İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | İyi Bir Motorlu Kurye Nasıl Olunur

İyi Bir Motorlu Kurye Nasıl Olunur

Motorlu Kurye

İçindekiler

Motorlu kurye nasıl olunur, olmak için ne yapılmalı? Moto kurye nasıl olunur, ne gerekir, neler lazım olur? Kurye olma şartları nelerdir, kimdir, acaba nasıl olunur, ne taşır, neler getirirler? Motor kurye nasıl olabilirim, olmak nasıl bir şey ? Motorlu kurye 2021 maaşları kazançları ne kadardır, ayda ne kadar kazanır?  En çok kullanılan en iyi en ideal kurye motorları hangileri?

Motorlu kurye olmak için ne yapmalıyım, nasıl olabilirim? Moto kurye nedir, kimdir, ne yapar, nasıl olunur?  Kurye olmak için neler gerekli, nasıl iyi bir kurye olabilirim? Motorlu kurye fiyatları ne kadar dır, teslimat zamanları ne kadar?  Moto kurye çantaları ve topcaseleri nasıl olmalı? Motorlu kurye kıyafetleri, elbiseleri, kaskları, eldivenleri, yağmurlukları ve aksesuarlar nelerdir?

Motor kurye nedir, nasıl olunur bunun için ne yapmalıyım. Arkadaşlar bu gün size kurye olmak için ne yapmalıyım sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Bu konu günümüz İstanbul için çok önemli bir mesele haline gelmiştir. Çünkü şu anda İstanbul içinde yüz binlerce motosiklet trafiğe çıkmış durumda. Üç yazımızı da buradan aşağıdaki linkten paylaşıyorum okumak isteyen okuyabilir.

Motorlu kurye bunun dışında, pizza, hamburger, kebapçı, lahmacuncu, sucu gibi ve yeni çıkan bir çok uygulamanın elamanları ve ve daha bir çok sektör dalı vardır. Şimdi biz bunları sizlere anlatmaya çalışacağız Bu işe başlarken bir çok yapılması gereken önemli şeyler olması gerekirken baktığımız zaman her kes direk bu işe dalıyor. Hiç bir şeye karışmadan uygulama üzerinden sadece iş veriyor ve yüzde alıyor. 

Motorlu Kurye Nasıl Olunur

Nasıl motorlu kurye olurum diye soranlar için ilk makalemizi yayınlıyoruz. Bunların çoğu kurye olarak hayatlarını sürdürüyor. Bu arkadaşlar ekmek parası kazanmak için her gün motor üstünde kaza yapmadan hizmet vermeye çalışıyorlar. Motorlu kurye olmak için yapılması gerekenler hakkında bilmeniz gerekenler. Yani motorlu kurye; nedir, kazancı, nasıl olunur ve daha fazlası için okuyunuz.

Motorlu kurye nasıl olabilirim?. Değerli arkadaşlar bu zamanlar içinde yada daha sonra meslek olarak bu mesleği seçmek isteyen kişiler için ne yapması gerekenleri sizlere burada anlatıyoruz. Bu meslek içinde bir çok dalda sektörler vardır. Bu sektör içinde ilk başta motorlu kurye işi yapan kuryeler geliyor. Motorcu kimmiş ne olmuş nasıl kullanır hiç önemli değil. Motorunu alan kapmış bu işe koşuyor.

Moto kurye olmak için ne yapmam gerekiyor. İlk başta neler yapmalıyım, neler almalıyım? Bütün bunları anlatacağız. Ne tecrübe var, ne bilgi var ne kural var ne ehliyet ne de ruhsat var. Fakat bunların yüzde doksanı ise hiç bir şey bilmeden direk trafiğe çıkıyor. Maalesef bu yüzden her gün yüzlerce kaza meydana geliyor. Üzülerek söylüyorum ki piyasada artık kaliteli sürücü kalmadı ve çok azaldı.

Motorlu kurye nasıl olunur? Hızlı moto kurye olmak için ne yapmalıyım ikinci yazı dizimiz. Moto kurye olmak için ne yapmalıyım yazımızda sizlere şu ana kadar 7 maddeyi sizlere daha önceki üç makalemizde yayınlamıştık. Bu yazılarımız 3000 kelimelik uzun makale halinde yayınlamıştık. Şimdi sizlere bundan sonraki maddeleri hepsini buradan açıklayarak yazı dizimize son vermek istiyoruz. 

