Scotty Uygulaması Hakkında Neler Biliyoruz? Motokurye.org

Scotty Uygulamasının Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

Scotty uygulaması ve kurye çalışmaları görüşlerimiz nedir

Scotty uygulamasının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Scotty uygulaması olumlu ve olumsuz yönleri hakkında bilgilendirme makalemizi yayınladık. Bu firma hakkında eleştirisel olarak ta yazımızı yazıyoruz. Daha önce yolculuk paylaşım uygulaması scotty hakkında düşüncelerimiz diye yazı yazmıştık. Şimdi ise daha eksi yönlerini anlatacağız. Firma markalaşma yolunda ilerliyor. Yani kendilerini güzel bir şekilde tanıtmışlar. Scotty uygulaması hakkında bizim söyleyeceklerimiz biraz uzun olacak. 

Bu uygulama pandemi döneminde baya kapalı kaldı. Ümraniye’ de bir dairede başlayan serüvenleri ile ilgili anlatmışlar. Ve bu konu ile alakalı başlangıç hayallerini nasıl geliştirdiklerini de belirtmişler. Bizler bu uygulamanın iki yönden incelemeye aldık. Bu makalemizde bu scotty uygulamanın avantaj ve dezavantaj yönlerini irdeleyerek incelemeye çalışacağız. Elimizden geldiği kadar tarafsız olacağız.

Scotty Uygulaması firmasının kuruluş amacı ve gelişimi hakkında. İstanbul trafiğinde insanları motosikletli sürücüler ile bir konumdan başka bir konuma taşımak için kuruldular. Yoğun trafikte acil bir yerlere yetişmeye çalışan insanlar için varlar. Böylece sıkışan trafikte insanları işlerine, okullarına, hava alanlarına ve gezmeye çıkardılar. Moto kurye olarak nerede hangi bölgede hizmet veriyorlar?

 

Scotty uygulaması hakkında iki yönde ele alacağız

Peki şuan hangi şehirde hizmet veriyorlar?  Sadece İstanbul içinde hizmet veriyorlar. İlk aşamada yolculuk platformu olarak çalışma hayatlarına başladılar. Daha sonra üç ana dalda da hizmet ağı geliştirerek çalışa hayatlarını sürdürüyorlar. Peki nedir bu hizmet dalları? Burada geçirdiğim bu yazı tarihinde 16 ay gibi sürede bildiğim kadarıyla bazı soruları cevaplamaya çalışacağım. Her şey göründüğü gibi olmuyor. 

 

1- Birincisi artı yönleri ile anlatacağız

Bu konuyu da iki başlıkta ele alacağız. Bu işte bizim için yani motosikletli kuryeler için iyi yönleri nelerdir?  İkincisi ise genel olarak artı yönleri. Sonuçta bu işe 25 yılını vermiş deneyimli moto kurye olarak dışarıdan inceleme yapacağız. İlk başta söyleyelim biz de bu uygulamaya üye olan bir arkadaşınızım. 

Fakat bütün bir çok problemlere rağmen hala sistem ayakta ve çalışmaya devam ediyor. Çoğu problemler çözülse de çoğu da çözüm bekliyor.

 

a- Motosikletliler için artı yönleri nelerdir?

Bu uygulama açılması ile özellikle motosikletli insanlara iş fırsatı doğdu. Elinde motosikleti olup çalışmayan insanlar bu işe girdi ve elleri ekmek tutmaya başladı. Kendi sevdikleri işi yapmaya başladılar. Ve çalışmaya başlayarak çalışmasını ve ekmek kazanmayı öğrenmeye başladılar. Yani hayata bu işle giriş yaptılar. 

Yeni motosiklet alıp bu işe başlayanlar oldu. Dolaysıyla tahminen 10.000 kurye bu işe kayıt oldu. Bu işten çalışmaya başladı. Bu ne demek bizim piyasanın daha da gelişmesini ve büyümesini sağladı. Motor satışları arttı, tamirciler iş yapmaya başladı. Bir çok kişi iş sahibi oldu. Moto kurye elamanları bu işi yapıyor.

