İçeriğe geç
Moto Kurye | motokurye | Scotty Uygulaması Hakkında Fikirler

Scotty Uygulaması Hakkında Fikirler

İstanbul Moto Kurye

İçindekiler

Scotty uygulamasının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Scotty uygulaması olumlu ve olumsuz yönleri hakkında bilgilendirme makalemizi yayınladık. Bu firma hakkında eleştirisel olarak ta yazımızı yazıyoruz. Daha önce yolculuk paylaşım uygulaması scotty hakkında düşüncelerimiz diye yazı yazmıştık. Şimdi ise daha eksi yönlerini anlatacağız. Firma markalaşma yolunda ilerliyor. Yani kendilerini güzel bir şekilde tanıtmışlar. Scotty uygulaması hakkında bizim söyleyeceklerimiz biraz uzun olacak. 

Bu uygulama pandemi döneminde baya kapalı kaldı. Ümraniye’ de bir dairede başlayan serüvenleri ile ilgili anlatmışlar. Ve bu konu ile alakalı başlangıç hayallerini nasıl geliştirdiklerini de belirtmişler. Bizler bu uygulamanın iki yönden incelemeye aldık. Bu makalemizde bu scotty uygulamanın avantaj ve dezavantaj yönlerini irdeleyerek incelemeye çalışacağız. Elimizden geldiği kadar tarafsız olacağız.

Scotty Uygulaması firmasının kuruluş amacı ve gelişimi hakkında. İstanbul trafiğinde insanları motosikletli sürücüler ile bir konumdan başka bir konuma taşımak için kuruldular. Yoğun trafikte acil bir yerlere yetişmeye çalışan insanlar için varlar. Böylece sıkışan trafikte insanları işlerine, okullarına, hava alanlarına ve gezmeye çıkardılar. Moto kurye olarak nerede hangi bölgede hizmet veriyorlar?

Scotty uygulaması hakkında iki yönde ele alacağız

Peki şuan hangi şehirde hizmet veriyorlar?  Sadece İstanbul içinde hizmet veriyorlar. İlk aşamada yolculuk platformu olarak çalışma hayatlarına başladılar. Daha sonra üç ana dalda da hizmet ağı geliştirerek çalışa hayatlarını sürdürüyorlar. Peki nedir bu hizmet dalları? Burada geçirdiğim bu yazı tarihinde 16 ay gibi sürede bildiğim kadarıyla bazı soruları cevaplamaya çalışacağım. Her şey göründüğü gibi olmuyor. 

1- Birincisi artı yönleri ile anlatacağız

Bu konuyu da iki başlıkta ele alacağız. Bu işte bizim için yani motosikletli kuryeler için iyi yönleri nelerdir?  İkincisi ise genel olarak artı yönleri. Sonuçta bu işe 25 yılını vermiş deneyimli İstanbul kurye olarak dışarıdan inceleme yapacağız. İlk başta söyleyelim biz de bu uygulamaya üye olan bir arkadaşınızım. 

Fakat bütün bir çok problemlere rağmen hala sistem ayakta ve çalışmaya devam ediyor. Çoğu problemler çözülse de çoğu da çözüm bekliyor.

a- Motosikletliler için artı yönleri nelerdir?

Bu uygulama açılması ile özellikle motosikletli insanlara iş fırsatı doğdu. Elinde motosikleti olup çalışmayan insanlar bu işe girdi ve elleri ekmek tutmaya başladı. Kendi sevdikleri işi yapmaya başladılar. Ve çalışmaya başlayarak çalışmasını ve ekmek kazanmayı öğrenmeye başladılar. Yani hayata bu işle giriş yaptılar. 

Yeni motosiklet alıp bu işe başlayanlar oldu. Dolaysıyla tahminen 10.000 kurye bu işe kayıt oldu. Bu işten çalışmaya başladı. Bu ne demek bizim piyasanın daha da gelişmesini ve büyümesini sağladı. Motor satışları arttı, tamirciler iş yapmaya başladı. Bir çok kişi iş sahibi oldu. Moto kurye elamanları bu işi yapıyor.

b- Genel olarak artı yönleri nelerdir?

Genel olarak artı yönleri ise, ilk başta devletimiz kızsa da bu sisteme en az 10.000 kişi iş sahibi oldu. Ve işsizlik sayısının düşmesine neden oldu. Bu kadar büyük istihdam yapmaya çalışsanız yapamazsınız.

Dolaylı olarak on bin kişi on bin aile demek. On bin aile ortalama dört kişiden kırk bin insan demek. Kırk bin insana rızık sağladı. Bundan dolayı da bir çok kişi bu uygulamanın iyi tarafından gayet yararlandı.

Scotty uygulaması Motosikleti olup ta çalışmayanlar için iş imkanı

Bu uygulama sayesinde boş boş oturanlar çalışmaya başladı. Üniversite öğrencilerine ek gelir oldu. Maaşları yetmeyen insanlara destek oldu. Ekstra katkısı oldu. Yani askeri ücret ile geçinenlere destek oldu. Motosiklet satışları arttı. Ölü olan piyasa canlandı. Motosiklet satışı artınca yedek parça sektörü gelişti.

Motor sayısı artınca tamirhaneleri açıldı. Burada inanlar çalışmaya başladı. İstanbul yeni bir işe sahip oldu. Yeni bir yüz ile yeni bir girişim gördü. Memlekete daha faydalı oldu. İnsanların ihtiyaçlarını gördü. İnsanları sıkıntılardan kurtardı. Sıkışan trafiğe çare oldu. Daha sayamadığım bir çok şeyler daha oldu.

2 – İkincisi olarak ta eksi yönleri ile ele almaya çalışacağız

Yani yazdıklarımız dışarıdan olsa da hem uygulama içinde yolcu taşıma olarak hemde yolcu olarak kullandığım bir uygulamadır. Yani bu uygulamanın 2018 ocak ayından beri sürücü, hemde yolcu olarak müşterisi. Belkide bu yazıdan sonra sistemden afaroz bile edilebilirim.

a- Motosikletli çalışanlar için eksi yönleri nelerdir?

Evet bizim piyasa için gelişim kaydetse de bir çok eksi yönleri oldu. Birincisi motosiklet satışları patladığı için bir çok motosiklet yok sattı. Özellikle Honda pcx modeli fiyatı bir sene içinde iki katına çıktı. Motor yok sattığı için böyle oldu. Diğer modeller de fiyatları çok arttı.