Motorlu kurye kazançları

Motorlu kurye nasıl olunur. Çünkü aynı kelimelerde yazı yazmak spam sebebi olabiliyor. Son çıkan uygulamaların piyasa üzerinde olumsuz etkileri oluyor. Normal şartlarda aşağıda yazan maddeler her motosiklet kullanan bireylerde olması gereken vasıflar olmalıdır. Fakat her motor kullanmayı öğrenen şimdilerde kurye olabiliyor. Bu uygulamalar ne sigorta yapıyor, ne masraf yapıyor ne de başka bir şey. 

Hele son çıkan saçma sapan uygulamalar artık bu işi ele ayağa düşürdü diyebiliyoruz. Bu yüzden önüne gelen motorunu alıp bir uygulamaya kaydoluyor. Bu uygulamalarda sayısı artması için her kesi alıyor. Moto kurye olmak kaliteli sürücü sayısı git gide daha da düşüyor. Kaldığımız yerden devam edelim. Motorlu kurye nasıl olunur. Neyse biz konumuza gelelim.

Sizlere bu konu hakkında yazı dizisi olarak anlatmak istiyorum. Yukarıda saydığım bazı maddeleri size ilerleyen yazılarımda anlatmaya çalışacağım. Bu konu ile ilgili bana sormak istedikleriniz varsa bana mail yolu ile sorabilirsiniz. Kurye olmanın faydaları ve zararları vardır. Fakat her hangi bir şirkete veya uygulamaya bağlı olmadığım için bu konularda özellikle uygulamalar hakkında lütfen bana soru sormayın.

 • Motorlu kurye kimler olabilir, olmak için neler yapmalı, ne gerekir ?
 • Motorlu kurye nedir, nasıl olunur, kimdir, ne iş yapar, nasıl yapılır?
 • Tecrübeli bir kurye olmak için ne yapmalıyım, nasıl olabilirim?

Motorlu kurye nedir

 • 1-) Ehliyet almalıyım
 • 2-) Kask kullanmalıyım
 • 3-) Motor sürmeyi öğrenmem lazım
 • 4-) Eldiven, dizlik, mont, bellik kullanmalıyım
 • 5-) Motosiklet tecrübesine sahip olmam lazım
 • 6-) İstanbul içini iyi öğrenmem lazım
 • 7-) Kaliteli, az yakan, çok arıza yapmayan motor almalıyım
 • 8 -) Trafik kurallarına uymalıyım
 • 9-) Motosiklet ile değişik hareketler yapmamam lazım
 • 10-) Sakin ve düzgün sürmeliyim 
 • 11-) Sabırlı olmalıyım
 • 12-) Dikkatli olmalıyım
 • 13-) Trafikte kimseye zarar vermemeliyim
 • 14-) Müşterilere kibar davranmalıyım
 • 15-) Güzel konuşmalıyım
 • 16-) Aldığım emaneti korumalıyım
 • 17-) Yalan konuşmamalıyım
 • 18-) Yağmurluk bulundurmalıyım
 • 19-) Motorun bakımlarını yaptırmalıyım
 • 20-) Fazla hız yapmamalıyım
 • 21-) Efendi ve dürüst olmalıyım
 • 22-) Karakterli olmalıyım
 • 23-) Diğer sürücülere yardım etmeliyim
 • 24-) Diğer motosikletlilere yardım etmeliyim
 • 25-) Haram kazanmamalı 
 • 26-) Evraklarım tam olmalı
 • 27- Vergi kaydı yaptırmalıyım
 • 28- Fatura bastırmalı
 • 29- Banka hesabı açtırmalı
 • 30- Web sitesi yaptırmalı
 • 31- Kart ve broşür bastırın
 • 32- Google Ads reklam vermeniz gerekir
 • 33- Tecrübeli eleman almanız gerekir

İlginizi çekebilir; İkitelli kurye servisi ne demektir, nasıl verilir?

Motorlu Kurye Nasıl Olunur

1-) Mutlaka araç için ehliyet almalıyım

Moto kurye için ilk olarak kesinlikle ehliyet almamız gerekiyor. Çünkü trafiğe çıkmadan önce ehliyet sahibi olmak şarttır. Şimdi diyeceksiniz ki ne alakası var. Motoru ehliyet mi sürüyor ? diye. Fakat iş öyle olmuyor ehliyet kaza anlarında ve tamir işlerinde lazım. Ehliyetsiz bu da büyük sorunlara neden oluyor. Özellikle ölümlü kazalarda.

Evet ehliyet sürmüyor fakat trafikte bir olay ile karşılaştığınızda ehliyetiniz olması gerekiyor. Bu konuyu daha detaylı olarak ehliyetsiz motor kullanmak yazımızda okuyabilirsiniz. Aile bağları güçlü olursa yaşama gücünüzde daha güçlü olur. Unutmayın sevinçler paylaşarak büyüt. Dertler bilindiği üzere mutlaka paylaşarak azalır. 