 

b- Genel olarak artı yönleri nelerdir?

Genel olarak artı yönleri ise, ilk başta devletimiz kızsa da bu sisteme en az 10.000 kişi iş sahibi oldu. Ve işsizlik sayısının düşmesine neden oldu. Bu kadar büyük istihdam yapmaya çalışsanız yapamazsınız.

Dolaylı olarak on bin kişi on bin aile demek. On bin aile ortalama dört kişiden kırk bin insan demek. Kırk bin insana rızık sağladı. Bundan dolayı da bir çok kişi bu uygulamanın iyi tarafından gayet yararlandı.

 

Scotty uygulaması Motosikleti olup ta çalışmayanlar için iş imkanı

Bu uygulama sayesinde boş boş oturanlar çalışmaya başladı. Üniversite öğrencilerine ek gelir oldu. Maaşları yetmeyen insanlara destek oldu. Ekstra katkısı oldu. Yani askeri ücret ile geçinenlere destek oldu. Motosiklet satışları arttı. Ölü olan piyasa canlandı. Motosiklet satışı artınca yedek parça sektörü gelişti.

Motor sayısı artınca tamirhaneleri açıldı. Burada inanlar çalışmaya başladı. İstanbul yeni bir işe sahip oldu. Yeni bir yüz ile yeni bir girişim gördü. Memlekete daha faydalı oldu. İnsanların ihtiyaçlarını gördü. İnsanları sıkıntılardan kurtardı. Sıkışan trafiğe çare oldu. Daha sayamadığım bir çok şeyler daha oldu.

 

2 – İkincisi olarak ta eksi yönleri ile ele almaya çalışacağız

Yani yazdıklarımız dışarıdan olsa da hem uygulama içinde yolcu taşıma olarak hemde yolcu olarak kullandığım bir uygulamadır. Yani bu uygulamanın 2018 ocak ayından beri sürücü, hemde yolcu olarak müşterisi. Belkide bu yazıdan sonra sistemden afaroz bile edilebilirim.

 

a- Motosikletli çalışanlar için eksi yönleri nelerdir?

Evet bizim piyasa için gelişim kaydetse de bir çok eksi yönleri oldu. Birincisi motosiklet satışları patladığı için bir çok motosiklet yok sattı. Özellikle Honda pcx modeli fiyatı bir sene içinde iki katına çıktı. Motor yok sattığı için böyle oldu. Diğer modeller de fiyatları çok arttı.

Motor piyasasını çok etkiledi. Bundan dolayı da yedek parça sektörü gelişse de çok zamlandı. Yani arz talep meselesinden dolayı satış olunca fiyatlarda yukarı tırmandı. Tabi yaşanan krizin etkisi olsa da bu uygulamanın etkisi çok oldu.

 

Scotty uygulaması Biz motor kullanan emekçiler olarak çok mağduruz

Maalesef  bu sistem içinde çalışan motorcuların bir maaşı ve sigortası yok. Bu yüzden bir çok kazada sürücüler çok zarar gördü. Yapılan kazalarda maddi olarak destek olunmadı. Kimse daha sonra hal hatırını sormadı.

Mesela ben yolcu arkamda yolculuk esnasında kaza yaptım ve bir kaç gün yattım. Kimse arayıp sormadı bile. Hemde yolculuk sırasında kaza yaptım. En sonunda facebook ve sosyal medya üzerinden bir şeyler paylaşınca işte öylesine arayan oldu.

 

Tam bir hafta sonra mecburen aradılar

Ever sosyal medya yüzünden paylaşımdan dolayı mecburen aradılar. Tabi iş işten geçmişti. Yaklaşık iki bin lira masrafım oldu ve talep ettim ama asla karşılanmadı. Fakat iyileşince yolculuk sayısını biraz azalttım. Şimdi fazla çalışmıyorum.