Motor piyasasını çok etkiledi. Bundan dolayı da yedek parça sektörü gelişse de çok zamlandı. Yani arz talep meselesinden dolayı satış olunca fiyatlarda yukarı tırmandı. Tabi yaşanan krizin etkisi olsa da bu uygulamanın etkisi çok oldu.

Scotty uygulaması Biz motor kullanan emekçiler olarak çok mağduruz

Maalesef  bu sistem içinde çalışan motorcuların bir maaşı ve sigortası yok. Bu yüzden bir çok kazada sürücüler çok zarar gördü. Yapılan kazalarda maddi olarak destek olunmadı. Kimse daha sonra hal hatırını sormadı.

Mesela ben yolcu arkamda yolculuk esnasında kaza yaptım ve bir kaç gün yattım. Kimse arayıp sormadı bile. Hemde yolculuk sırasında kaza yaptım. En sonunda facebook ve sosyal medya üzerinden bir şeyler paylaşınca işte öylesine arayan oldu.

Tam bir hafta sonra mecburen aradılar

Ever sosyal medya yüzünden paylaşımdan dolayı mecburen aradılar. Tabi iş işten geçmişti. Yaklaşık iki bin lira masrafım oldu ve talep ettim ama asla karşılanmadı. Fakat iyileşince yolculuk sayısını biraz azalttım. Şimdi fazla çalışmıyorum.

Yani bu işte hiç bir güvenceniz yok. Hele kaza yaparsanız daha zor. Ölümlü kazalarda neler oluyor onu daha bilmiyorum. Fakat bir sürücü kaza yapmış yolcu ona dava açmış. Hatalı sürdü diye. Hatalı sürünce hatadan dolayı kaza yaptı diye.

Scotty uygulaması Ölümlü kazalar ile ilgili neler oluyor?

Evet bir arkadaşımızın bir kazada yolculuk esnasında kaza yaptığını biliyoruz. Kazada vefat ettiğini de biliyoruz. Yani ölümlü bir kaza bu işte oldu biliyorum. Hatta cenazesine yüzlerce motorcu gitti. Ama daha sonra neler uygulandı yardım oldu mu bilmiyorum.

Firma olarak bu arkadaşımıza ne yardım yapıldı bilgim yok. Yapıldı mı? yapılmadı mı? onuda bilmiyorum. Ama çalışan sürücüler para topladı biliyorum. Sonuç olarak bu işte bizler her hangi bir kaza da yalnız ve tek başımıza kalıyoruz. Sosyal sigortamız da yok maalesef.

b- Genel olarak eksi yönleri nelerdir? 

Genel olarak bu sistem fazla araştırma yapmadan piyasaya girdi. Fiyatları normal dereceden daha çok ucuz tuttu. Fakat sonuçta bir canlı insan taşındığını geç anladı sanırım. Fiyatlar düşük olunca diğer ticari taksiler ve bu işi yapanların işleri düştü tabi. Her kes ekmek peşinde. Fakat kimseyi zorla da motora bindirmiyorlar.

İlk başladığı zamanlarda çalışmaya başlayan grupta motosiklet tecrübesi olan kişilerin azlığı yada hiç olmaması. Bu tür işlerde tecrübe ve tecrübeli işten anlayan insanların olması her zaman daha iyidir. Bu bizce göz ardı edindi.

İşin teknik kısmı ile daha fazla ilgilendi

Yani teknik kısım ile saha tecrübesi çok farklıdır. Üniversiteyi yüksek derecede bitirmiş bir insanın başarısı sadece teknik olarak yeter mi? Sahadan motorcu ve bu piyasadan hiç anlamayan birinin teknik kapasitesi üstün olsa ne fark eder? Saha tecrübesi sıfır.

Bu işi kuranlar içinde motosiklet piyasasına hakim tecrübeli insanlardan fikir pek alınmadı. Yani saha içinde olan kurye arkadaşlardan. Yada Kurye firmalarından. Bundan dolayı bir çok aksaklıklar yaşandı. Tecrübesizliklerinin yaşadılar.

Daha sonra durum toparlanmaya başladı

Daha sonra ilk sürücü arkadaşlardan içeriye elamanlar almaya başladılar. Fakat onlarında ne kadar tecrübeli olduğu aşikardır. Böylece biraz biraz açıklarını kapatmaya çalıştılar. Tabi para olunca bunların hiç birine zaten gerek yoktu. Nasıl olsa para vardı. Her şeyi hallederdi.

İlk başta eleman fazlalaşsın diye tecrübesiz bir çok sürücü alındı. Daha 16-17-18 yaşlarında pek çok genç sürücü alındı. Bu sürücüler çalıştılar. Sürücü eğitimi fazla verilemedi. Kaliteden ödün verildi. Hızlı büyümek yerine yavaş ve kaliteli büyümek daha iyi olurdu.

Scotty uygulaması ile eski ilk çalışan kurye sürücülere fazla değer verilmedi

İşin başından beri olan sürücülere daha değişik ödüller ve hediyeler verilseydi daha güzel olabilirdi. Çünkü o elemanlar ile büyüme sürecine girildi. Sonuçta kurye sürücüler olmasa bu uygulama bir hiçtir. Biz bir çalışmazsak sistem komple durur. Çalışamaz. Moto kurye elemanları olarak boykot etsek gerçekten durumları vahim.

Bundan dolayı büyüme sürecinde insanların yanında olan sürücülere bizce fazla değer verilmedi. İtiraz eden bazı eski sürücüler çıkartıldı. Sıkıntılarını dile getirenler ile ilgilenilmedi. Fakat ilk başta mecbur kaldıkları bu insanlara yüz çevirmek sadece burada değil her sektörde var. Çalıştı da parasını almadı mı mantığı.

İçeride çalışan bazı arkadaşların değişik tavırları

İçeriye elamanlar genel olarak kendini beğenmiş havasında ve kuryelere üstten bakmaya başlamaları. Üstten üstten konuşmaları gerçek manada çok üzücü oldu. İçeride görevli kişiler kendilerini bizlerden soyutladılar ve araya üst derece bir mesafe koydular .