2-) Kesinlikle motorda kask kullanmalıyım

Motosiklet kullanırken kesinlikle kask kullanmak hayati bir durumdur. Bu olmaz ise olmazlardan bir sebeptir. Kask takmayan bir sürücü kesinlikle ölümle burun burunadır. Özellikle gençler kesinlikle kask takmıyorlar. Hele 15-20 arası küçük motor sürenlerin ne ehliyetleri var ne de kask takıyorlar. Buda başlarına büyük sorunlar, kazalar ve ölümler getiriyor.

Bu konu hakkında Kask kullanmak adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Tabi ki kader Allah Tealanın elinde. nerede öleceğimiz belli. Bazı şeylerden kaçarak ölümü erteleyemeyiz. Öylede böylede öleceğiz. Ama daha düzenli ve düzgün bir işte çalışmak daha akıl karı bir olay olarak görüyorum. Fakat ben olursa olsun yine de çalışmak isteyen kimseyi de kırmam.

Motorlu kurye nedir

3-) Motosiklet sürmeyi iyi öğrenmem lazım

Evet arkadaşlar üçüncü olarak motor sürmeyi öğrenmem lazım. Şimdi soracaksınız ehliyet alırken de  öğretiyorlar. Bizce kesinlikle ehliyet alırken sürücü kursları öğretmiyor. Çünkü kendileri de bilmiyorlar. Neyi öğretsinler. Şimdi çoğu sürücü kursunun motosikleti bile yok. Her kes kendi motoru ile sınava giriyor. Bu konu aslında çok önemlidir.

Bu konuyu sürücü kursları ve ehliyet almak makalemizde yazdık. İnsan sağlığı elden gidince Dünya bile umurunda olmuyor. İlk önce sağlık. Bu dünya için hiç bir şeye değmez. Daha sonrada akrabalık ve aile geliyor. Moto kurye için ailenize değer verin çünkü her zaman ilk yanınızda olacak kişiler aileniz. Ehliyeti almak için değil öğrenmek için alın.

4-) Eldiven, dizlik, mont, bellik kullanmalıyım

Evet motor kullanmadan önce en gerekli aksesuarlardan biri motorcu montu. Eklem yerimizi ve sırtımızı koruyacak şekilde motorcu montu almamız gerekiyor. Bu ürün çok pahalı olduğu için orta dereceli bir mont alabiliriz. Yada internetten ikinci el alabilirsiniz temiz olanlarından. Daha sonra güzel bir eldiven ve dizimiz için dizlik yada korumalı motorcu pantolonu almalıyız.

Bellik takmakta yerinde olacaktır. Çünkü beli korumak çok önemli. Motorlu kurye olmak için son olarak ta size söyleyeceğim aile konusuna çok önem verin. Motorlu kurye olmak için ne olursa olsun para, mal, mülk, hırs peşinde olmayalım. İlk başta her şeyin başı Rab’bini tanımak ve daha sonrasında ise sağlık gelmektedir. Her zaman ekipman kullanarak motora binin.

Motorlu kurye nasıl yapılır?

5-) Motosiklet tecrübesine sahip olmalıyım

Daha sonra trafiğe çıkmadan önce motosiklet sürenlerden bilgiler ve sürüş teknikleri gibi bilgiler alınmalı. Bol bol alıştırma yapmalı. Özellikle belirli alanlarda yada trafiğe kapalı alanlarda gerekli tecrübeye sahip olana kadar eğitim yapmalıyız. Hiç eğitimimiz yoksa bu konuda eğitim veren özel parkurlarda hep eğitim almalıyız.

Daha sonra trafiğe yavaş yavaş adım atabiliriz. Bu sizler için daha iyi olacaktır. Motorlu kurye olmak için ne yapmalıyım genede bu işi yapacağım derseniz emin olun. Moto kurye olmak için neler yapmalıyım. Dikkat etmeliyim. Çünkü bu işte sizin hatanızdan çok dış etkenden dışarıdan gelen hatalar sizin canına mal olabilir. 

6-) İstanbul ilçelerini iyi öğrenmem lazım

Özellikle evrak ve paket taşıması kuryeliği yapacak arkadaşlar İstanbul içindeki semtleri ve ilçeleri çok iyi öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü teslimat zamanı ve hızı çok önemlidir. Bundan dolayı bilmek her zaman önemlidir. İlçelerin nerede olduğu hangi bölgede olduğunu öğrenmek gerekiyor. Fakat şimdi navigasyonlar çıktı ama genede bilmeden bir yere gidilmiyor.