Yani bu işte hiç bir güvenceniz yok. Hele kaza yaparsanız daha zor. Ölümlü kazalarda neler oluyor onu daha bilmiyorum. Fakat bir sürücü kaza yapmış yolcu ona dava açmış. Hatalı sürdü diye. Hatalı sürünce hatadan dolayı kaza yaptı diye.

 

Scotty uygulaması Ölümlü kazalar ile ilgili neler oluyor?

Evet bir arkadaşımızın bir kazada yolculuk esnasında kaza yaptığını biliyoruz. Kazada vefat ettiğini de biliyoruz. Yani ölümlü bir kaza bu işte oldu biliyorum. Hatta cenazesine yüzlerce motorcu gitti. Ama daha sonra neler uygulandı yardım oldu mu bilmiyorum.

Firma olarak bu arkadaşımıza ne yardım yapıldı bilgim yok. Yapıldı mı? yapılmadı mı? onuda bilmiyorum. Ama çalışan sürücüler para topladı biliyorum. Sonuç olarak bu işte bizler her hangi bir kaza da yalnız ve tek başımıza kalıyoruz. Sosyal sigortamız da yok maalesef.

 

b- Genel olarak eksi yönleri nelerdir? 

Genel olarak bu sistem fazla araştırma yapmadan piyasaya girdi. Fiyatları normal dereceden daha çok ucuz tuttu. Fakat sonuçta bir canlı insan taşındığını geç anladı sanırım. Fiyatlar düşük olunca diğer ticari taksiler ve bu işi yapanların işleri düştü tabi. Her kes ekmek peşinde. Fakat kimseyi zorla da motora bindirmiyorlar.

İlk başladığı zamanlarda çalışmaya başlayan grupta motosiklet tecrübesi olan kişilerin azlığı yada hiç olmaması. Bu tür işlerde tecrübe ve tecrübeli işten anlayan insanların olması her zaman daha iyidir. Bu bizce göz ardı edindi.

 

İşin teknik kısmı ile daha fazla ilgilendi

Yani teknik kısım ile saha tecrübesi çok farklıdır. Üniversiteyi yüksek derecede bitirmiş bir insanın başarısı sadece teknik olarak yeter mi? Sahadan motorcu ve bu piyasadan hiç anlamayan birinin teknik kapasitesi üstün olsa ne fark eder? Saha tecrübesi sıfır.

Bu işi kuranlar içinde motosiklet piyasasına hakim tecrübeli insanlardan fikir pek alınmadı. Yani saha içinde olan kurye arkadaşlardan. Yada Kurye firmalarından. Bundan dolayı bir çok aksaklıklar yaşandı. Tecrübesizliklerinin yaşadılar.

 

Daha sonra durum toparlanmaya başladı

Daha sonra ilk sürücü arkadaşlardan içeriye elamanlar almaya başladılar. Fakat onlarında ne kadar tecrübeli olduğu aşikardır. Böylece biraz biraz açıklarını kapatmaya çalıştılar. Tabi para olunca bunların hiç birine zaten gerek yoktu. Nasıl olsa para vardı. Her şeyi hallederdi.

İlk başta eleman fazlalaşsın diye tecrübesiz bir çok sürücü alındı. Daha 16-17-18 yaşlarında pek çok genç sürücü alındı. Bu sürücüler çalıştılar. Sürücü eğitimi fazla verilemedi. Kaliteden ödün verildi. Hızlı büyümek yerine yavaş ve kaliteli büyümek daha iyi olurdu.

 

Scotty uygulaması ile eski ilk çalışan kurye sürücülere fazla değer verilmedi

İşin başından beri olan sürücülere daha değişik ödüller ve hediyeler verilseydi daha güzel olabilirdi. Çünkü o elemanlar ile büyüme sürecine girildi. Sonuçta kurye sürücüler olmasa bu uygulama bir hiçtir. Biz bir çalışmazsak sistem komple durur. Çalışamaz. Moto kurye elemanları olarak boykot etsek gerçekten durumları vahim.