Gerek konuşmaları gerekse tavırlarında üstten bir perde ile hep ben biliyorum tavrı içine girdiler. Ve bizleri gerçek manada çok incittiler. Böylece sürücü ile içerideki elemanlar arasında değişik bir sınıf oluştu. Bu durum bir çok sürücünün küsmesine neden oldu. Yani bir havalar, bir tavırlar. 

Scotty Uygulaması ile ilgili bu yazı hakkında amacımız nedir?

Yaklaşık binin üzerinde yolculuğumuz oldu. Yani sürücü olarak yaptım. Bu yolculuklarımda başıma gelen ilginç olaylar yaşandı. Bunları da Scotty ile sürücü olarak ilginç yolculuklarım adlı makalemde sizlere ilerleyen zamanlarda yazmayı düşünüyorum. Fakat bu yazımda kimseden hiç bir çıkarım yoktur.

Amacımız yapıcı olmak kırıcı olmak değil

Bundan dolayı burada yazdıklarım eleştirisel yaklaşımlarım yada olumlu görüşlerim kafadan atma değildir. 25 yıllık kurye birikimim ve bir yıldan fazla uygulama sürücüsü olarak çalışmamın tecrübesidir. Burada ne kimseyi karalama nede göğe çıkarma derdim asla yoktur.

Kimseye bir akraba ve yakınlığımız yoktur

Ayrıca bu sistem üzerinde hiç bir çalışan, müdür, ve patronları hakkında da bir yakınlığım yada düşmanlığım yoktur. Kimseyi reklam yapma derdim yoktur. Kimseyi kötüleme derdim de yoktur. Lütfen kimse bu konuda bana kötü düşünce beslemesin.

Peki genel olarak Scotty uygulaması tarihi nedir?

Dediğimiz gibi 2017 yılları başında girişimci Tarkan anlar tarafından öncülük edilmiş. Bir kaç arkadaşı tarafından düşünülerek hayata geçirilmiştir. Tarkan anlar bu olayı bir çok platformda anlatmış ve dile getirmiştir. Biz bu konuya değinmeyeceğiz.

Destekleyenler kimlerdir?

Fakat bu girişimin arkasında bu projeyi destekleyen firmaların ve gücün olduğu aşikardır. Çünkü bu kadar maliyetli olan işe sponsor ve desteksiz girmek zor olsa gerek. Bu firmalar hakkında duyumlarımız var. Yabancı ve Türk yatırımcılar bu işin arkasında olduğu biliniyor.

Arkasında kimler var? 

Hatta silikon vadisinin bu projeyi yakından takip ettiği söylendi. Abd Shell tarafından desteklendiği söylendi. Türk yatırımcılar olarak Doğan Holding desteği bizzat kendileri tarafından söylendi. Fakat biz bunlara fazla değinmeden sadece arkalarında bir güç olduğu söyleyebiliriz.

Scotty Uygulamasının yaşadığı bazı sorunlar nelerdir?

Uygulama ile yolculuk yapmak Türkiye kanunlarına göre suç ve yasal değil. Bundan dolayı özellikle bu iş için özel ekipler kurulup ceza yağdırıyorlar bize. Ve en son kanun ile motor bağlama yapılıyor. Burada çeviren polisler tamamen yasal olmayan bir ceza kesiyorlar. Scotty olduğunuzu anlaması yeterli oluyor.

Fakat asıl konu birincisi bu sistem korsan değil çünkü yasal olanı zaten yok. Bize araçların kanunları üzerinden ceza kesiliyor. İkincisi para alışverişi olmadan ceza veya bağlanma oluyor. Bu da yasal değil. Para alışverişi kesinlikle olmadan asla kanunlara göre ceza kesemez. Fakat burası Türkiye.

Uygulamaya yapılan haksızlıklar nelerdir?

Bu işte yolcu tamamen kendi isteği ile biniyor ve yolculuğu paylaşıyor. Yani yeni model yeni sistem otostop olayı diyebiliriz. Birde bize yazılan bu cezada polisler trafik değil belediye cezası kesiyor. Ki belediye cezasını belediye keser. Buda kanunsuz.

Birde bu durum için yani bizler için özel polisler görevlendirilmiş. Bundan iki yıl önce ortada bile olmayan bu mavi yelekli polisler şimdi her yerde motosiklet kovalıyor. Eee kocaman Devlete para lazım demek ki. Bir çok ekibi buraya yönlendirmiş para makinesi olmuşlar.Bir defasında ceza yemiştim.

Yediğim cezayı vergi dairesine yatırmaya gittiğimde gişede bulunan görevli sende mi? Scotty ceza ödeyeceksin dedi. Bunlar iyice abarttılar bu nedir kardeşim her gün bir sürü ceza geliyor yazık değil mi diye hayıflanmıştı. Yazık değil mi yazık tabi ki. Hatta yazıklar olsun.

Buradan yetkililere sesleniyorum

Neden olan hep vatandaşa oluyor. Madem bu tür sistemler yasak ve yasal değil. Neden üç kuruş motor üstünde geçimini sağlayan bu insanlardan çıkarıyorsunuz gücünüzü? Neden olan hep alt tabaka ikinci yada üçüncü sınıf olan insanlara oluyor. Yani öteki mahalledeki insanlara oluyor.

Yahu zaten insanların ihtiyacı olmaz ise neden bu soğukta kendilerini tehlikeye atsınlar. Dertleri zengin olamak mı? Hırsızlık yapmak mı? Nedir yani Allah aşkına. Evine ekmek getirmek. Verdiğiniz askeri ücret ile bırakın zenginlerin hayvanına bile yetmiyor. Ne yapsın bu millet ne yapsın Allah aşkına?

Scotty uygulaması yasak olan bir şey hala yürürlükte alenen olur mu?

Ey koca devlet madem yasak ise bizleri değil bizimle değil. Sözüm meclisten dışarı. Scotty yada Uber gibi diğer firmalar kapansın diye yazmıyorum. Bu sistemi yada şirketleri kapatın bizde çalışmayalım. Ceza yemeyelim. Yasal olmayan bir şey nasıl ortada olur. Yani yasal değilsin ceza yiyorsun bağlanıyorsun gene devam ediyorsun. Evet durum bundan ibaret böyle devam ediyor.

