinde artık en fazla satılan araç motosiklet olmuştur. Son yıllarda gözle görülür bir artış da farkedilmiştir. Fakat ne olursa olsun hala araç sayısı toplamda daha fazla olduğunu da buradan söylemek istiyoruz. Çünkü araç fazladır.

 • Özellikle trafik, hava ve bazı öteki durumlarda kişisel verilerinizi işlemeye devam etmemize itiraz etmek
 • Herhangi bir veri koruma yasasını ihlal etmemizden meydana gelen zararlar için tazminat talep etmek.
 • Web sitesi kullanım verileriyle alakalı olarak, verilerinizi toplama tarihinden itibaren beş (5) yıl tutuyoruz.

Tahmini Kurye Sayıları

Taşımacılığın kalitesine etki eden ve kontrol dışında gelişen birçok durum burada söz konusu olabilir. Buda bizi asla engellemez. Taşımacılık bireysel olarak faydalanan kişiler de az değildir. Özellikle şirket ve kurumlar bu konuda önemli yararlar sağlarlar. Firma tarafından sağlanan motorlu özel bir çok hizmetlerinde hızlı olur. Zaman motosikletler içindir. Son olarakta her durumda bu, sabit bir bitiş tarihi yerine geçici değişikliklerin açık bir kaydının tutulmasını sağlıyorlar.

Yaşanan trafik sorunu ve yoğunluktan etkileniyor muyuz? Biz acil detaya ulaşıp serviste daha hızlı çalışın. Lakin gece geç saatlerde taşınması önem taşıyan, ilaç ve benzeri şeyleri alıp taşıyorlar. Kurye kimdir, ne iş yapıyor, nasıl çalışır, neleri taşıyor? Bütün bu işlemleri için de bulunan işler, aynı standartlar bulunmaktadır. Bu sayede gönderi işlemlerini çok hızlı bir şekilde olur. Teslimat gerçekleşerek, uygun zamanda yerine ulaştırılacaktır. İşlerde hızlı şekilde teslimat yapıyorlar.

Türkiye geneli yaklaşık 4 milyon kayıtlı motosiklet olduğu biliniyor. Bunlar motosikletler ile bunların çoğu kuryelik mesleğini icra ediyor. Çok azı özel olarak kullanıyor diyebiliriz. Türkiye geneli çalışan ama kayıtsız olan kurye sayısı 2023 yılı Mart ayı itibari ile 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin edliyor. Ayrıca İstanbul genelinde kayıtlı olarak çalışan kurye sayısı yaklaşık 2023 yılı itibari ile 250 bin civarı çalışan kurye var. Fakat bu sayı kayıtsız olarak iki katına çıkmaktadır.

 • 2023 tahmini olarak Türkiye genelinde kayıtlı olan motosiklet sayısı 4 milyon aşmış gözüküyor.
 • 2023 tahmini olarak Türkiye geneli çalışan motosikletli kurye sayısı 1 milyonu aşmış gözüküyor.
 • İstanbul genelinde resmi olmayan kayıtlı motosiklet sayısı 2023 ile 500 bini aşmış gözüküyor.
 • İstanbul geneli çalışan resmi olmayan kayıtlara göre moto kurye sayısı 250 bini aşmış gözüküyor

Türkiye’de Kaç Kurye Var?

Türkiye’de kaç kurye var? Yaklaşık bir milyonun üzerinde kurye olduğu tahmin ediliyor. Motosikletin daha hızlı ve daha küçük araç olması bu noktada avantaj sağlamaktadır. Gitmesi gereken her yere trafiğe takılmadan ulaşırız. Bu nedenle artık işletmelerin ya da kişilerin zararına olan bazı durumlar vardır. Özellikle yükleme rampasında veya işyerinde onları ne bekliyor olursa olsun, yılmadan geri adım atmıyor. Tüm paketleri araca bindirip, teslimde indirecek araçlara sahip oluyorlar.