Bundan dolayı büyüme sürecinde insanların yanında olan sürücülere bizce fazla değer verilmedi. İtiraz eden bazı eski sürücüler çıkartıldı. Sıkıntılarını dile getirenler ile ilgilenilmedi. Fakat ilk başta mecbur kaldıkları bu insanlara yüz çevirmek sadece burada değil her sektörde var. Çalıştı da parasını almadı mı mantığı.

 

İçeride çalışan bazı arkadaşların değişik tavırları

İçeriye elamanlar genel olarak kendini beğenmiş havasında ve kuryelere üstten bakmaya başlamaları. Üstten üstten konuşmaları gerçek manada çok üzücü oldu. İçeride görevli kişiler kendilerini bizlerden soyutladılar ve araya üst derece bir mesafe koydular .

Gerek konuşmaları gerekse tavırlarında üstten bir perde ile hep ben biliyorum tavrı içine girdiler. Ve bizleri gerçek manada çok incittiler. Böylece sürücü ile içerideki elemanlar arasında değişik bir sınıf oluştu. Bu durum bir çok sürücünün küsmesine neden oldu. Yani bir havalar, bir tavırlar. 

 

Scotty Uygulaması ile ilgili bu yazı hakkında amacımız nedir?

Yaklaşık binin üzerinde yolculuğumuz oldu. Yani sürücü olarak yaptım. Bu yolculuklarımda başıma gelen ilginç olaylar yaşandı. Bunları da Scotty ile sürücü olarak ilginç yolculuklarım adlı makalemde sizlere ilerleyen zamanlarda yazmayı düşünüyorum. Fakat bu yazımda kimseden hiç bir çıkarım yoktur.

 

Amacımız yapıcı olmak kırıcı olmak değil

Bundan dolayı burada yazdıklarım eleştirisel yaklaşımlarım yada olumlu görüşlerim kafadan atma değildir. 25 yıllık kurye birikimim ve bir yıldan fazla uygulama sürücüsü olarak çalışmamın tecrübesidir. Burada ne kimseyi karalama nede göğe çıkarma derdim asla yoktur.

 

Kimseye bir akraba ve yakınlığımız yoktur

Ayrıca bu sistem üzerinde hiç bir çalışan, müdür, ve patronları hakkında da bir yakınlığım yada düşmanlığım yoktur. Kimseyi reklam yapma derdim yoktur. Kimseyi kötüleme derdim de yoktur. Lütfen kimse bu konuda bana kötü düşünce beslemesin.

 

Peki genel olarak Scotty uygulaması tarihi nedir?

Dediğimiz gibi 2017 yılları başında girişimci Tarkan anlar tarafından öncülük edilmiş. Bir kaç arkadaşı tarafından düşünülerek hayata geçirilmiştir. Tarkan anlar bu olayı bir çok platformda anlatmış ve dile getirmiştir. Biz bu konuya değinmeyeceğiz.

 

Destekleyenler kimlerdir?

Fakat bu girişimin arkasında bu projeyi destekleyen firmaların ve gücün olduğu aşikardır. Çünkü bu kadar maliyetli olan işe sponsor ve desteksiz girmek zor olsa gerek. Bu firmalar hakkında duyumlarımız var. Yabancı ve Türk yatırımcılar bu işin arkasında olduğu biliniyor.

 

Arkasında kimler var? 

Hatta silikon vadisinin bu projeyi yakından takip ettiği söylendi. Abd Shell tarafından desteklendiği söylendi. Türk yatırımcılar olarak Doğan Holding desteği bizzat kendileri tarafından söylendi. Fakat biz bunlara fazla değinmeden sadece arkalarında bir güç olduğu söyleyebiliriz.

 

Scotty Uygulamasının yaşadığı bazı sorunlar nelerdir?

Uygulama ile yolculuk yapmak Türkiye kanunlarına göre suç ve yasal değil. Bundan dolayı özellikle bu iş için özel ekipler kurulup ceza yağdırıyorlar bize. Ve en son kanun ile motor bağlama yapılıyor. Burada çeviren polisler tamamen yasal olmayan bir ceza kesiyorlar. Scotty olduğunuzu anlaması yeterli oluyor.