Bizim suçumuz nedir acaba ? Ekmek parası için helal yönden kazanmak çalışmak mı suç? Yoksa malı götürenler, çalanlar, hırsızlar varken bizde mi öyle olalım istiyorsunuz? Kapatın tamamen bizde çalışmayalım. Yada yasal yapın olsun bitsin neden uğraşıyorsunuz amacınız nedir? Bu arada Uber firması Türkiye içinde kapandı. Scotty uygulaması paket yani kurye servisi hakkında bazı düşüncelerimiz.

Scotty uygulaması vicdan kaybolunca artık yerine başka bir şey gelir

Zaten işsizlik var. Zaten döviz pahallı, yaşam pahallı. Burada insanlar geçinemezken nedir bu yaptığınız. Sizlerin işleri tıkırında olabilir. Ama biz hala geçim mücadelesi mücadelesi veriyoruz. Sizde su elden ekmek gölden denizden olabilir ama bizde öyle kolay değil. Artık kendinize gelin. Allah’ın tokadını fena yersiniz sonra.

Aslında bu konuda zaten biz moto kuryeler mağduruz. Zaten çileyi, zorluğu çekiyoruz. Fakat el insaf be sizin hiç mi vicdanınız yok, merhametiniz yok? Söylenecek daha çok söz var ama bunları dile getirmek suç sayılıyor ülkemde. Burada kalsın bu kadar yeter diyorum. Yoksa gene ceza yazarlar yoksa. Moto kurye işine başladılar.

Açılacak firma internet üzerinden vergi ve fatura yöntemi ile çalışıyor. Şimdiki maliyeti ise 250 lira + kdv + çıkacak vergi olarak söyleniyor. Fiyat olarak km başına şimdilik 1.250 olarak belirlenmiş. Biz bu fiyatları çok ucuz bulduğumuzu söylemek istiyoruz. Kurye piyasası daha karışık ve daha zor bir mecra olduğu için bu konuda neler yapacaklarını bende merak edenlerdenim.

Scotty uygulaması paket konusunda yaşadığım bir olay hakkında görüşlerimi bildirmek istedim

Bu arada bu sisteme 25 yıllık bir kurye birikimim olduğum halde beni çok bildiğim için kabul etmediler. Bazı meselelerde soru sorduğum yada akıl verdiğim için kabul edilmedim. Fakat bu iş içinde çok tecrübesiz insanların bu işlerin başına getirilmesi bence çok yanlış. Hiç olmaz ise bir şey öğrenmek adına insan eski tecrübeli kurumsal firmaları gezer bilgi alır. 

Hele bildiğini zanneden ve burnundan kıl aldırmayan insanlar ne kadar başarılı olabilir. Bir işi hep ben biliyorum havasında yapmak çok yanlış. Tecrübeye bakmamak çok yanlış. Piyasaya bakmamak çok yanlış. Piyasayı ve piyasadaki kuryeleri beğenmemek ise daha büyük yanlış. Sonuçta bu zamana kadar siz yokken bu insanlar bu firmalar firmalara hizmet vermiş ve bu işi sürdürmüş. İyisi ile kötüsü ile.

Motomotokurye.org sitesi olarak Scotty uygulaması son söz olarak düşüncelerimiz

Bizler bu piyasa içinde her zaman horlanan ve aşağılanan çalışanlarız. İkinci sınıf vatandaş olarak hayatımızı sürdürüyoruz. Ama akşam evimize helal olarak para ve ekmek getirmenin mutluluğu içindeyiz.

Allah şükürler olsun ki hala hayattayız. Piyasaya bir bakar. Nasıl işliyor nasıl dönüyor. 25 – 30 yıllık bir birikimi tecrübeyi hiçe sayıp ta ben biliyorum havasında çalışmak çok yanlış bir düşünce.

Biz Kurye firmasıyız scotty değiliz Scotty uygulaması başka firmadır

Not: Bu yazıyı okuyan arkadaşlar bizim scotty firması ile alakamız yoktur. Sadece bir makale olarak yazdık düşüncelerimizi anlattık. Bizi direk düşüncelerimiz ancak budur. Yorum ve şikayetler için mail atın. Ama biz bu firmada çalışmıyoruz bu firma da değiliz. Sadece makale yazdık bu konu ile ilgili. Bu konu ve motosiklet alımı ile ilgili uygulamadan iletişime geçin. 

Scotty uygulaması hakkında düşüncelerimiz, görüşlerimiz ve fikirlerimiz nedir?

Moto kurye olarak Scotty uygulaması hakkında düşüncelerimiz. 2017 yılı başlarında faaliyete geçen bir uygulama yemek bölümünü zarar ettiği gerekçesi ile kapatmıştır. Kurye uygulaması ile ilgili bir gelişmeleri var ama ileride ne olacak göreceğiz.

Scotty uygulaması nisan 2017 yılında faaliyete geçen bir uygulama olarak çalışma hayatına girmiştir. Kendilerini motosikletli yolculuk paylaşım uygulaması olarak tanıttılar.Bu sistem İstanbul için gerçek manada yeni bir yüz olmuştur.

Kendileri de bir çok platformlarda ve sosyal medyalarda kendilerini anlattılar. Bir çok makalede kuruluş amaçlarını paylaştılar. Bununla ilgili en iyi motorlu kurye uygulamaları yazımızda Scotty ile ilgili bölümünde linkler paylaşmıştık. Scotty uygulaması hakkında sektör içinden olarak görüşlerimiz.

Scotty uygulaması hakkında Scotty uygulamalarını biraz tanıyalım. Uygulama şu anda çalışma hayatına üç farklı çalışma şekli ile çalışmaya devam ediyor. Bunları sizlere elimizden geldiği kadar anlatmaya çalışacağız. Scotty sürücü, Scotty yemek ve son olarak hayata geçirdikleri Scotty paket servisleri. Şu anlık sistemde bunlar var. İlerisi için bakalım neler olacak.

1- Scotty Sürücü

Scotty uygulaması hakkında ilk piyasaya çıktıkları sistem. Sürücü uygulaması ile başladılar. Bir uygulama yaparak uygulama üzerinden hizmet veriyorlar. Kendilerine abone yaptıkları motosikletli sürücüler vasıtası ile hizmet vermeye başladılar. Zamanla ses getirip bir motosikletten beş bin motosiklet abonesine ulaştılar ve geçtiler.

a- Motosikletler kime ait 

Hiç bir sürücü kendilerine ait değil. Hiç bir motosiklet kendilerine ait değildir. Yani tamamen uygulama üzerinden esnek çalışma yöntemi ile çalışıyorlar. Üye olan sürücü istediği zaman sistemi açar çalışır, istediği zaman kapatır çalışmaz. Bunun için hiç bir motorcu maaşlı ve sigortalı değildir.