Bilgi şarttır. Bir yere gitmek için oranın nerede olduğunu bilmek gerekir. Her kese davranırken çok dikkatli konuşurken de üslubumuza dikkat ederek konuşalım. Çünkü karşı tarafın bize ne tepki vereceğini bilmiyoruz. Her düşünceye sahip insanların arasında olduğunuzu unutmayın. Burada yazı dizimiz için sizlere elimizden geldiği kadar dört maddeyi daha sıraladık. 

Motorlu kurye kimdir

7-) Kaliteli, az yakan, motosiklet almalıyım

Arkadaşlar büyük yada caf caflı motorlar değil bu iş için az yakan, az masraf yapan ve güçlü bir motor tercih edilmelidir. Aldığınız motosiklet az yakıt yakmalı ve gerektiğinde hızlı olmalıdır. Sağlık olmadıktan sonra hiç bir şeyin hükmü yoktur. Bu konu ile ilgili gerekli alıştırmalar yapılmalı ve en iyi ve çok sağlam motor seçimi yapılmalıdır.

Zaten motor ehliyeti alanların çoğu her makine kullanmayı biliyorlar. Şimdi ise bu konumuzun ikinci aşamasına geçiyoruz.  Ve en önemli üç maddeyi size açıklıyoruz. Bu konuda sizlere elimizden geldiği kadarı ile yardımcı olmak için tecrübelerimizi size aktarmaya devam edeceğiz. Çünkü bu konu kesinlikle çok önemli bir konudur. 

8 -) Kesinlikle trafik kurallarına uymalıyım

Daha önce yukarıda ilk yedi maddeyi yayınlamıştık. Şimdi sekizinci maddeden devam ediyoruz. Evet trafik kurallarına uymalıyım. Kesinlikle trafik kurallarına uymalıyız. Bunun iki nedeni var. Birincisi kaza anında can kaybında hatalı olduğumuzda çok canımız yanar. İkincisi ise maddi olarak gelen cezalardan çok canımız yanar. Özellikle kırmızı ışık ihlali ölüm riski taşıyor.

Çok dikkat etmeliyiz. Özellikle motorcuların yaptığı, ters yönden gitmek, kırmızı ışık ihlali, kask takmamak, an sağa sola şerit değiştirme çok tehlikeli durumlardır. Kurye olmak için ne yapmalı konusunda öğrenilecek çok konu vardır. Moto kurye olmak için daha önce sizlere bu konu ile alakalı ana ve bilgilendirme yazımızı insanlara faydalı olmak için kısaca yazmıştık. 

9-) Motosiklet ile hareketler yapmamalıyım

Özellikle eline hemen motosiklet alan hareket yapmayı kafa kaldırmayı öğreniyor. Daha binmesinin inceliklerini öğrenmeden başka işlere kalkışıyor. Biz bu işten ekmek kazanmak istiyorsak böyle şeylere bulaşmamamız gerekiyor. Çünkü bu hayati ölümcül tehlikedir. Mesela tek teker kaldırmaya çalışmak hele trafikte ölümcül risktir.

Bir de direksiyonu bırakıp motor sürüyorlar bu daha tehlikelidir. Yada trafikte acayip akrobasi hareketleri yaparak. Ve daha bir çok yanlış şey var. Birde motora iki kişiden fazla binmek çok yanlış olaylar. Hepsinin özellikleri düşünceleri farklı yapılardadır. Başka bir adrese acil olarak yetiştiremeye çalışırken durumunuz çok önemlidir.

Motorlu kurye ne iş yapar

10-) Motorumu sakin ve düzgün sürmeliyim

Motor kurye nasıl olunur. Evet trafik içinde görüyoruz. Çoğu sürücüler deli gibi motosiklet kullanıyor. Sanki arı sokmuş ta sağa sola saldırıyor. Bir oraya bir buraya sağa sola dalıyor. Birde ani bir olayda heyecanlanan eli ayağı tutuşan elemanlar var. İnsanlar içinde çok değişik binlerce değişik karaktere sahip bireyler mevcuttur.

Yani önüne ani fren yapan araba yada insan atlaması hayvan çıkması gibi durumlarda elleri ayaklarına karışıyor. Motor kullanırken sakin ve düzgün bir şekilde akışa göre kimseye zarar vermeden hızlı ve seri bir şekilde gitmek gerekir. Özellikle pizzacı ve hamburgerci tarzı motorcuları çok sakat ve değişik bir şekilde amaçsız sürüyor.