Ancak önemli görev yapmak gerçekten onlarımutlu ediyor. Ayrıca diğer kargo hizmetlerinde belirli saatlere dayanarak hareket eder. Yani aynı gün teslimat yapılması gerektiğinde, vakit organik olarak oldukça önemlidir. Kuryenin yaralanması olasılığından öğeleri yük yatağından manuel olarak çıkarmak için ihtiyaç duyulan enerji ve zamana kadar tutulmalıdır. Öellikle bunların tümü teslimatı yavaşlatabiliyor veya hatta durdurabiliyor. Lojistik servisiniz bir taşıma işlemi kullandığında, sorun olmuyor.

Moto kurye ile çalışan işlerinde kazanır. Bunun için motosiklet kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü 7/24 çalışan birçok aldığı görevi korkmadan üstlenmiş bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da, yoğun bir trafik akışının meydana gelir. Trafikten evet etkileniyorlar. Böyle hızlı hareket etmesi de önemlidir. Yani en öncelikli görevleri en önemli işleri yani her hangi bir şeyi taşımaktır. Yani ilk görevleri acil iş taşımada ilk sırada yer almaktadır. Çünkü insanların ihtiyacı olduğu bir konuda hazırdır.

 • İstanbul genelinde günlük +15.000 işe erişim, haftalık direkt banka hesabınıza ödeme yapılması
 • Bir dizi işte rekabetçi ücret, Minibüsler, otomobiller, motosikletler ve bisikletlerden yararlanma
 • Bir çok değişik vasıta türleri için taşıma çeşitleri uygun ve hızlı müracaat ve rahat kayıt olanağı
 • Yeni stok hazırlamanın vakti ve zamanı nedir? Ürün/malzemeleri nereden temin edeceksiniz?

Türkiye’de Kaç Kurye Var?

Türkiye genelinde kurye sayısı milyonu aştı. Uzakta gaz kelebeğini biraz açmış ışıklar görebiliyordum, yaklaştıkça kepenkleri kapatılmış büyük bir bina görebiliyordum. Yani soldaki kepenkler açıktı ve içeride hareket görebiliyordum. Yaklaştığımda biri beni fark etti ve dışarı çıktı. Onu durdurdum, motorumu kapattım, bisikletimden indim ve bir el sıkışmayla karşılaştım. İlk lafları, sizi gördüğüme sevindim’ oldu. Beni, geniş tekerlekleri olan parlak kırmızı, şahane bir özel görünümlü.

Özellikle çok özel bir otomobil gördüğüm atölyeye götürdü. Hızla açtığı paketi ona verdim, imzaladım, teşekkür ettim ve işe geri döndüm. Paketleri alış noktasına geldiğimizde. Antikacılara girdi ve takım kıyafet giymiş uzun sakallı yaşlı bir bey tarafınca karşılandım. Altın takılarla kaplıydı, blingimi seviyorum fakat o kısımda beni yendi. Ona kim olduğumu söyledim ve müşterinin bana e-postayla ile ona gönderdiği otomasyon makbuzunun basılı bir kopyasını verdim. Ama zor gerçekte oldu.

Müşteriyi yine test etmesi için aradı ve arkasından bir kutu çıkardı. Bana ne taşıyacağımın bir resmini veriyor. Yollanan bir kedi idi ve çok kötü görünüyordu ve sanki film periyodu çocuklarına ağırlık basma görmeliydi. Özellikle geceleri kimin nerede olduğunu asla bilemezsiniz. Otoyol hizmetlerini severim, çölde bir vaha gibidirler. Benzin alırken genellikle bir çay ve bir çikolata içerim, bu da beni sıcak ve uyanık meblağ. Bazı insanlar asla durup mola vermezler, sadece uzun bir koşuda olduğunuzda destek sağlar.

 • Olaysız geçen otoyol bölümünü bitirdim ve artık işlemden sonra geniş dönüş yolculuğu başladı
 • Yollar sessizdi, tek duyabildiğim motosiklet kaskımdaki rüzgar ve motosiklet motorumun sesiydi.
 • Garip şahıs ve araç görüyorsunuz, o vakit sıklıkla taksi ve kamyoncular etrafta daha fazla bulunuyor

Arayın

×