Kimisi yarı zamanlı, kimisi tam gün çalışan motosikletli ekip üyeleri. İlk zamanlar sürücü çoğalsın diye eleman alımı basit yöntemler ile yapılmış Daha sonraları ise belli bir şarta ve eğitime bağlanmıştır. Belli bir eğitimden geçerek sürücü olunuyor artık. Motorlu kurye başka tabi. Bu işi her kes yapamaz. 

b- Yerleri şuan için nerededir? 

En son Ataşehir tarafında bulunuyorlardı. Ofisleri de Kabataş.

Motor kurye firması olarak Scotty uygulaması hakkında

Ataşehir tarafında, Dudullu ve Şerifali bölgesinde Scotty Akademi diye bir yer hali hazırda kurulmuştur. Yeni elemanlar daha sıkı bir eğitimden geçmektedir. İlk etapta motosikletler parkura giriyor başaranlarda bir saate yakın eğitime giriyorlar. İkisini de başaranlar sisteme üye oluyor ve çalışmaya başlıyor.

Bunu aşağıdaki bölümde daha detaylı anlatacağız. Ama şimdi iki yıllık ehliyet sahibi olması şartı getirildi. Motosikletlerin durumu, lastiklerin durumu, yolcu kasklarının durumu şartları değişti. Daha önceki zamanlarda durum daha da değişikti.

c- Sürücü ve motosiklet nasıl kabul ediliyor?

Sürücülerin ilk başta en az iki yıllık ehliyeti olması şartı var. Yani en az iki yıllık tecrübe şart. Yoksa sisteme başvuramıyor. Bu şart ilk başlarda kesinlikle yoktu. Sonradan getirildi. Motosikletler çoğalınca tabi. Yani yaş en az 18 olması gerekiyor. 16 yaşında motosiklet ehliyeti alınıyor çünkü.

A2 ehliyeti gerekiyor. Şimdi bu değişti. A ve A1 ehliyette çıktı. Birde mobiletler için M ehliyet. Daha önceden A2 tüm motosiklet sınıfını kapsıyordu. Şimdi değişti A sınıfı tüm iki, üç ve dört tekerlekli ve motosikletleri kullanabiliyor.

Motorlu kurye ile Scotty uygulaması hakkında her motosiklet kabul ediliyor mu? 

Mesela beni ilk aldıkları kaskımı şimdi kabul etmiyorlar. Yenisini almamı söylediler. Her motosiklet sınıfı artık alınmıyor. Daha rahat ve daha büyük araçlar alınıyor. Rahatsız motosikletler ve reyzing türü hızlı motosikletler kabul edilmiyor. Motosiklet tercihleri sitelerinde zaten var.

Daha çok vitessiz, otomatik scooter tipinde araçlar çoğunlukta. Fakat vitesli motosikletler az sayıda değil. İlk başta aldıkları bazı motosikletler sonradan listeden kaldırılmış. Bazı sürücüler sistemden atılmış. Bir çok yenilikler gelmeye başlamış.

d- Scotty eğitim sistemi nedir?

Sisteme baş vurduktan sonra sizi bir eğitmen eşliğinde parkura alıyorlar. Ataşehir bölgesinde bulunan yerlerinde basit bir parkur kurulmuş. Her sürücü bu parkuru deniyor. Parkur iki bölümden oluşuyor. Eğitim parkuru daha çok sağa dönüşler var. Dubalar ile bölünmüş. İyi sürücüler ilk etapta geçiyor.

İlk etapta geçemeyen sürücüler için ikinci bir şans daha veriliyor. Parkuru ikinci defada geçenler geçiyor geçemeyenler eleniyor ve kabul edilmiyor. Geçenler bir saatlik bir eğitime giriyor. Uygulama ile ilgili bilgiler veriliyor. Kurallar ile ilgili eğitim veriliyor. Sonra kayıt olduktan sonra sistemleri açılıyor.

e- Çalışma şekli nasıldır? 

Çalışma şekli sisteme kayıt olan tüm sürücüler eş zamanlı olarak esnek çalışıyor. Her sürücü istediği zaman sistemi açıyor çalışıyor. İstediği zaman sistemi kapatıp çalışmıyor. İster gece ister gündüz çalışıyor. Aradan bir ay bir yıl da geçse gene çalışmaya devam edebiliyor.

f- Ekipmanlar ve gerekli malzemeler nelerdir?

Sürücü sisteme kayıt olduktan sonra tüm malzemeleri kendisine aittir. Motosiklet masrafları kendine aittir. Malzeme olarak scotty sürücüden istediği tüm şeyleri sürücü tarafından karşılanır. Yada merkez tarafından satılan ürünler parasını verilerek alınabiliniyor.

Scotty uygulaması hakkında nedir bu malzemeler? 

Firma bazı zorunlu ekipmanları mutlaka bulunmasını istiyor. Bazıları da zorunlu değil ama tavsiye ediyor. Scotty firması ilk kurulduğundan bu zamana kadar bazı değişiklikler sunuyor. Yenilenen bir çok değişiklikler sonradan kontroller ile araştırılıyor. Mutlaka bulunması gerekenler.

1- Kask 

Sürücü kendi kaskını ve yedek kaskını mutlaka ibraz etmek zorunda ve alması gerekiyor. Son zamandan sonra yolcu kaskının Sharp kask testinden en az dört yıldız ve beş yıldız alması gerekiyor. Sürücü kaskı fark etmiyor. Yedek sürücü kaskı bulunması gerekiyor.

2- Motosiklet çantası veya arkalık

Motosikletin arkasında mutlaka arka çantası olmalı. Ve çantanın arkasında ise yaslanmalık olması gerekiyor. Çanta olmayan motosikletlerde ise arkaya takılan arkalıklar yada yaslanmalık bulunması şartı var. Yolcunun arkaya yaslanması rahat gitmesi ve ani frenlerde arkaya düşmemesi için.

3 – Bone veya Baf

Sürücülerin üstünde yolcuya verilmek üzere bone veya baf bulunması gerekiyor. Çünkü aynı kaskı bir çok yolcu taktığı için hijyen açısından bir önlem alınıyor. Sürücü boneyi kendi temin ediyor. Baf ise başa takılan ince bezden olan bir motorcu giyeceği. Bunu da merkez sürücüye satıyor. Sürücüde yolcuya satıyor.