Fakat asıl konu birincisi bu sistem korsan değil çünkü yasal olanı zaten yok. Bize araçların kanunları üzerinden ceza kesiliyor. İkincisi para alışverişi olmadan ceza veya bağlanma oluyor. Bu da yasal değil. Para alışverişi kesinlikle olmadan asla kanunlara göre ceza kesemez. Fakat burası Türkiye.

 

Uygulamaya yapılan haksızlıklar nelerdir?

Bu işte yolcu tamamen kendi isteği ile biniyor ve yolculuğu paylaşıyor. Yani yeni model yeni sistem otostop olayı diyebiliriz. Birde bize yazılan bu cezada polisler trafik değil belediye cezası kesiyor. Ki belediye cezasını belediye keser. Buda kanunsuz.

Birde bu durum için yani bizler için özel polisler görevlendirilmiş. Bundan iki yıl önce ortada bile olmayan bu mavi yelekli polisler şimdi her yerde motosiklet kovalıyor. Eee kocaman Devlete para lazım demek ki. Bir çok ekibi buraya yönlendirmiş para makinesi olmuşlar.Bir defasında ceza yemiştim.

Yediğim cezayı vergi dairesine yatırmaya gittiğimde gişede bulunan görevli sende mi? Scotty ceza ödeyeceksin dedi. Bunlar iyice abarttılar bu nedir kardeşim her gün bir sürü ceza geliyor yazık değil mi diye hayıflanmıştı. Yazık değil mi yazık tabi ki. Hatta yazıklar olsun.

 

Buradan yetkililere sesleniyorum

Neden olan hep vatandaşa oluyor. Madem bu tür sistemler yasak ve yasal değil. Neden üç kuruş motor üstünde geçimini sağlayan bu insanlardan çıkarıyorsunuz gücünüzü? Neden olan hep alt tabaka ikinci yada üçüncü sınıf olan insanlara oluyor. Yani öteki mahalledeki insanlara oluyor.

Yahu zaten insanların ihtiyacı olmaz ise neden bu soğukta kendilerini tehlikeye atsınlar. Dertleri zengin olamak mı? Hırsızlık yapmak mı? Nedir yani Allah aşkına. Evine ekmek getirmek. Verdiğiniz askeri ücret ile bırakın zenginlerin hayvanına bile yetmiyor. Ne yapsın bu millet ne yapsın Allah aşkına?

 

Scotty uygulaması yasak olan bir şey hala yürürlükte alenen olur mu?

Ey koca devlet madem yasak ise bizleri değil bizimle değil. Sözüm meclisten dışarı. Scotty yada Uber gibi diğer firmalar kapansın diye yazmıyorum. Bu sistemi yada şirketleri kapatın bizde çalışmayalım. Ceza yemeyelim. Yasal olmayan bir şey nasıl ortada olur. Yani yasal değilsin ceza yiyorsun bağlanıyorsun gene devam ediyorsun. Evet durum bundan ibaret böyle devam ediyor.

Bizim suçumuz nedir acaba ? Ekmek parası için helal yönden kazanmak çalışmak mı suç? Yoksa malı götürenler, çalanlar, hırsızlar varken bizde mi öyle olalım istiyorsunuz? Kapatın tamamen bizde çalışmayalım. Yada yasal yapın olsun bitsin neden uğraşıyorsunuz amacınız nedir? Bu arada Uber firması Türkiye içinde kapandı. Scotty uygulaması paket yani kurye servisi hakkında bazı düşüncelerimiz.

 

Scotty uygulaması vicdan kaybolunca artık yerine başka bir şey gelir

Zaten işsizlik var. Zaten döviz pahallı, yaşam pahallı. Burada insanlar geçinemezken nedir bu yaptığınız. Sizlerin işleri tıkırında olabilir. Ama biz hala geçim mücadelesi mücadelesi veriyoruz. Sizde su elden ekmek gölden denizden olabilir ama bizde öyle kolay değil. Artık kendinize gelin. Allah’ın tokadını fena yersiniz sonra.