11-) Her zaman çok sabırlı olmalıyım

Trafikte çalışıyorsanız ve hele de İstanbul trafiğinde akşama kadar boğuşuyorsanız çok sabırlı olmanız gerekiyor. Bu hem biz moto kuryeciler için hemde tüm trafikteki şoförler için geçerlidir. Fakat bunu yapan sabırlı olan daha kimseyi görmedim. Yüzde yüz trafikte bile 10 cm için şerit değiştiren mahluklar var.

Bizim piyasada ise bir dakika bile bir ışıkta yada sıkışık yerde beklemeye tahammülü olmayan elemanlar var. Sabır yoksa hiç bir şey yok demektir. Her şeyin başı ilk önemli olan kural her şeyde sabırdır. Sabırlı olalım arkadaşlar. Moto kurye olmak için burada yazdığımız bu konulara uymanız da sizin için çok fayda vardır.

Moto kurye nasıl yapılır?

12-) Trafik içinde çok dikkatli olmalıyım

Evet özellikle bizim piyasa trafikte çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü gözünü kırptığın anda önünde bir araç yada başka bir şey beliriyor. Özellikle İstanbul trafiğinde sürücü insanları motorları araçtan saymıyorlar. Bundan dolayı siz ana yoldan giderken nasıl olsa kaçarlar diye bilerek üzerinize kırıyorlar. Yada sinyal verdikleri halde dönerken sizi sıkıştırıyorlar.

Dikkat şart. Birde özellikle otoban ve büyük caddelerde artık eşya satan insancıklar birden önünüze çıkabiliyor. Dikkat edin. Özellikle geceleri karşıdan karşıya geçen insanlara dikkat edelim. İnşallah sizlere yardımcı olabilmişimdir. Her ne olursa olsun ne yaparsak yapalım işimizi en iyi derecede yapmaya çalışalım. Dürüst ve ilkeli bir şekilde çalışalım. 

13-) Trafikte kimseye zarar vermemeliyim

Kul hakkına giren şeylerin başında trafik içinde seyir halinde iken yada park halinde hiç bir araca zarar vermemem gerekiyor. Yada aynı durumlarda insan dahil hiç bir hayvana, bitkilere ve eşyaya zarar vermem gerekiyor. Bu kul hakkına girmektedir. Bazı af ederseniz hayvanlaşmış sürücüler bilerek araçlara ve bir çok motosiklete zarar veriyor.

Bazı motorcular trafikte araçlara zarar veriyor. Aynalarını kırıyor yada aracı geçerken çizebiliyor.  Kimseye zarar vermeyelim. Paket ve ağır olan işlerde hakkı olan fiyatın üstünde fiyat almayalım. En kısa yoldan en kolay adrese ulaşmalı ve boş yollarda belirli hıza çıkmalıyız. Özelikle sürücülerin yanında çoluk çocuğu varsa küfür etmeyelim. 

14-) Müşterilere kibar davranmalıyım

Hangi işte olursak olalım müşterilere kibar ve nazik davranmalıyız bu bir gerçektir. Çünkü bizim piyasada çalışan yüzde doksan motorcular genellikle kaba ve hal hareketleri tuhaf insanlar oluyor. Zaten bu işi yapan insanlar genellikle okumamış ilkokul mezunu insanlar. Tabi ki aralarında üniversite mezunlarından başka çalışan daha da fazla daha iyileri var.

Yada Üniversite mezunlarından çok kaba insanlar var. Biz işimizde kibar ve nazik olmalıyız. Beş dakika bir yerde beklemiyorlar. O zamanda başlıyorlar kaba olmaya. Lütfen yalakalık yapmadan kibar ve nazik olalım. Biz edindiğimiz tecrübelere dayanarak bunları yazıyoruz. Bunun için bu araç sürücüsü de ondan sonra geçen motorcuya yapacağını yapıyor.

Motorlu Kurye Nasıl Olunur

15-) Çok güzel ve kibar konuşmalıyım

Hele bizim sektörde motorlu kurye olduğumuz için daha da önem vermeliyiz. Çünkü insanlar artık giyime kuşam ve konuşmaya önem veriyor. Bizde bu işte iki sıfır geride başlıyoruz. Çünkü üstümüz başımız kir pas içinde yada ne kadar temiz olmaya çalışsak ta kötü gözüküyor. Özellikle yağışlı havalarda üstümüz ıslak ve berbat halde oluyor.

Onun için bu açığı kapatmak için daha da güzel ve kibar konuşmalıyız. Kimseye de iş için eğilip bükecek halimiz yok. Ama kimseye de yapmacık yapmayalım kendimiz olalım. Ama güzel konuşalım. Sakatlanma riskimiz çok yüksek. Vefat etme oranımız çok yüksek. Bazıları iş konusunda çok yalan konuşuluyor. Buda bizim için daha kötü olur.