4- Yağmurluk, eldiven 

Özellikle kış mevsiminde belli zaman aralığında bu emir geliyor. Kış ayına girerken her sürücüde yolcu için bir yağmurluk ve eldiven kuralı geliyor. Bu kuralı kış aylarına girince sistem üzerinden tüm sürücülere mesaj atıyorlar. Bahar ayları gelincede zorunluluk kalkıyor.

Yaz aylarında serbest oluyor. Yağmurlu havalarda ise hava durumu bildirim mesajı ile bildiriliyor. O günlerde de yağmurluğu alması söyleniyor. Bu malzemeyi de sürücü kendi cebinden karşılıyor. Merkez bazen bu malzemeleri de sürücüye satabiliyor. Bazen toplu getirtiyor.

5- İntercom

İsteğe bağlı. Sürücü ile yolcu arasında iletişim sağlanması için bir sitem. Tipik bir telsiz mantığı ile kaska takılan bir aparat ve kulaklık sistemi. Yolcu ile sürücü yolda giderken bu sistem sayesinde konuşabiliyor. Kişi ile iletişim sağlamak, adres tarifi ve birbirlerini duymak adına güzel bir sistem. Yolcu memnuniyeti sağlanıyor.

Bazen giderken lazım oluyor. Bazen polis çevirince de lazım oluyor. Çünkü polis çevirme yapınca yolcu ve sürücüyü ayırıyor fakat sistem sayesinde her şey duyuluyor. Onlarda ona göre cevap veriyor. Yakalanmamak ve ceza yememek adına tabi.

Scotty uygulama hakkında bu konuda söyleyeceklerimiz

Burada bir dipnot vermek istiyorum. Genel olarak gerekli olan bu sistem maalesef bazı ne düşündüğünü anlamadığımız yolcular tarafından yanlış anlaşılabiliyor. Bu sistem bende de var olduğu için birebir yaşadım ve tanık oldum. Bazı yolcular bu sistemi bilmedikleri için yanlış anlıyor.

Bazı yolcularda kesinlikle açtırmıyor ve yolda giderken kulaklık ile müzik dinledikleri için kızıyorlar. Ve sizi kale bile almıyorlar. Kapattırıyorlar. Bununla ilgili bir anım oldu. Bunu sizlerle ileride paylaşacağım. Scotty ile yaşadığım anılarım adlı yazımda inşallah.

6 – Kask Kamerası

İsteğe bağlı olarak kaska takılan aksiyon kamerası alabilirsiniz. Bu kamera bazı önemli olayları kaydedip size sonradan fayda sağlayabiliyor. İsteuen sürücü alıp kendi imkanları ile alabiliyor. Bazen de merkez bunu toplu temin edip sürücüye satabiliyor. Bunun için mesaj atıyorlar.

7- Navigasyon aparatı

Motosikletlerin önünde telefonları takmak için olan bir aparat. Sürücüler için olmaz ise olmaz navigasyon görmek için gerekli bir malzeme. Bu ürün sistem için gelen çağrı ve gidilen adres konusunda adresi bilmeyen için açılan navigasyonu görmek için gerekli. Gene kendiniz temin ediyorsunuz. Merkez dede satılıyor.

g- Kontroller Oluyor mu?

İlk sürücülerin kaydolmasından sonra motorlara, lastiklere, kaska bakılıyordu. Zamanla bunlar aşındığı için bir bunu kontrol etme ihtiyacı oldu. Bu konuda iki kontrol merkezi oluştu. Denetimler başlatıldı. Bu konu ile ilgili elemanlar tahsis edildi.

1- Motosiklet ve malzeme kontrolü

Bu sistem iki yılı geçtiği için zamanla motosikletler ve lastikler eskiyor. Sürücülerin bunları yenilemesi için bir denetçi var. Sizi sistemden çağırıyor. Adrese gidiyorsunuz bakıyorsunuz Scotty denetçisi. Motosikleti ve plaka kontrolü yapıyor. Çünkü kayıtlı motosiklet ve aynı plakalı araç ile çalışmanız gerekiyor. Bazen bunu yapmayan sürücüler oluyor. Bu sürücüler sisteme bildiriliyor. Ve uyarılıyor yada sistemden çıkarılıyor.

Scotty uygulama hakkında lastik ve ekipman kontrolü

Daha sonra lastik kontrolü yapılıyor. Lastiklerin dişlerine bakılıyor. Yani kabak mı değil mi diye. Yani dişleri bitmiş mi diye. Ve lastik üretim tarihine bakıyorlar. En fazla üretim yılından itibaren üç yıl geçmesi gerekiyor. Üç yılı geçenler ve lastik durumu kötü olanlar uyarı alıp zaman veriliyor. Ve malzeme kontrolü yedek kask var mı, yağmurluk var mı, bone veya baf var mı diye bakılıp kontrol ediliyor. Olmayanlara zaman veriliyor temin için.

2 – Sürücü kontrolü

Bu denetçiler Scotty tarafından görevlendiriliyor. Normal müşteri gibi sizi çağırıyor. Motora biniyor. İstediği adrese gidiyor. Ve size kim olduğunu söylemiyor. Yolculuk bitince de size not veriyor. Sürüşü nasıl tehlikeli mi? Malzemeleri tam mı? gibi. Eksik olanlar uyarılıyor. Yada sistemden uzaklaştırılıyor.

Bazı sürücüler sistemi kapatıp komisyon vermemek için yolcuyu sistem dışı taşıyabiliyor. İşte bu durumda bu denetçiler ile ortaya çıkıyor. Bir çok konuda şeytanın aklına gelmeyen şeyleri yapan sürücüler var. Bunlar üç beş lira fazla kazanayım diye bir çok hileler yapıyorlar. Bunlar kötü insanlardır.

h- Sürücü bölümü ile ilgili bazı sorulara cevaplar

Bu uygulama ilk başta basit olsa da sonradan bir çok problemi beraberinde getirmektedir. Çünkü bizim piyasa böyle. İlk başta planlanmayan bir çok mesele sonradan ortaya çıkmaktadır. Hani derler ya işin içine girince işler değişir. Yada çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane dert misali.