Aslında bu konuda zaten biz moto kuryeler mağduruz. Zaten çileyi, zorluğu çekiyoruz. Fakat el insaf be sizin hiç mi vicdanınız yok, merhametiniz yok? Söylenecek daha çok söz var ama bunları dile getirmek suç sayılıyor ülkemde. Burada kalsın bu kadar yeter diyorum. Yoksa gene ceza yazarlar yoksa. Moto kurye işine başladılar.

Açılacak firma internet üzerinden vergi ve fatura yöntemi ile çalışıyor. Şimdiki maliyeti ise 250 lira + kdv + çıkacak vergi olarak söyleniyor. Fiyat olarak km başına şimdilik 1.250 olarak belirlenmiş. Biz bu fiyatları çok ucuz bulduğumuzu söylemek istiyoruz. Kurye piyasası daha karışık ve daha zor bir mecra olduğu için bu konuda neler yapacaklarını bende merak edenlerdenim.

 

Scotty uygulaması paket konusunda yaşadığım bir olay hakkında görüşlerimi bildirmek istedim

Bu arada bu sisteme 25 yıllık bir kurye birikimim olduğum halde beni çok bildiğim için kabul etmediler. Bazı meselelerde soru sorduğum yada akıl verdiğim için kabul edilmedim. Fakat bu iş içinde çok tecrübesiz insanların bu işlerin başına getirilmesi bence çok yanlış. Hiç olmaz ise bir şey öğrenmek adına insan eski tecrübeli kurumsal firmaları gezer bilgi alır. 

Hele bildiğini zanneden ve burnundan kıl aldırmayan insanlar ne kadar başarılı olabilir. Bir işi hep ben biliyorum havasında yapmak çok yanlış. Tecrübeye bakmamak çok yanlış. Piyasaya bakmamak çok yanlış. Piyasayı ve piyasadaki kuryeleri beğenmemek ise daha büyük yanlış. Sonuçta bu zamana kadar siz yokken bu insanlar bu firmalar firmalara hizmet vermiş ve bu işi sürdürmüş. İyisi ile kötüsü ile.

 

Moto kurye motokurye.org sitesi olarak Scotty uygulaması son söz olarak düşüncelerimiz

Bizler bu piyasa içinde her zaman horlanan ve aşağılanan çalışanlarız. İkinci sınıf vatandaş olarak hayatımızı sürdürüyoruz. Ama akşam evimize helal olarak para ve ekmek getirmenin mutluluğu içindeyiz.

Allah şükürler olsun ki hala hayattayız. Piyasaya bir bakar. Nasıl işliyor nasıl dönüyor. 25 – 30 yıllık bir birikimi tecrübeyi hiçe sayıp ta ben biliyorum havasında çalışmak çok yanlış bir düşünce.

 

Biz motokurye.org firmasıyız scotty değiliz Scotty uygulaması başka firmadır

Not: Bu yazıyı okuyan arkadaşlar bizim scotty firması ile alakamız yoktur. Sadece bir makale olarak yazdık düşüncelerimizi anlattık. Bizi direk düşüncelerimiz ancak budur. Yorum ve şikayetler için mail atın. Ama biz bu firmada çalışmıyoruz bu firma da değiliz. Sadece makale yazdık bu konu ile ilgili. Bu konu ve motosiklet alımı ile ilgili uygulamadan iletişime geçin. 

 

Mutlaka okuyun; Motorlu kurye nedir, ne yapar, nasıl çalışır?

İlginizi çekebilir; Acil kurye servisi ne demektir, nasıl verilir?

 

Moto kurye en iyi acil motorlu servisi

Moto Kurye En İyi Acil ve Hızlı Motorlu Servisi

One Comment

    izmit kurye

    Hem yazdığınız bu makale hemde siteniz çok kaliteli. Sizleri tebrik ediyor, hayırlı işler diliyorum. Kalite her işin başında geliyor. Bizde sizin gibi olmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Hemen Ara
× YAZ