16-) Aldığım emaneti hep korumalıyım

Moto kurye nasıl olunur. Bizler ne olursa olsun taşıdığımız her ürün veya eşya emanettir. İsterseniz bir kibrit çöpü gibi değersiz bir şey olsun. İster ise çok değerli malzemeler evraklar olsun. Bunlar bize emanet edilen şeylerdir. Bunların başına bir şey gelmemesi için her şeyi yapmalıyız. Çünkü dinimizde bile emanete hıyanet etmek çok büyük suçtur günahtır.

Aldığımız her şeyi emanet kabul edip çok dikkatli bir şekilde taşımalı, muhafaza etmeli,  kaybetmemeli ve çok dikkat etmeliyiz. Şahsen ben bir paketi teslim edince üstümden büyük bir yük kalkıyor. Motorlu kurye olmak için ne yapmalıyım. Motorlu kurye olmak için. 1995 yılından bu zamana kadar yaşadıklarımızdan ve bu zaman içinde hayattan öğrendik.

17-) Bu işte asla ve asla yalan konuşmamalı

Moto kurye olmak için özellikle bizim piyasada maalesef yüzde doksanı hatta daha fazlası yalan konuşan kuryelerden, moto kurye firması olan bir sahipleri ve telefona bakan sekreterler çok yalan konuşuyorlar. Müşteri aradığı zaman o işi almak için kırk takla atan firmalar, yalan konuşarak o işi alma derdinde. Özellikle paket alım ve teslim saatleri belli.

Bu konuda ben şahsen çok üzüntülüyüm. Beni müşteri aradığı zaman gelebileceğim ve teslim edebileceğim zamanı söylerim. Yoksa alamam derim. İş ne kadar yüksek olursa olsun yalan konuşmam. Sizde konuşmayın. Moto kurye olmak için ne yapmalıyım, nasıl motorlu kurye olurum. Motorlu kurye olmak için ne yapmalıyım neden bu işi yapmamalıyım. 

Kurye olmanın şartları

18-) Yağmurluk ve çizme bulundurmalıyım

Motorlu kurye için bizim mesleğin en kötü yanı dışarıda olmamız ve yağmurda çamurda çalışmak zorunda olmamız. Bu yüzden ister yaz aylarında olsun isterse kış aylarında olsun her zaman hazırlıklı olmalıyız. Motosikletimizin arka çantasında her zaman yaz kış yağmurluk ve çizme ve özellikle çantada bulundurmak zorundayız.

Çünkü ne zaman yağmurun yağacağı tahmin edilse de çoğu zaman çok sağnak yağışlar ve kısa yağışlar olsun bizi yolda yakalıyor. Moto kurye işinde çalışmak ve olmak için çantamda her türlü malzemem bulunmalı. Bu durumda hemen bir köprü yada üst geçit altında yağmurluğu giyip çizmemizi giyip devam etmeliyiz.

19-) Motorumun bakımlarını yaptırmalıyım

Moto kurye olmak için bizler günde en az 100 km ile 500 km arasında yol yapan seyyahlar. Bir günde en kısa mesafemiz bile çok uzun. Bundan dolayı bu tempoda motosikletler insan yapımı kul yapımı olduğu için her geçen gün yıpranmaktadır. Bundan dolayıdır ki zamanında motosikletler bakımı yapmalıyız. Yağını suyunu her sabah kontrol ederek bundan sonra işe çıkmalıyız.

Lastiğini ve zincirini kontrol etmeliyiz. Zinciri yağlamalı. Eğer bunu yapmazsak uzak mesafelerde yolda kalırız. Motosikletimiz bozulur. Motorlu kurye olmak için ne yapmalıyım yazı dizimizin sonuncusu ile sizinle karşı karşıyayız. Bizler elimizden geldiğince karşılaştığımız sorunları dile getirmeye çalıştık. Bu konuda bilinçli insanlar yetişmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

Kuryelik için gerekenler

20-) Motosiklet ile fazla hız yapmamalıyım

Acil kurye için bizim piyasada bu işi yapan elemanlar trafikte hızlı gitmeye çalışır. Yukarıda da dediğimiz gibi sağa sola kırarak aniden şerit değiştirerek hızlı gittiklerini zannederler.  Halbuki hızlı gitmek 200-300 km ile gitmek değildir. Hızlı gitmek hız yapmak değil seri ve düzgün bir şekilde sağlam sürüş yapmaktır. 