1- Firma ne kadar komisyon kesiyor?

Sistem normal şartlar altında yaptıkları yolculuk ücretinin toplamından yüzde yirmisini kesiyor. Yani yüzde yirmi. Yani her yolculuktan yüzde yirmi pay alıyor. Yolculuk bitiminde sistem hemen cüzdanından o miktarı kesiyor. Fakat değişik bonus ve hediyeler  ile sürücüye kazanç sağlanıyor.

Scotty uygulamaları hakkında peki cüzdan nedir?

Sistem içinde her sürücüye ait cüzdan hesabı açılmış. İçinde her sürücünün en az 50 tl olan cüzdan bakiyesi var. Bu bakiye 50 tl sistem tarafından yüklenmiş. Yani sistemin parası. Siz çalışınca yolculuk ücreti bu paradan kesiliyor. Bonus falan olunca gene buraya ekleniyor. Sistemde miktar – altına düşünce çalışılmıyor. Para yüklemeniz gerekiyor.

Fazla bonus yapmışsanız ise cüzdan içinden para çekme talimatı yolluyorsunuz ve hesabınıza yatıyor. Bir gün sonra. Sistem içinde en az elli lira kalacak şekilde ve en az yüz lira çekebiliyorsunuz. Yani 100 lira çekmek için cüzdanda en az 150 lira olması gerekiyor. Yada daha fazla için yüz lira katları.

2- Ödemeler nasıl oluyor?

Üç türlü ödeme oluyor. Birincisi yukarıda anlattık. Cüzdan üzerinden. İkincisi yolcudan nakit alıyorsunuz. Üçüncüsü ise kredi kartı. Yolcu kurye olarak sisteme kredi kartını ekliyor. Çağrı çağırıp sürücü gelince gideceği mesafe fiyatı kredi kartından alınıyor. Sürücü sisteme banka kartı hesap numarasını ve iban numarasını kaydetmiş en baştan zaten. Kredi karı ödemesi bir gün sonra yüzde yirmi düşmüş şekilde hesabınıza yatıyor. Bu kadar.

3- Sistemden atılma oluyor mu? 

Türkiye içinde her insan bir değil. Çok değişik insanlar mevcut. Bizim piyasa ise bu insanlar için müsait bir camia. Yani öz eleştiri yapmak gerekirse motorcu piyasasında doğru insan sayısı pek azdır. Yani genel konuşuyorum genellikle değişik tipte insanlar barındırıyor bu piyasa. İyilerden olmak her kesin dileği.

İşte bu sistem kuruldu kurulalı uygulama bir çok yardım ve bonuslar yapmıştır. Fakat bir çok sürücü bunları kendi aleyhlerine kullanarak rant elde etmeye çalışmışlar. Karşı tarafı kandırmaya çalışmışlardır. Bu kötü düşünceli insanlar yüzünden ise dürüst sürücülerin elde edecekleri de kaldırılmıştır.

Scotty uygulaması hakkında kötü sürücüler hakkında

İşte bu kötü sürücüler sistemden atılmışlar. Ve hala atılmaya devam ediyor. Çünkü dünya üzerinde iyilik ve kötülük asla bitmeyecek. İyilerde olacak kötülerde. Bundan dolayı bu insanlar ortaya çıkınca sistem onları atıyor. Bu da kaliteyi daha da artırıyor.

Veya çok tehlikeli motosiklet kullananlar ve buna devam edenler atılıyor. Veya alkol ve benzeri uyuşturucu madde kullanıp çalışanlar ortaya çıkarsa atılıyor. Ki ben çok gördüm böyle çalışan sürücü bu zaman içinde. Birde kask yakmayan ve yolcuya kask vermeyen sürücüler sistemden çıkartılıyor.  Benim bildiklerim bu kadar.

4 – Çağrı merkezi var mı?

Uygulama daha yeni çağrı merkezi kurdu hayırlı olsun. Sürücü sorun hattı. Bu çağrı merkezini siz arayabiliyorsunuz. Ayrıca onlar sizi arayıp bazı sorunları size söylüyorlar. Yolculuk iptal oranlarına dikkat etmek gibi. Yada düşük not verdiğiniz yolcuya neden düşük not verdiniz problem mi oldu gibi meselelerde arıyorlar.

Birde sitem içinde uygulama içinden destek bölümü bulunuyor. Bu destek bölümünden bir çok problemi yazıyorsunuz. Onlarda size cevap veriyorlar. Şehrin kahramanlarına yardımcı oluyorlar. Problemleri çözüyorlar. Bir çok sıkıntı hal oluyor.

5- Kaza olduğu zaman neler oluyor

Bizzat kendim kaza geçirdim. Bunu sisteme bildirdim. Kaza olduğu zaman maalesef sürücüye hiç bir maddi yardımda bulunulmuyor. Maddi hasarlı kazalarda haklı iseniz zorunlu sigortadan, haksız iseniz cebinizden ödüyorsunuz. Bu maalesef çok eksi bir taraf. Bunu yukarıda detaylı anlattık.

Kurye olarak bu Scotty uygulaması hakkında

6- Ceza yeyince Scotty ödüyor mu? 

Evet kesilen cezaları firma karşılıyor. Fakat ilk önce sürücü tarafından ödeniyor. Sonra makbuzu merkeze getiriliyor. Para hesaba yatırılıyor. İlk başta böyle değildi. Ama bazı sürücüler ceza yatırmayıp cebe attıkları için böyle yaptılar. Motor bağlanma ücretini de gene firma ödüyor

7- Motosiklet bağlanınca ne oluyor?

Son çıkan kanundan sonra çevirmede mavi yelekliler tarafından yakalanırsanız hem ceza yiyorsunuz. Hemde motosiklet bağlanıyor. İki ay bağlı kalıyor. İki ay sonra otopark parsını ödeyip gerekli evrakları tamamlayıp çıkarıyorsunuz.

8- Sürücüler sigortalı mı?

Maalesef hiç bir sürücünün hiç bir sosyal güvencesi yok. Sigortası yok. Her hangi bir durumda yük tamamen sürücünün üstüne kalıyor. Bu konuda firma yardımcı olmuyor. Başka yerde sigortalı olanlar daha iyi.

9 – Uygulama kazandırıyor mu?

Devamlı çalışanlar için kazandırıyor. Sabahtan çıkacaksınız. Tüm bonusları yakalayacaksınız. Günde en az 12 saat çalışacaksınız. Her çağrıyı kabul edip gideceksiniz. Bakın o zaman kazanırsınız. Ama bunlar dışında olanlar için kazanç az.

Kuryeci olarak bu Scotty uygulaması hakkında

10- Bonuslar ve hediyeler nelerdir?

Firma sürücüler için bir çok bonus ve hediyeler düzenliyor. Sürücülerin daha performans kazanmaları için çeşitli bir çok hediye ve bonus veriyor. Bunlar zaman ve yere göre değişiyor. Firma uygulama üzerinden bildirim şile kuryelere mesaj yolluyor.

11- Yasal durumu nedir? 

Firma şirket olarak tamamen yasal bir konumda. Bütün her şeyleri yasal. Ama araç ile veya motosiklet ile yolcu taşımak kesinlikle yasak. Belediye sınırları içinde izinsiz yolcu taşımak tan dolayı ceza yiyorsunuz. Bunu anlatmıştık size.

12- Firmanın amacı nedir? 

Bizim şahsi görüşümüz şudur ki, firmanın amacı marka olmak. Yani ismini Türkiye ve Dünya çapında markalaştırmak. Sonra da Yemek Sepeti gibi marka olup yüksek bir eder karşılığında satmak olduğunu düşünüyorum.

13- Fiyatlar ne kadardır? 

Fiyatlar halen çok ucuz bir seviye de devam ediyor. Taksi fiyatlarına göre yarı yarıya daha ucuz yolcu taşınıyor. Bu motosiklet özel olduğu için herkes bu işi yapamazlar. Fakat yolcu taşıma fiyatları çok ucuz maalesef. Çoğunlukla kurtarmıyor.

Scotty uygulaması hakkında

2- Scotty Yemek 

Arkadaşlar bu bölüm kapandığı için güncelleme ihtiyacı duyduk. Fakat eski yazımızı silmeden olduğu gibi bırakıyoruz. Fakat kapandığını bilmenizde fayda vardır.

Yemek uygulaması sistemde açılan ikinci bir çalışma yöntemi. Yolculuk tan sonra açıldı. Sistem içinde kayıtlı restoranlardan yemek siparişi veriyorsunuz. Evinize ücretsiz yemek siparişi alıyorsunuz. Hatta kurye taşıma ücreti yok. Bunun yanında bazen indirim bile oluyor.

Yemek bölümü nasıl çalışıyor?

Şuan için ücretsiz olan yemek bölümüne hatırı sayılır bir motosikletli eleman kayıt oldu. Ve uygulama üzerinden en yakın kuryeye düşen siparişi gidip alıyor ve adreslerine teslim ediyorlar. Bu iş için restoranlardan şimdilik komisyon alınmıyor idi. İlerleyen zamanlarda alınacak

Aynı uygulama içindemi sistem çalışıyor

Aynı uygulama içinde ikinci bir buton açılarak yemek bölümü kısmı var. Buradan liste şeklinde restoran adı ve uzaklıklarını görüp sipariş veriliyor. Scotty yemek kuryesi o siparişi alıp parasını verip adresine teslim ediyor. Bu sistem böyle çalışıyor.

Hangi motosikletler alınıyor?

Sisteme kabul edilmeyen yani sürücü tarafına kabul olmayan motosikletler yemek tarafına alınıyor.  Sisteme kayıt edip yemek taşıyorlar. Bu iş için gene merkeze gelip bir saat için bir eğitimden sonra çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Bu sisteme üye olup para kazanan kuryeler az değil.

Moto kurye ile Scotty uygulaması hakkında

3 – Scotty Paket

Daha yeni çıkardıkları bir sistem. Yani kurye uygulaması normalde. Ama kendileri paket diyorlar. Aynı uygulama içinde üçüncü bir buton açılarak çalışıyorsunuz. Genel olarak büyük firmalar ile çalışılıyor. Ayrıca ticari firma gönderi yapabiliyor. Kişisel veya şahsi olarak yapılmıyor.

Gene uygulama için eğitim ve kabulü ile sitem açılıyor. İki saat yani 120 dakika içinde alınan paketler teslim ediliyor. Kredi kartı üzerinden ödemeler oluyor. Sürücüler ilk önce bir ay deneme olarak çalışıyor. Devam edecekler ise üstlerine firma açarak devam ediyorlar.

Moto kurye olarak Scotty uygulaması hakkında son sözlerimiz

Ülkemize ve özellikle İstanbul içinde bize yeni bir heyecan getirdiler. Doğrusu ile yanlışı ile beraber güzel bir yenilik. İnsanlara faydası olması her zaman iyidir. Yani insanlığa yararı olan her şey aslında özünde iyidir. Yeter ki bunu kötü yolda kullanmamak olsun. Bu sistem ile uzun bir yazı yazdık.

Kurye olarak bu Scotty uygulaması hakkında

İnşallah bu yazımız onların önüne gittiğinde biraz olsun bizden bir şeyler öğrenmeleri ve kendilerini değiştirmeleri en güzel haslet olacaktır. Yoksa biz daha iyi biliriz kafasındaki bir düşünce çok yanlıştır. Eleştiriye kapalı olmak ise daha da kötü bir haslettir.

Ben bu yazıyı 25 yıllık kuryelik hayatıma, 15 aylık Scotty sürücüsü ve yemek bölümüne kayıtlı bir birey olarak yazdım. Yazıyı yazma fikrim ve içindekiler düzenlemem yaklaşık bir ay sürdü. Bu makalemi kendime ait kurye sitem olan motokurye.org internet web sitemde yayınladım.

İlk olarak bu sitede yayınlandı. Böyle makaleler ilerleyen zamanlarda devam edecektir. Daha önce en iyi 100 kurye firmaları, en iyi moto kurye uygulamaları, en iyi 25 kurye firması gibi makaleler  diye uzun makale yazmıştım. Bunları merak eden linkleri tıklayıp okuyabilir.

“Scotty Uygulaması Hakkında Fikirler” hakkında 1 yorum

  1. Hem yazdığınız bu makale hemde siteniz çok kaliteli. Sizleri tebrik ediyor, hayırlı işler diliyorum. Kalite her işin başında geliyor. Bizde sizin gibi olmaya çalışıyoruz.

Yorumlar kapalı.

Arayın

×