Zaten İstanbul içinde bu hızlara ulaşmak çok zor. İstanbul trafiğinde her han her şey önünüze çıkacağından fazla hız hiç iyi değildir. Heler her kes için tüm şoförler için geçerlidir. Bazı insanlar var ne yaparsanız yüzü kızarmaz işte onlardan olmayalım. Özellikle kaza olmadan atlatma zamanında ve küçük kazlarda dikkat edelim. 

21-) Her zaman efendi ve dürüst olmalıyım

Yıllardır bu sektör içinde trafikte başımıza bir çok olaylar geliyor. Olmaması gereken şeyler yaşanıyor. Özellikle yüzde yüz haklı olduğunu zamanlarda haksız çıkmak çok zorunuza gidiyor biliyorum. Bazen bilerek bazen bilmeyerek sürücüler size kaza yaptırıyor yada vuruyor. Yada önünüze çıkıyor. Siz ya son anda duruyorsunuz yada vuruyorsunuz.

İleride Motor kurye olmak isteyen kardeşlerime tavsiyemdir. Motor kurye nasıl olunur. Her ne olursa olsun elinizden geldiğince bu işe başlamayın. Bu iş bu piyasada en son yapacağınız iş olmalıdır. Çünkü yukarıda anlattığım bir çok tehlikeden ve olaylardan dolayı başınıza bir çok şey gelebilir. Birde kimse şişte ile kavga etmeyelim. Dikkatli olalım efendi olalım.

22-) Son derece iyi ve karakterli olmalıyım

Moto kurye için İnsanlar ne olursa olsun karakterli olması gerekir. İnsanda en büyük meziyet karaktersiz olmaktır. Yalan konuşmak, yılışık olmak, hırsızlık yapmak, müşterilere bayanlara sarkmak çok kötü olaylardır. Karakterli ve düzgün bir insan ilk başta kaybetmiş gözükse de hem Allah nazarında hem de toplum nazarında sonradan kazanacaktır.

Moto kurye bizde işimizde karakterli düzgün çalışarak her zaman orta derece de bir yol tutturmalıyız. Bu insanlık için de çok önemlidir. Kaliteli insan kaliteli toplumdur. Sizin hatanız olmasa da diğer sürücülerin hatalarından dolayı kazaya karışabilirsiniz. Zaten bu işte ölme riskiniz çok yüksek. Allah bilir. Her an başınıza her zaman bir şeyler gelebilir.

23-) Diğer sürücülere yardım etmeliyim

Motorlu kurye olmak için tek tavsiyem arkadaşlara bu konuda diğer araçlara da yardım edelim. Bizler kendi dalımızdaki araçlara yani motosikletlere yardım edelim diyoruz. Fakat genelde yolda kalmış bozulmuş bir araç gördüğümüz zaman durmuyoruz. Tabi ki duran arkadaşlar var ama genelimiz durmaz. Benim de bir kaç defa yardım ettiğim araç vardı.

Mesela benzini bitmişti. Benzin alıp gelmiştim. Ne olursa olsun yolda kalanlara yardım etmek dinimizin gereğidir. Aynız amanda insanlık vazifenizdir. Elimizden gelene kadar yolda kalan diğer araçlara yardım edelim. Aşağıdaki linklerden bu yazımızın diğer devamını da takip edebilir ve okuyabilirsiniz. Çünkü dediğimiz gibi kaza oranımız gerçekten çok yüksek. 

Motorlu Kurye Nasıl Olunur

24-) Diğer motosikletlilere yardım etmeliyim

Biz motorlu kurye sürücüleri ne olursa olsun ne kadar kötü olursa olsun başka sürücülere yardım ederiz. Bu konu bizim en başarılı olduğumuz tarafımızdır. Yolda durmuş, kaza yapmış yada tartışan bir motorcu gördüğümüz zaman hemen gelen geçen motor sürücüleri durur ve yardım etmeye çalışır. Elinden geleni böyle yapar.

Motor arızalanınca yapmaya çalışır. Bozulunca seni çekmeye çalışır. Yedek parça varsa verir. İşte bu konuda herkesin başına böyle olaylar gelmiştir. Yolda kalmış tüm motorculara yardım etmeye devam edelim. Ben 1995 yılından itibaren bu iş bu sektör içinde çalışan bir kardeşiniz olarak sizlere kazandığım tecrübelerimi sunmak istedim.

25-) Asla haram kazanmamalı ve yememeliyim

Evet en önemli meselelerden biri bu konudur. Bu konuyu sona yazmamız bunun önemsiz olmamasından değil sıra gelmemesinden dolayıdır. Bizler çalışırken ne olursa olsun haram yoldan para kazanmamalı. Çünkü iki teker üstündeyiz. Ve Allah Teala bunu bize çıkartıyor. Müşterilerden yalan konuşarak fazla ücret talep etmeyelim. 

Motor kurye olmak için ne yapmalıyım başkasının müşterilerine ve işlerine göz koymamalıyız. Kazancımızı helal yönden harama bulaşmadan rızkımı kazanmalıyız. Çalışırken hızlı kurye olmak için ne yapmalıyım haram kazanmamalı haram yememeliyim. Ayrıca bu işte sinir, stres hat safhaya çıkmaktadır. Bir şeyi veya paketi taşırız.

26-) Motosiklet bütün evraklarım tam olmalı

Acil moto kurye olmak için bu konuda son olarak sayabileceğimiz 26 madde evraklarımızın tam olmasıdır. Tabi belki söylenecek daha çok söz ve maddeler olabilir. Fakat ben bu kadarını yazabildim. Trafikte motor sürmeden önce trafik ile ilgili evraklarımın tam olmasına çok dikkat göstermeliyim. Özellikle ruhsatımın olmasına, plakam olmasına önem vermeliyim.

Artık daha sonra özellikle trafik sigortamın olmasına ve gününün geçmemesine çok dikkat etmeliyim. Kaza anında çok önemlidir. Daha sonra motorumun muayenesini yaptırmalıyım. Özellikle de ehliyetim kesinlikle olmalıdır. Kelle koltukta her sabah motora biniyoruz. O gün akşamı sağ salim eve dönebilmemiz çok zor. Eve dönenlerde her zaman biler çok şükür diyor. 

27- Vergi kaydı yaptırmalıyım 

Bu işi yapmanın en önemli işlerinden biri de mutlaka vergi dairesine kayıt olup resmi bir hale gelmeniz lazım. Eğer küçük çapta yada orta derecede bir çalışma düşünüyorsanız ve serbest çalışmak istiyorsanız yine bir kurye firmasının olması gereken en önemli olayı vergi dairesine kayıt olmak ve bu işi resmi olarak yürütmektir. Çünkü ileride başınıza çok değişik olaylar gelebilir. 

28- Fatura bastırmalı

Vergi dairesine kayır oldunuz ve resmi olarak bu işe başlamadan önce bu evraklarınız ile beraber bir matbaada ilk olarak işiniz fatura bastırmanız gerekiyor. Çünkü bu işi yapmak istiyorsanız mutlaka bir faturanız olması gerekiyor. Çünkü bir çok müşteri artık yaptığı işleri ve harcamaları fatura ile gider göstermektedir. Bundan dolayı fatura olmadan bu işe başlamayın.

29- Banka hesabı açtırmalı

30- Web sitesi yaptırmalı

31- Kart ve broşür bastırın

32- Google Ads reklam vermeniz gerekir

33- Tecrübeli eleman almanız gerekir

Kurye için gerekenler

Motorlu kurye nasıl olunur. Evet bu konu hakkında sizlere yazabilecekler olarak daha uzun şeyler yazabilirim. Fakat bunlar daha ince konular olduğu için sizlere bu kadar yazmayı gerekli buldum. Umarım yazdığım bu makaleyi beğenirsiniz. Bu konu ile alakalı yazacaklarım ve paylaşacaklar varsa bunu bizimle yorum kısmından paylaşırsanız çok sevinirim. Bu konuda her şeyi açık olarak buradan yazdık.

Arkadaşlar bu yazımızın devamını devam yazı dizimizde okuyabilirsiniz. Bu konu uzun ve geniş bir yazı dizisi olduğu için biraz kesimler halinde sizlere sunmaya devam edeceğiz.  Bu konu ile ilgili devam yazılarımızı sizinle yeni yazılarımız geldiği zaman paylaşmaya devam edeceğiz. Sizlere tavsiyemiz bu kurallara uyarsanız kaza riski azalacak ve hayatta kalma şansınız Allah’ın izni ile daha fazla artacaktır.

Arkadaşlar moto kurye olmak için ne yapmalıyım yazı dizimizin üçüncüsü ile tekrar karşınızdayız. Daha önce tanıtım ve birinci yazı dizimizi yayınlamış ve madde dörde kadar gelmiştik.  Şimdi sizlere daha sonraki maddeleri sıralandırmaya çalışacağız. Bu işe başlamak isteyen arkadaşlar çok iyi bu yazımızı okuması ve uygulaması gerekmektedir. Özellikle İstanbul için hayati öneme sahip bir konudur.

Yorumlar kapalı.

Arayın

×